Usnarz Górny: prokuratura wszczyna śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez Straż Graniczną

fot. Paulina Bownik

samochód, plecy funkcjonariusza straży granicznej i dzieci w maseczkach w tle

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Szymon Bana 16 stycznia przekazał Polskiej Agencji Prasowej informację o wszczęciu śledztwa w sprawie Usnarza Górnego i przekroczenia uprawnień przez Straż Graniczną

O wszczęciu postępowania zadecydował Sąd Rejonowy w Sokółce. Wcześniej sprawa była przerzucana od jednej prokuratury do drugiej. 

Abdul, Mohammad, Gul

Decyzja została podjęta ponad dwa lata od wydarzeń z polsko-białoruskiej granicy, kiedy to grupa 32 osób z Afganistanu koczowała ponad dwa miesiące w pasie przygranicznym, między Polską a Białorusią, a wcześniej została pushbackowana. Jak pisałyśmy w rocznicę wydarzeń z Usnarza Górnego: „to nie były bezimienne osoby. Był tam Abdul Hafiz, który zwykle brał na siebie ciężar rozmów telefonicznych z organizacjami pomocowymi. Był Mohammad z Kabulu, który tkał kilimy. Była pani Gul, która na nagraniu udostępnionym przez Fundację Ocalenie mówiła do Polaków i Polek: „»znacie z własnej historii, co to znaczy być uchodźcami. (…) Nie masz jedzenia, nie masz domu«”.

Stop nielegalnym pushbackom

To był początek kryzysu humanitarnego na polskim pograniczu, który wciąż trwa. Jak podała Grupa Granica, 8 stycznia odbył się pogrzeb kolejnej ofiary nieudolności polskiego państwa. 25-letni Abdullahi Abdirashid Mohamed pochodził z Somalii i zmarł 22 października 2023 roku w aucie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do tej pory (stan na 18 stycznia) wiemy o śmierci co najmniej 56 osób na polsko-białoruskim pograniczu. 9 stycznia organizacje społeczne oraz osoby działające na rzecz cudzoziemek i cudzoziemców w Polsce złożyły petycję skierowaną do premiera Donalda Tuska, w której postulują m.in. zaprzestanie wywózek, stworzenie polityki migracyjnej oraz odejście od dehumanizującego języka. Petycję złożyli reprezentanci i reprezentantki KiK-u, Grupy Granica oraz Fundacji Ocalenie, a podpisało się pod nią niemal 700 osób i organizacji. 

Aby przeciwdziałać przemocy na granicy, Akcja Demokracja utworzyła petycję skierowaną do nowego rządu w sprawie natychmiastowego zakończenia wywózek. Do tej pory zebrano ponad 1400 podpisów. Jeśli chcesz wyrazić swój sprzeciw wobec nielegalnych pushbacków, zachęcamy do jej podpisania i solidarności z osobami w drodze.  



Najnowsze publikacje