Wiosna w tym roku bardzo się ociąga, ale my nie bierzemy z niej przykładu. W marcu działałyśmy z iście wiosenną energią, by edukować o wielokulturowości, walczyć ze stereotypami na temat islamu i wspierać osoby z doświadczeniem uchodźstwa. Dowiedzcie się, co u nas słychać!
Debata „Granica. Dramat przemilczany”
Cały czas głośno mówimy o tym, o czym ludzie nie chcą już słyszeć: na granicy polsko-białoruskiej umierają ludzie. I to polskie władze są za to odpowiedzialne. Te słowa wybrzmiały szczególnie mocno podczas debaty, którą wspólnymi siłami zorganizowały dział medialny oraz zespół SPA przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Były z nami aktywistki i aktywiści, ekspertki i eksperci, reporterzy i reporterki. Debacie towarzyszyła wystawa zdjęć z granicy Agnieszki Sadowskiej-Mazurek, która również była naszą gościnią. Fotorelację z debaty możecie obejrzeć tutaj. Jeśli nie byliście z nami, zajrzyjcie na FB Salam Lab, gdzie jest zapisana rozmowa, albo odtwórzcie ją na Spotify.
Nouruz w Salam Lab
26 marca miałyśmy ogromną przyjemność świętować perski Nowy Rok – Nouruz. Chciałyśmy sprawić, by osoby z Iranu i Afganistanu, w tym rodziny uchodźcze, poczuły się jak w domu. Ważne było dla nas, żeby przybliżyć istotę tego dnia naszym Czytelnikom i Czytelniczkom. Podczas obchodów na Radziwiłłowskiej 3 goście i gościnie dowiedzieli się o noworocznych tradycjach w Afganistanie. Wspólnie próbowaliśmy przepysznych afgańskich dań, słuchaliśmy świątecznej muzyki i obejrzeliśmy tradycyjne stroje.
Wiosenne porządki w „R3”
Jak wiele z Was wie, nasz Punkt Pomocy „R3” oraz Społeczna Przestrzeń Aktywna (SPA) dotychczas mieściły się przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Integracyjnych zajęć w ramach SPA tylko przybywało, a my nie miałyśmy Was gdzie pomieścić – tak tłumnie przychodziliście na warsztaty z malowania akwarelą, jogę czy pilates. Dlatego zajęcia SPA znajdziecie teraz także w nowej lokalizacji: Community Center przy ul. Życzkowskiego 19 w Krakowie, które współtworzymy z Centrum Wielokulturowym i Fundacją Zustricz. Poza cyklicznymi warsztatami zapraszamy m.in na spotkania terapeutyczne „Zdrowe relacje” dla mężczyzn.
Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 będzie działał jak zwykle poza jedną dużą zmianą: postanowiłyśmy pracować od poniedziałku do soboty, a w niedzielę odpoczywać. Zauważyłyśmy, że ruch w R3 jest w ostatnim czasie znacznie zmniejszony. Jesteśmy pewne, że ta decyzja nie wpłynie negatywnie na dobrostan naszych beneficjentek i beneficjentów, a poprawi samopoczucie pracowniczek i pracowników Salam Lab.
Zainteresowanie naszymi zajęciami nie spada, więc już niedługo ruszymy z kolejną lokalizacją. Staramy się teraz myśleć o SPA już nie jako o miejscu, ale o inicjatywie. Stay tuned!
Dział edukacji
Marzec był dla działu edukacji niezwykle intensywny. Za nami 10 warsztatów, 2 szkolenia i 3 spotkania!
Zakończyłyśmy realizację cyklu warsztatów o tematyce antydyskryminacyjnej i wielokulturowej w jednej z krakowskich szkół podstawowych. Podczas rozpoczętego w lutym cyklu 6 spotkań z uczniami i uczennicami klasy 7, omawialiśmy tematy wielokulturowości, migracji, uchodźstwa, dezinformacji, empatii i dyskryminacji. W ciągu tych kilku tygodni integrowaliśmy się ze sobą, poznawaliśmy swoje opinie, dyskutowaliśmy. Było to niezwykłe doświadczenie, które zaowocowało stworzeniem „demokratycznego statusu klasy”, który pozwoli osobom uczniowskim na lepsze funkcjonowanie w szkole. Współpraca ta przyniosła nam wiele radości – i mamy nadzieję, że w przyszłości uda się nam zrealizować więcej takich cykli!
W szkole podstawowej w Sierczy zrealizowałyśmy Lekcje Pokoju dla pięciu grup. Z uczniami i uczennicami klas czwartych i piątych rozmawialiśmy o tym, czym są migracj. Zadaliśmy też sobie pytanie, jaka jest różnica między mniejszościami etnicznymi a mniejszościami narodowymi oraz jakie mniejszości zamieszkują nasz kraj. Było to także spotkanie z gościnią Khavą – Czeczenką mieszkającą w Warszawie. Khava podzieliła się z uczestnikami i uczestniczkami Lekcji swoim doświadczeniem bycia uchodźczynią w Polsce.
4 marca w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania odbyło się szkolenie dla edukatorów i edukatorek pt. „Empatia i Wielokulturowość”, które poprowadziły nasze edukatorki Blanka Błaszczak-Rozenbaum i Nina Wójtowicz. 1 kwietnia zapraszamy na szkolenie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a 15 kwietnia w Krakowie.
Zapraszamy na warsztaty w Krakowie.
Zapisz się!
Plany działu edukacji na najbliższe miesiące
18-19 marca zorganizowałyśmy szkolenie z języka inkluzywnego dla absolwentów i absolwentek programu Młoda Redakcja prowadzonego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Grupa 20 uczestników i uczestniczek przyjechała do nas specjalnie z wielu miast Polski.
W SPA odbyły się także dwa ostatnie spotkania z cyklu „Postkolonializm. Jądro ciemności – imperialne maski przemocy” prowadzone przez Marinę Lobanovą.
Dział edukacji Salam Lab jest też po rozmowach z działem edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Zaproponowany przez nas cykl warsztatów rodzinnych pt. „Odkryj wielokulturowy Wawel” stanie się częścią wydarzeń towarzyszących wystawie „Obraz Złotego Wieku”, która otworzy się we wrześniu tego roku. Wystawa poświęcona będzie dynastii Jagiellonów i jest ogromnym przedsięwzięciem, gdyż składać się będą na nią cenne zbiory z całego świata. Podczas warsztatów edukatorki Salam Lab będą mówić o wielokulturowości i migracjach w nawiązaniu do historii i kultury polskiej, korzystając ze zbiorów Muzeum. Będą to nasze pierwsze działania skierowane do rodzin z dziećmi. „Jesteśmy niezwykle podekscytowane planowaną współpracą z Wawelem. Widzimy w niej ogromny potencjał rozwijania nowych form warsztatów i docierania do zupełnie nowych grup odbiorców i odbiorczyń” – opowiada Monika Zielińska, koordynatorka działu edukacji.
Zapisz się
do Edu Newslettera!
Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.
Co słychać w dziale medialnym?
Redaktorki Salam Lab wybrały się w marcu do Warszawy na galę rozdania nagrody Amnesty International Pióro Nadziei 2022, przyznawanej co roku za pracę medialną w Polsce, która przyczyniła się do pozytywnej zmiany na rzecz praw człowieka. Był czas na inspirujące rozmowy i spotkania.
Do naszej redakcji dołączyła Anna Mikulska, badaczka Amnesty International i reporterka publikująca m.in. na łamach krakowskiej „Gazety Wyborczej”, „OKO.Press” i „Onetu”. Pełni rolę osoby mentorskiej, która dba o to, by nasze działania medialne wskoczyły na wyższy poziom. Anię możecie poznać m.in. wysłuchując marcowego lajwa, który odbył się jak zwykle na kanale facebookowym Salam Lab. Gościnią Anny Mikulskiej była autorka projektu „Eurowarsztat”, Marta Romankiv. Jak Europę postrzegają żyjący tu migranci i migrantki? Jakie są ich wizje przyszłości? Jakie zmiany społeczne proponują? W rzeczywistości, w której głos osób z doświadczeniem migracji jest marginalizowany w debacie publicznej, Marta Romankiv oddaje im przestrzeń, by wyrazić siebie. Rozmowy odsłuchasz na naszym kanale na YouTube’ie i Spotify.
A to nie koniec lajwów! Na początku marca Julia Parkot rozmawiała na naszym Facebooku z Miriam Synger, ortodoksyjną Żydówką i autorką książki „Jestem Żydówką”. Nasz gościni na co dzień obala stereotypy wokół judaizmu, mówiąc, że jest matką i feministką. Rozmowa oscylowała wokół życia Żydów i Żydówek, o tym, skąd wziął się pomysł na napisanie „Jestem Żydówką” i o tym, gdzie pójść na najlepszy masaż w Krakowie.
Dział medialny ogłasza też nabór na wolontariuszy i wolontariuszy w redakcji. Jeśli masz lekkie pióro, lubisz pisać i interesują Cię „salamlabowe” tematy: migracje, uchodźstwo, prawa człowieka, feminizm, ruchy społeczne czy mniejszości, odezwij się do Eweliny Kaczmarczyk (ewelina.kaczmarczyk@salamlab.pl), która opiekuje się wolonatariuszami i wolontariuszkami w redakcji.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
Spotkania i owocne rozmowy
Zuzanna Tamas, członkini Zarządu, reprezentowała Salam Lab podczas panelu dyskusyjnego „Kraków – miasto – schronienie” organizowanym przez Muzeum Krakowa. W perspektywie mamy też stałą współpracę z tą instytucją.
Jak być może wiecie, jesteśmy bardzo dumni z naszej współpracy z Mercy Corps. W marcu Zuzanna Tamas i Przemek Trepka, członkowie Zarządu, wzięli udział w spotkaniu partnerów tej organizacji. Był to bardzo wartościowy czas, a wiedzę wyciągniętą ze spotkań będziemy mogły zastosować w procesach w naszej organizacji. Zuzanna i Przemek spotkali się też z IOM, Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, promującą uporządkowane migracje, która jest częścią ONZ.
W ostatnich dniach marca Zuzanna wygłosiła wykład dla innych NGOsów na temat skalowania organizacji i pracy w środowisku międzynarodowym w ramach współpracy MapujPomoc. Reprezentowała nas także podczas spotkania z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA). UNFPA to agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadząca działania związane z prawami kobiet. Spotkanie, na którym zjawiła się Zuzanna, było na temat wiedzy o zdrowiu reprodukcyjnym oraz potencjalnych współpracach.
W ramach programu mentorskiego PSIK pracujemy nad strategią fundraisingu i komunikacji oraz nad budżetowaniem strategicznym. Jednym słowem – dużo się dzieje.
Skoro już o sukcesach mowa, to Zuzannie Tamas należą się ogromne gratulacje: w marcu otrzymała certyfikat Humanitarian Crisis Leadership. You go, girl!
Wieści z różnych działów
Program relokacji Re:Match nabiera tempa dzięki naszej koordynatorce Tetianie Shapce. W dniach 27-29.03. na R3 gościły osoby z organizacji partnerskiej Berlin Governance Platform z Niemiec. Tetiana zaczęła też rozmowy rekrutacyjne z beneficjentami i beneficjentkami, którzy zgłosili się do programu. W ostatnim tygodniu przeprowadziła aż 14 wywiadów! Dziękujemy za Twoje zaangażowanie, Tetiana!
Stawiamy na rozwój naszych pracowniczek i pracowników, dlatego ostatnio Americares prowadziło dla naszego zespołu szkolenia z pierwszej pomocy psychologicznej, abyśmy mogli jak najlepiej dbać o naszych beneficjentów i beneficjentki.
Katarzyna Rydel, menadżerka działu zakwaterowania, uczestniczyła z Iuliią Norytsią, specjalistką ds. integracji i Nadią Ohly, specjalistką działu recepcji, w spotkaniu zorganizowanym przez Fundację Jaw Dikh oraz ERGO Network (European Roma Grassroots Organisation Network). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Centralnej Rady Romów, IOM, UNHCR, Harangos, Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Marszał. Woj. Młp.
Nasza przedstawicielka opowiedziała o działalności Salam Labu. Wszyscy byli pod wrażeniem pracy, jaką wykonuje Stowarzyszenie w Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej.
W ramach programu „Dialogue Perspectives. Discussing Religions and Worldviews” nasz Punkt Pomocy odwiedzili studenci i studentki (także z doświadczeniem uchodźstwa) z różnych krajów, aby dowiedzieć się więcej na temat sytuacji osób uchodźczych w Polsce i wielokulturowości. Naszymi działaniami zainteresowała się też grupa studentów i studentek z Danii, która prowadzi projekt badawczy we współpracy z UJ, Fundacją Znaki Równości i Fundacją One-World. A wspominamy o tym dlatego, że fundacje chcą nawiązać współpracę z Salam Lab!
Chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami? Obserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze!
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.