#WieściZSalamLab: co świętowałyśmy w tym miesiącu?

Yaryna Martyniuk


Otwarcia, spotkania i warsztaty. W maju witałyśmy przyjście wiosny i stawiałyśmy czoła nowym wyzwaniom. Oto, nad czym pracowałyśmy w tym miesiącu 

SPA nie zwalnia tempa

Zaczynamy od wspaniałych wieści: w tym tygodniu odbyło się oficjalne otwarcie Miejsca Otwartego przy Życzkowskiego, prowadzonego przez Internationaler Bund Polska (IB). To miejsce, w którym będziecie mogli chodzić na Wasze ulubione warsztaty, które znacie z Radziwiłłowskiej 3: malowanie akwarelą, kurs języka polskiego, jogę czy grupę wsparcia. Było tyle chętnych do uczęszczania na zajęcia integracyjne, że IB zdecydowało się  połączyć siły z innymi organizacjami, w tym z nami, i otworzyć aż dwie inne lokalizacje! Zapraszamy więc Was nie tylko do Community Center przy ul. Życzkowskiego w Krakowie, ale także do miejsca spotkań przy ul. Dytmara 3. Od kilku tygodni przy ul. Radziwiłłowskiej 3 działa tylko Punkt Pomocy.

Nowa lokalizacja wydarzeń w ramach inicjatywy SPA przy ul. Dytmara 3 w Krakowie

Otwarcie Miejsca Otwartego było dużym sukcesem. W imieniu zarządu pojawiła się Patrycja Król, która wygłosiła przemowę i wypadła świetnie.

W tym tygodniu odbyły się też pierwsze urodziny SPA. Tak jest, inicjatywa, która ma na celu integrację dotychczasowych i nowych mieszkańców i mieszkanek Krakowa, ma już rok. My też nie możemy w to uwierzyć. Członkinie zespołu Społecznej Przestrzeni Aktywnej zorganizowały warsztaty plastyczne i integracyjne, podczas których można było dowiedzieć się wiele o działalności SPA. Odbyła się też debata „Solidarność wobec kryzysu” współorganizowana z Fundacją W Stronę Dialogu i Samorządem Studenckim UJ. Teamie SPA – świetna robota!

Seans i dyskusja z udziałem mediów Salam Lab

W ostatnią sobotę maja miałyśmy przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu „Some of the Others” w reż. Tyagi Pallavy. Film opowiada historie osób uchodźczych, które z powodu koloru skóry, pochodzenia czy płci musiały mierzyć się z wieloma trudnościami podczas ucieczki przed wojną w Ukrainie. Produkcja porusza też palący problem handlu ludźmi, w tym handlu dziećmi. W filmie pojawiły się znajome twarze: Mariny Lobanovej, asystentki społecznej w programie „Żyj w Krakowie”, i Nadii Ohly, pracowniczki Punktu Pomocy R3.

Po projekcji odbyła się rozmowa z reżyserem, Tyagi Pallavą, którą poprowadziła redaktorka Salam Lab Ewelina Kaczmarczyk.

Stawiamy na indywidualny rozwój pracowniczek i pracowników…

Małgorzata Trzcińska, która zajmuje się organizacją szkoleń, odpowiada za rekrutację i wspiera zarząd w przygotowaniu działań mających poprawić nasz dobrostan w pracy, była w Łodzi na całodziennym Kongresie Świadomego Rozwoju, HR Genius, zorganizowanym przez Hutchinson Institute. Było to bardzo ciekawe spotkanie ludzi biznesu, managerek i managerów, dyrektorów i dyrektorek HR, którzy każdego dnia zajmują się pracą nad rozwojem pracowników i pracowniczek, poprawą zadowolenia i satysfakcji z pracy, ale też komunikacją i zarządzaniem zespołami. Na kongresie było 300 osób i było to połączenie wykładów i warsztatów. „Szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytania, m.in. jak budować dobre relacje w zespole, czy trzeba zarządzać emocjami w pracy i czy skuteczna komunikacja przekłada się na bycie lepszym pracownikiem i liderem. Przywiozłam bardzo dużo ciekawych inspiracji, a wszystko po to, żeby nam wszystkim pracowało się coraz lepiej” – podsumowała Małgorzata. Dziękujemy jej za znalezienie tej wspaniałej inicjatywy! 

W dniach 22-23 maja Gosia wzięła też udział w darmowych wykładach online „Majówka ze zdrowiem psychicznym”. 25 maja VOICE zaprosił nas z kolei na warsztaty wspierające w zarządzaniu swoją energią witalną i w lepszej organizacji pracy. Zajęcia były przygotowane dla osób pracujących w środowisku pomocowym.

Poza tym, gratulujemy Dorocie Kwaśniewicz-Michalik, która ukończyła właśnie certyfikat z zarządzania w kryzysie humanitarnym (Humanitarian Crisis Leadership Certificate). Brawo, Doroto! 

Dorota była też w Warszawie na Okrągłym Stole na temat aktywizacji zawodowej, organizowanym przez IKEA. Zadaniem Okrągłego Stołu było stworzenie inspiracji dla biznesu w zakresie włączania osób z doświadczeniem uchodźczym do rynku pracy w Polsce.

…i na rozwój zespołu jako całości!

W tym miesiącu Zuzanna Tamas miała okazję uczestniczyć w spotkaniu Konsorcjum Migracyjnego na temat współpracy organizacji zajmujących się migracjami z całej Polski. 

Zuzanna w ostatnich dniach udzieliła też wywiadu Centrum Wielokulturowemu, który już niedługo będzie można przeczytać w internecie.

W ostatnim czasie Przemysław Trepka spotkał się z kolei z przedstawicielem Parlamentu Europejskiego z Holandii. Rozmowa dotyczyła sytuacji NGOsów w Polsce. 17 i 18 maja we Wrocławiu odbyło się też spotkanie partnerów UNHCR i Danish Refugee Council zaangażowanych w tworzenie Community Center. Naszą organizację reprezentowała Iryna Studans, menadżerka SPA.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

2 czerwca, 7 osób z zespołu recepcji i infolinii będzie uczestniczyć w szkoleniu w zakresie reagowania na ujawnienie myśli i zachowań samobójczych przez osoby zgłaszające się do punktu pomocy osobiście lub dzwoniąc na infolinię. Szkolenie organizuje m.in. Zespół Roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego MInisterstwa Zdrowia.

Co słychać w programie „Żyj w Krakowie”?

Chcemy pochwalić się wielkim sukcesem naszego projektu wsparcia długoterminowego dla rodzin uchodźczych „Żyj w Krakowie”. W maju pierwsza rodzina zakończyła z powodzeniem program i zaczęła życie na własną rękę. Wiemy, że są przygotowani, by prowadzić szczęśliwy byt w Polsce. Życzymy im powodzenia i przypominamy, że zawsze będziemy ich wspierać na tej nowej drodze.

16 maja uczestnicy i uczestniczki programu „Żyj w Krakowie” mieli okazję wziąć udział w szkoleniu z uzyskiwania zezwolenia na pobyt czasowy dla posiadaczy i posiadaczek numeru PESEL z Ukrainy. Szkolenie zorganizowała Iuliia Norytsia ze wsparciem Mariny Lobanovej, Safii Rabati-Roczniak i Kai Pogorzelskiej. Ten sam zespół przygotował szkolenie na temat obecnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz warunków wynajmowania mieszkań dla beneficjentów i beneficjentek naszego programu. Dzięki za Waszą pracę!

Dzięki Clovin otrzymaliśmy aż 800 kg pomocy rzeczowej dla osób z programu „Żyj w Krakowie”. Jeszcze więcej rzeczy trafiło też na polsko-białoruską granicę, gdzie trwa kryzys humanitarny. Jesteśmy bardzo wdzięczni i wdzięczne za to wsparcie!

Na szkolenie dla beneficjentów i beneficjentek programu „Żyj w Krakowie” przyszły tłumy.  Na zdjęciu można dostrzec też środki chemiczne – to część pomocy rzeczowej, którą wspieramy osoby z doświadczeniem uchodźstwa.
Na szkolenie dla beneficjentów i beneficjentek programu „Żyj w Krakowie” przyszły tłumy. Na zdjęciu można dostrzec też środki chemiczne – to część pomocy rzeczowej, którą wspieramy osoby z doświadczeniem uchodźstwa.

Skoro już poruszamy temat wsparcia osób z doświadczeniem migracji, podzielimy się wieściami z projektu relokacji Re:Match. Tetiana Shapka, koordynatorka projektu, rozpoczęła rozmowy kwalifikujące do drugiej tury programu. W planach ma aż 41 spotkań. W tym intensywnym czasie Tetianie pomaga też Mariia Bodnarenko. 

Nie zwalniają też nasze psycholożki! Viktoria Krasnoshtan zaczęła nowe zajęcia grupowe dla beneficjentów i beneficjentek przy ul. Życzkowskiego i w licznej grupie ponad 15 osób pokazuje nowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Julia Prihotska kontynuuje swoje zajęcia przy ul. Dytmara, które cieszą się dużym powodzeniem. To ważna część naszych działań wspierających i dziękujemy naszym psycholożkom za ich zaangażowanie. 

Ważni goście, ważna współpraca

Pod koniec maja odwiedzili nas ważni goście: Jen MacNaughtan – Deputy Head of Mission i Ruben Rees – pierwszy sekretarz z Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce. Wizyta jest związana z finansowaniem Salam Lab przez Mercy Corps.

Zacieśniamy też współpracę z innymi organizacjami. W czerwcu czeka nas wizyta studyjna stowarzyszenia Homo Faber wraz z urzędnikami z Lublina. Zuzanna Tamas jest w kontakcie z Homo Faber w celu pracy nad polityką migracyjną.

Co nowego w Dziale Edukacji?

Za nami 6 warsztatów z młodzieżą szkolną, jedno szkolenie dla nauczycieli i dwa otwarte spotkania. Dwa warsztaty zrealizowałyśmy w 6 klasie Międzykulturowej Szkoły Podstawowej „Otwarty Świat” w Krakowie w ramach rozpoczętego w kwietniu cyklu warsztatów antydyskryminacyjnych. Podczas spotkań poruszaliśmy temat przyczyn i skutków dyskryminacji.

Ten sam cykl Blanka Błaszczak-Rozenbaum rozpoczęła z grupą licealistów i licealistek ze Szkoły w Chmurze. O empatii, społeczeństwie wielokulturowym oraz omawialiśmy zagadnienia związane z migracjami i uchodźstwem. 23 maja we Wronkach odbył się pierwszy warsztat pt. „Lepiej razem! Jak współpracować by odpowiedzialnie pomagać (warsztaty dla młodych aktywistek/ów)” w ramach projektu Promigracyjne sojusze. W warsztacie wzięły udział osoby tworzące Młodzieżową Radę Gminy Wronki. 29 maja Blanka poprowadziła szkolenie „Empatia i Wielokulturowość” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach projektu EMPATHY. W tym miesiącu odbyły się także dwa spotkania prowadzone przez Marinę Lobanovą z cyklu „Krótko o… nacjonalizmie”.

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

Plany na najbliższe dni?

Już drugi raz weźmiemy udział w Święcie Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku. Obchodzimy je 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu.

Będziemy miały przyjemność pojawić się w przyszły weekend Strefie Społecznej, gdzie znajdziecie nasze stanowisko. Strefa Społeczna to miejsce, w którym aktywiści i aktywistki z NGOsów spotykają się z obywatelami i obywatelkami indywidualnie, a także podczas publicznych debat, warsztatów i prelekcji. To tam będzie dochodzić do wymiany doświadczeń i uruchamiania nowych inicjatyw.

Blanka Błaszczak Rozenbaum z działu edukacji i Katarzyna Makarowicz z działu mediów odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania na naszym stoisku. Przygotowały też dla Was różne niespodzianki. Widzimy się w najbliższy weekend w Gdańsku!

Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji. 

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.Najnowsze publikacje