W 20. rocznicę zamachów Al-Kaidy na USA, ISIS przypomina o swoim istnieniu. Joe Biden planuje odwet


Środa wieczór. Rządy brytyjski i australijski ostrzegają przed «wysokim zagrożeniem atakiem terrorystycznym» ze strony grupy ISKP (Państwo Islamskie prowincji Khorasan) w pobliżu lotniska w Kabulu. Stany Zjednoczone wzywają tłumy podejmujące desperackie próby dostania się na obszar lotniska do opuszczenia terenu otaczającego obiekt, jednak bez skutku

Lotnisko wciąż otaczają tysiące rodzin, mających nadzieję na wejście na pokład samolotów wojskowych zmierzających na Zachód. Przerażone chcą uciec przed rządami Talibów.

Już w czwartek po południu, cały świat obserwował jak realizuje się koszmarny scenariusz, kiedy to największe kanały informacyjne na bieżąco relacjonowały wydarzenia ze stolicy Afganistanu. Media społecznościowe natomiast wypełniły obrazy rannych cywilów, błąkających się po ulicach w zakrwawionych ubraniach.

Niedługo po pierwszym wybuchu ambasador Francji, David Martinon, wezwał wszystkich w pobliżu lotniska do opuszczenia terenu. Ostrzegał przed możliwością kolejnej eksplozji – « Do wszystkich naszych afgańskich przyjaciół: jeśli jesteście w pobliżu bramek lotniska, uciekajcie i schrońcie się » – napisał na Twitterze. Nie mylił się. Nie minęła godzina jak rozeszły się doniesienia o drugim ataku.

« To było tak, jakby ktoś wyrywał mi ziemię spod stóp; przez chwilę myślałem, że mam pęknięte bębenki i straciłem słuch » – powiedział jeden ze świadków, były pracownik międzynarodowej grupy rozwojowej ze specjalną wizą imigracyjną do USA. Obawiając się represji ze strony talibów, mężczyzna chciał pozostać anonimowy. Stał w kolejce w pobliżu Abbey Gate na lotnisku przez około 10 godzin, kiedy około godziny 17:00 (czasu kabulskiego) nastąpił wybuch. « Dzisiaj widziałem koniec świata, byłem tego świadkiem na własne oczy » kończy.

Wieczorem Pentagon oficjalnie potwierdził doniesienia ze stolicy Afganistanu. Jak podał na swoim Twitterze John Kirby, rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA, eksplozja w Abbey Gate była wynikiem złożonego ataku. Wskazał także na co najmniej jedną inną eksplozję, w okolicy pobliskiego Hotelu Baron. Brytyjscy urzędnicy wykorzystywali budynek jako centrum przetwarzania wiz Afgańczyków, którzy mieli nadzieję na wylot do Wielkiej Brytanii. Według świadków zdarzeń, na miejscu doszło także do strzelaniny.

Co Biden powiedział o Afganistanie i czy miał rację? Przeczytaj naszą analizę >>

Amerykanie planują odwet

Jeszcze późnym wieczorem, mieszkańcy Kabulu donosili o kolejnych odgłosach eksplozji w stolicy. Jak powiedział rzecznik Talibów, Zabihullah Mujahid, to wojska USA niszczyły swój sprzęt wojskowy, jednak armia amerykańska nie potwierdziła owych przypuszczeń. Przeczucia z dnia poprzedzającego eksplozję, przypieczętowało Państwo Islamskie prowincji Khorasan przyznając się do ataków. Jak podało, celem zamachów byli « tłumacze oraz kolaboranci amerykańskiej armii ». Na ten moment media donoszą o śmierci co najmniej 110 osób, w tym 13 żołnierzy amerykańskich (stan na godzinę 14:00, 27 sierpnia).

Wydarzenia doczekały się również komentarza ze strony Stanów Zjednoczonych, które pomimo możliwości kolejnych ataków zamierzają kontynuować ewakuację. Podczas czwartkowej emisji telewizyjnej z Białego Domu, prezydent Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone będą ścigać sprawców bliźniaczych eksplozji na lotnisku w Kabulu.

Prezydent nakazał Pentagonowi zaplanowanie uderzenia na grupę, która dopuściła się samobójczych zamachów.

« Nie wybaczymy. Nie zapomnimy. Wytropimy was i zmusimy do zapłaty » – powiedział podczas emisji.

Wspieraj dziennikarstwo pokoju, wspieraj Salam Lab na Patronite >>

Źródła:

https://news.sky.com/story/a-day-of-violence-in-kabul-how-the-attacks-unfolded-12391380

https://www.reuters.com/world/us/biden-warns-kabul-airport-attackers-we-will-hunt-you-down-2021-08-26/

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/i-saw-doomsday-says-kabul-airport-blast-survivor-2021-08-26/

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/western-nations-race-complete-afghan-evacuation-deadline-looms-2021-08-25/

https://twitter.com/david_martinon?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

https://twitter.com/Zabehulah_M33?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5EauthorNajnowsze publikacje