Kwiecień, jak to kwiecień, poprzeplatał: warsztaty ze spotkaniami, szkolenia z konferencjami. Przeczytaj, jak rozrośliśmy się w tym miesiącu!
Co słychać w dziale edukacji?
1 kwietnia w Muzeum Narodowym w Gdańsku zrealizowałyśmy nasze flagowe szkolenie dla nauczycieli(ek) i edukatorów(ek) „Empatia i Wielokulturowość”. To samo szkolenie odbyło się też w Krakowie 15 kwietnia. Oba wydarzenia były realizowane w ramach projektu EMPATHY. W czerwcu planujemy kolejne edycje w Krakowie oraz w Warszawie. Śledźcie zakładkę „Edukacja” na naszej stronie internetowej, żeby dowiedzieć się o najbliższych szkoleniach z cyklu „Empatia i Wielokulturowość”!
Rozpoczęłyśmy cykl warsztatów antydyskryminacyjnych w kolejnej szkole. Tym razem pracujemy z grupą z Międzykulturowej Szkoły Podstawowej „Otwarty Świat” w Krakowie. Za nami dwa spotkania. W kwietniu odwiedziłyśmy także Szkołę Podstawową w Sierczy, gdzie poprowadziłyśmy integracyjne warsztaty międzykulturowe dla klasy 6. Zaproszono nas także do XV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, gdzie miałyśmy okazję zorganizować warsztaty antydyskryminacyjne dla klasy 3.
Jeśli chcesz być na bieżąco z działaniami działu edu, zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się
do Edu Newslettera!
Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.
Żeby działać tak intensywnie jak dotąd, potrzebujemy Waszej pomocy. W kwietniu uruchomiłyśmy dwie zbiórki: na cele ogólne Stowarzyszenia oraz na rodziny objęte programem „Żyj w Krakowie”. Jeśli trzymacie za nas kciuki, zachęcamy do wpłaty. Każda złotówka to dla nas motywacja do dalszej pracy. Dziękujemy!
W kwietniu się rozrastamy
SPA się rozrasta! Co to znaczy? Że na swoje ulubione zajęcia integracyjne: malowanie akwarelą, jogę czy pilates, możecie przyjść nie tylko do Miejsca Otwartego przy ul. Życzkowskiego 19 w Krakowie, ale także do naszej nowej lokalizacji, która znajduje się przy ul. Dytmara 3/U2.
Czym jest SPA? Dowiedz się tutaj! >>>
Otwarcie nowego miejsca dla wydarzeń w ramach SPA świętowałyśmy hucznie Dniami Kultury Romskiej. W dniach 20-22 kwietnia zaprosiłyśmy wszystkich na trzydniowy cykl warsztatów i wydarzeń wokół historii Romów i Romek. Nie zabrakło lekcji historii, pokazów filmów, ciekawych dyskusji, rozmów o kulturze, romskiej muzyki i przysmaków. W organizację wydarzenia były zaangażowane dwie rodziny romskie, którym pomogliśmy.
Wieści od zespołu „Żyj w Krakowie”
Zespół koordynujący program wsparcia długoterminowego dla rodzin uchodźczych „Żyj w Krakowie” miał w kwietniu pełne ręce roboty. Na początku miesiąca koordynatorki projektu Iuliia Norytsia i Kaja Pogorzelska zorganizowały szkolenie „Roczne rozliczenie PIT za 2022 r”. W trakcie spotkania, zaproszone pracownice Urzędu Skarbowego Kraków – Stare Miasto, w przystępny sposób przekazały naszym beneficjentom i beneficjentkom informacje na temat m.in. podatków dochodowych w Polsce i rodzajów ulg podatkowych, a także tłumaczyły, jak złożyć deklarację podatkową.
Poza tym Safia Rabati-Roczniak i Iuliia Norytsia brały udział w organizowanym i finansowanym przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej seminarium „Mentoring i działania mentoringowe – dobre praktyki” w Warszawie. Podczas spotkania członkinie naszego zespołu miały okazję zapoznać się z różnymi działaniami z zakresu mentoringu w NGOsach w kontekście pracy z osobami z doświadczeniem migracji, a także wymienić się doświadczeniami z członkiniami innych organizacji zaangażowanych we wsparcie uchodźców i uchodźczyń.
Jeśli leży Ci na sercu dobro rodzin uchodźczych, wesprzyj nas finansowo!
Justyna Lichoń i Safia Rabati-Roczniak wzięły też udział w warsztatach diagnostycznych dotyczących wyzwań w zakresie integracji migrantów i migrantek ekonomicznych i przymusowych z państw trzecich w Małopolsce. Spotkania organizowane były przez Urząd Marszałkowski. Szereg realizowanych warsztatów diagnostycznych, w których udział biorą osoby zaangażowane w działania na rzecz osób z doświadczeniem migracji, ma służyć stworzeniu dokumentu programowego, stanowiącego ramy dla polityki integracji migrantów i migrantek w naszym województwie.
A na koniec miesiąca Nataliya Nosonenko z Safią Rabati-Roczniak uczestniczyły w warsztatach diagnostycznych nt. wyzwań związanych z mieszkalnictwem, pomocy społecznej i innymi usługami publicznymi w kontekście integracji osób z doświadczeniem migracji.
Co w mediach piszczy?
Redakcja Salam Lab chwali się sukcesami pracy nad profesjonalizacją redakcji. Jeden z kwietniowych newsów, ten o ćwiczeniach antyterrorystycznych Wielkopolskiej Policji, cieszył się szczególną popularnością. Na artykuł Salam Lab powołała się poznańska „Gazeta Wyborcza”, a Julia Parkot, redaktorka naczelna Salam Lab, wypowiedziała się na temat islamofobii w Polsce dla Noizza. A to dopiero początek zmian i rozwoju naszej redakcji!
Część redakcji Salam Lab miała też ogromną przyjemność goszczenia na iftarze, czyli ramadanowej kolacji przerywającej post, w Dunaj – Instytut Dialogu w Warszawie. Zostałyśmy zaproszone przez wieloletniego przyjaciela naszego Stowarzyszenia, Huseyina Celika, dziennikarza specjalizującego się w sprawach tureckich. Było to bardzo interesujące spotkanie o dialogu międzyreligijnym przy tradycyjnych ramadanowych przysmakach z Turcji i tureckiej muzyce.
Jak zwykle przygotowałyśmy także rozmowę na żywo. Anna Mikulska, opiekunka merytoryczna redakcji, poprowadziła lajwa z Martą Górczyńską, prawniczką zaangażowaną w działania prawne i monitoringowe na polsko-białoruskiej granicy. Ekspertka wróciła niedawno z pobytu w USA, gdzie badała sytuację w zakresie przestrzegania praw człowieka na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Tej rozmowy nie można przegapić! Zachęcamy do odtworzenia jej na naszym Facebooku.
Zachęcamy też do odsłuchania innych lajwów, które znajdują się na naszym kanale na YouTube’ie i Spotify.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
Działania pomocowe
Co słychać w programie relokacji dla osób uchodźczych Re:Match? Jesteśmy świeżo po wizycie naszych niemieckich partnerów projektu. W tym czasie odbyłyśmy dziesiątki rozmów kwalifikujących dla beneficjentów i beneficjentek, którzy starają się o relokację do Niemiec. Dziękujemy Tatianie Shapce za wspaniałą koordynację!
Jeśli śledzicie nas od dawna, na pewno słyszałyście o naszym Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie, zwanym także „R3”. Na miejscu udzielamy niezbędnych informacji osobom z doświadczeniem uchodźstwa, świadczymy wsparcie psychologiczne, pomagamy przy codziennym nawigowaniu w Polsce. Jesteśmy dumne, że możemy kontynuować współpracę z Akcją Menstruacja. Dzięki niej zapewniamy podpaski i tampony osobom menstruującym w Punkcie Pomocy. We współpracy z Mercy Corps tworzymy też odpowiednią procedurę, aby ten proces był jak najlepszy i jak najskuteczniejszy.
Informujemy, że od maja nasz Punkt Pomocy będzie zamknięty w weekendy. Z pewnością wrócimy do Was z feedbackiem o tym, jak na tę zmianę zareagują osoby korzystające ze wsparcia w R3.
Kończymy też powoli nasz program wsparcia gotówkowego „Cash”, którego koordynatorem jest Nikita Kuznetsov. Dzięki jego pracy w kwietniu pomoc finansową otrzymały 22 osoby uchodźcze z Afganistanu, Kamerunu i Sierra Leone.
Miałyśmy przyjemność brać udział w kampanii informacyjnej akcji „Mapuj Pomoc”. To portal, w którym można znaleźć różnorodne formy wsparcia oraz najważniejsze informacje, porady i wskazówki dla osób uchodźczych z Ukrainy. W spocie zobaczycie pewną znajomą twarz. Czyją? Obejrzyjcie materiał poniżej, żeby się dowiedzieć!
Szkolimy się!
Wiosna mija nam pod znakiem szkoleń. Nasza psycholożka Yuliya Prihotska pracuje nad warsztatami z asertywności dla całego zespołu.
W dniach 24-25 kwietnia osoby z kilku działów wzięły udział w szkoleniu z pracy z osobami w traumie wojennej. Szkolenie jest organizowane przez naszego strategicznego partnera, Americares, i jest niezwykle ważne w pracy z naszymi beneficjentami i benficjentkami. Dodatkowo, 27 kwietnia Fundacja The Voice zorganizowała dla nas warsztat „Wystąpienia publiczne i prezentacje bez stresu”. Skorzystało z niego wiele osób, w tym Solomiia Martyniuk z Działu Medialnego, która po szkoleniu zdradziła nam, że bardzo dużo się nauczyła.
Skoro wspominamy już o szkoleniach, to warto dodać, że członkowie Zarządu, Zuzanna Tamas i Przemysław Trepka, rozpoczęli współpracę z dr Simonem Westernem, założycielem Eco-Lidership Institute. Co to oznacza dla Salam Lab? Rozwój, lepsze zarządzanie, lepszą organizację pracy i efektywniejsze procesy. Nie możemy się doczekać efektów spotkań z Simonem i współpracy z zespołem liderskim w naszej organizacji! Zuzanna Tamas była też gościnią podcastu Simona, którego możecie wysłuchać, klikając play poniżej.
Zuzanna i Przemysław wzięli także udział w konferencji dotyczącej dynamiki pracy grup (Group Dynamics, The Art of Repair). Z kolei o Salam Lab i seminarium Zuzanny Tamas, które odbyło się w R3 dla grupy studentów i studentek, pisze też Dialogue Perspectives.
Plany na maj?
Jak zwykle, ambitne! Możemy zdradzić, że w przyszłym miesiącu pojawimy się na pewnym bardzo tęczowym evencie. Jeśli chcecie wiedzieć, jakim – śledźcie nas na Facebooku,Instagramie i Twitterze i odwiedzajcie naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.