Urodziny Buddy, czyli święto Vesak


Majowa pełnia Księżyca jest najświętszym dniem dla milionów buddystów i buddystek. Święto Vesak, znane także jako Urodziny Buddy lub Dzień Oświecenia Buddy, w tym roku przypada 5 maja. To data upamiętniająca zarówno dzień narodzin, osiągnięcia oświecenia, jak i śmierci Gautamy Buddy.

Nazwa Vesak pochodzi od nazwy księżycowego miesiąca Vaisakha – miesiąca kalendarza zarówno buddyjskiego, jak i hinduskiego, odpowiadającego okresowi na przełomie kwietnia i maja w kalendarzu gregoriańskim. Święto obchodzi się podczas pełni Księżyca, dlatego jego data jest ruchoma. W zależności od tradycji, w niektórych krajach, takich jak Sri Lanka, Kambodża czy Malezja, Vesak obchodzony jest podczas pierwszej pełni księżyca w tym okresie, a w innych np. w Tajlandii czy Singapurze – podczas drugiej.

Tego dnia większość wyznawców i wyznawczyń buddyzmu zbiera się przed świtem w świątyniach i śpiewa hymny na cześć Buddy, Dharmy (jego nauk) i Sanghi (jego uczniów). Niektórzy świętujący przynoszą proste ofiary, takie jak kwiaty, świece i kadzidełka. Te symboliczne dary mają przypominać wyznawcom i wyznawczyniom, że tak jak piękne kwiaty po krótkim czasie zwiędną, a świece i kadzidełka wkrótce się wypalą, tak samo życie podlega przejaminiu. Jednym z najważniejszych aspektów świętowania Vesak jest dołożenie szczególnych starań, aby nieść szczęście innym, zwłaszcza tym, którzy są chorzy, niepełnosprawni lub starzy. Buddyści i buddystki wierzą bowiem, że prawdziwy hołd oddają Buddzie nie poprzez dary ofiarne, ale poprzez szczere dążenie do przestrzegania Dharmy. W tym dniu w sposób szczególny powstrzymują się od wszelkiego rodzaju zabijania i przestrzegają diety wegetariańskiej. W niektórych krajach wypuszczają także tysiące ptaków, owadów i zwierząt, aby w symboliczny sposób przynieść wyzwolenie więźniom, torturowanym i przetrzymywanym wbrew swojej woli.

Harmonia i porozumienie

Chociaż różne kraje azjatyckie, takie jak Indonezja, Laos, Malezja, Sri Lanka, Singapur czy Indie, posiadają odmienne tradycje związane z obchodami tego dnia, Vesak stał się również świętem międzynarodowym. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1999 roku, przyjęło obchody Dnia Vesak, aby wyrazić uznanie dla wkładu, jaki od ponad dwóch i pół tysiąca lat wnosi buddyzm w duchowość ludzkości.


W tym roku Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres w swoim przemówieniu z okazji dnia Vesak przekazał najserdeczniejsze życzenia milionom ludzi na całym świecie obchodzącym to święto. „Ideały celebrowane w tym świętym dniu głęboko rezonują z celami Organizacji Narodów Zjednoczonych – porozumienie między narodami, dążenie do harmonii, krzewienie pokoju. W tych trudnych czasach nauki Buddy o tolerancji, współczuciu i służbie ludzkości są źródłem pocieszenia i siły. Kierując się ścieżką ku lepszej przyszłości, uchwyćmy ducha Vesak. Dążmy do tego, by niwelować różnice, wznosić się ponad wąski interes własny i pracujmy solidarnie na rzecz bardziej pokojowego świata dla wszystkich” – mówił.

Jako Salam Lab dołączamy się do tych słów i wszystkim obchodzącym to święto życzymy szczęśliwego Dnia Vesak!

#



Najnowsze publikacje