Prawa człowieka i film. Rusza jeden z ciekawszych festiwali na mapie Krakowa pod matronatem Salam Lab

fot. screenshot z filmu „Duchy Morii”, YouTube The Guardian

mężczyzna głaszczący koty i karmiący je

Już niedługo kolejna krakowska edycja festiwalu Watch Docs. Oto program wydarzenia i panele polecane przez nasz dział medialny

Festiwal Watch Docs to drugi największy na świecie festiwal filmowy poświęcony prawom człowieka. Z tego powodu nie mogło nas zabraknąć w gronie patronów i matronek tego wydarzenia. Projekcje Watch Docs odbywają się w ciągu całego roku w różnych miastach w Polsce, a my, z racji naszej krakowskiej lokalizacji, serdecznie zapraszamy Was do udziału w pokazach właśnie w tym mieście. Festiwal to nie tylko pokazy filmowe; to również pasjonujące dyskusje, warsztaty oraz koncerty czy spektakle. Tegoroczna, 21. edycja odbędzie się w dniach 19-22.10.2023.

Prawa człowieka na świecie

Jak piszą na swojej stronie organizatorzy i organizatorki, „WATCH DOCS jest wydarzeniem skierowanym do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do osób zawodowo zajmujących się prawem. Daje okazję do refleksji nad tym w jaki sposób nasze codzienne życie jest związane z ideą praw człowieka, w jaki sposób łamanie praw innych ludzi wpływa na nasze życie, jaka jest sytuacja w innych zakątkach świata, ale także co możemy zrobić, jaką rolę każda osoba może odegrać w zmianie sytuacji – w naszym mieście, w kraju, na świecie”.

Jeśli interesuje Was tematyka praw człowieka, praw mniejszości czy praw kobiet, serdecznie polecamy Waszej uwadze wydarzenia festiwalowe. 

Jakie panele szczególnie poleca Salam Lab?

Z całego programu wybraliśmy dla Was trzy bloki tematyczne, których nie możecie przegapić. Przeniesiemy się w nich m.in. do Iranu, Grecji czy Izraela. 

Pierwszy z nich to czwartkowy blok o prawach osób LGBT+, startujący o 18:15. W trakcie bloku odbędzie się projekcja filmu „Tęczowe sny” (28′) w reżyserii Michaela Collinsa, opowiadający o walce o prawa osób LGBT+ na Bliskim Wschodzie. Film pokazuje historię wokalisty zespołu Mashrou’ Leila – jedynej otwarcie gejowskiej gwiazdy arabskiego popu oraz egipskiej aktywistki na rzecz praw osób LGBT+, Sary Hegazi, która popełniła samobójstwo po trzymiesięcznym pobycie w więzieniu. 

Kolejna projekcja to film Terapia” (80’) w reżyserii Zvi Landsmana. Opowiada on o środowisku ortodoksyjnych Żydów i niezgodnych ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia i najważniejszych organizacji branżowych praktykach pseudo-terapeutów, zajmujących się oddziaływaniami konwersyjnymi. Oddziaływania to niemająca poparcia w nauce terapia polegająca na próbach zmiany orientacji pacjenta lub pacjentki z homoseksualnej na heteroseksualną.

Po seansie odbędzie się dyskusja o oddziaływaniach, połączona z tematem ochrony prawnej osób LGBT+ w Polsce z udziałem Krzysztofa Kościółka i Pawła Knuta. 

Polecamy również blok poświęcony konsekwencjom wojen i konfliktów. Startuje w sobotę, 21 października o godzinie 14:00. Podczas panelu zostanie pokazany film „Gardłowa sprawa” (78′) w reżyserii Amira Borensteina i Effiego Weissa ukazujący strefy konfliktu, pogranicza i ośrodki azylowe. Miejsca, gdzie akcent czy dialekt mogą decydować o życiu lub śmierci. Drugim wyświetlanym filmem będą „Duchy Morii” (25′) w reżyserii Michaela Graversena i Floriana Elabdi opowiadające o ostatnich mieszkańcach spalonego obozu dla migrantów na greckiej wyspie Lesbos.

Debata z zeszłorocznej edycji Festiwalu Watch Docs. Prowadzenie: Katarzyna Makarowicz, Salam Lab.

Last but not least: również w sobotę, ale o 18:00 polecamy blok tematyczny „Pokolenie protestu”, a w nim dwie projekcje: „Zakaz filmowania” (24′, reż. Knutte Wester) opowiadający o Teheranie, jakiego nie znamy, oraz „Czas na bunt” (15′,reż. Daniel Le Hai) portretujący pokolenia protestujących i walczących o swoje ideały.

Główne miejsce krakowskich projekcji to Kino Paradox (ul. Krupnicza 38). Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki do pobrania na stronie kina (szczegółowa informacja ukaże się niebawem).

Podobają Ci się nasze treści? Wspieraj Salam Lab na siepomaga!

Cały program festiwalu znajdziecie pod linkiem informującym o wydarzeniu. Zachęcamy do zapisu i podzieleniem się informacją z Waszymi znajomymi. Nie może Was tam zabraknąć!

#



Najnowsze publikacje