Więcej niż rytuał. Modlitwa w islamie


Muzułmańska modlitwa to więcej niż religijny rytuał. To nie tylko jeden z filarów islamu, czyli obowiązków każdego muzułmanina, ale też szereg przygotowań, czynności i ruchów. Co trzeba zatem wiedzieć o salat, modlitwie w islamie?

Przypominamy tekst z 6 czerwca 2023.

Najważniejsza jest nijja, intencja. Jak pisze Janusz Danecki w „Podstawowych wiadomościach o islamie”, aby obowiązek modlitwy był rytualne ważny, należy przystępować do niego w pełni świadomie i z uzmysłowieniem sobie zamiaru. Muzułmanie i muzułmanki wierzą, że uczynki wiernych będą osądzane na podstawie czystości ich intencji, a religijne obowiązki wypełnia się, nie oczekując nic w zamian. Salat to zatem więcej niż „klepanie formułek”.

 
Modlący powinien ponadto być czysty na ciele oraz jeśli to możliwe, na umyśle i duszy. Stan rytualnej czystości (tahara) osiąga się poprzez ablucję, która składa się z następujących po sobie ściśle określonych czynności. Widok łazienek, studni i fontann tuż koło meczetu, w których obmywają się muzułmanie i muzułmanki, nie jest czymś nadzwyczajnym. Przed modlitwą należy też zdjąć obuwie, dlatego przy wejściu do muzułmańskiej świątyni piętrzą się pary butów.

Czas i miejsce

Modlitwę należy odmawiać pięć razy dziennie: między świtem a rankiem, w południe, po południu, o zachodzie słońca i w nocy. Co ciekawe, Koran mówi jedynie o trzech modlitwach i to prorok Muhammad miał zmienić ich liczbę. Godzina salat zależy od pory roku i miejsca na świecie, w którym znajduje się modląca się osoba, oraz księżyca. Zbliżającą się modlitwę ogłasza się z minaretu meczetu i azan, wezwanie, niesie się ulicami miast krajów z większością muzułmańską. Dziś porę tę można sprawdzić też np. w aplikacjach lub na specjalnych zegarkach, które uwzględniają czas obowiązkowego rytuału. 

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

W obliczu rosnącej migracji ludności spowodowanej zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.

Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za każdy wkład, który pomaga nam zachować niezależność.

Osoby wyznające islam mogą odprawiać salat w każdym miejscu na świecie: w meczecie, w musalla, przestrzeni poza świątynią przeznaczonej do modlitwy, albo w czystym miejscu na macie lub sadżdżada, modlitewnym dywaniku. Modlenie się w miejscach uznawanych za nieczyste, takich jak rzeźnia, cmentarz, łaźnia czy śmietnik, jest niedozwolone. Ważny jest też kierunek, w którym zwraca się modlący.

W pierwszych latach islamu muzułmanie modlili się w stronę Jerozolimy. Później prorok Muhammad wyznaczył nowy kierunek modlitwy. Muzułmanki i muzułmanie zwracają się w stronę świątyni al-Kaba w Mekce. Kierunek modlitwy nosi nazwę qibla i w wielu miejscach np. w pokojach hotelowych w krajach z większością muzułmańską można znaleźć specjalne naklejki, wskazujące, gdzie znajduje się al-Kaba.

Salat o różnych porach składa się z określonej liczby recytacji i pokłonów (raka’a). Z wielu okazji odmawia się też modlitwy specjalne. I nie chodzi tu wyłącznie o rytuały świąteczne czy pogrzebowe, ale też modlitwę podczas podróży, w czasie niebezpieczeństw, modlitwę o deszcz czy modlitwę zaćmienia.



Najnowsze publikacje