Witraże ukazujące walkę czarnych Amerykanów ozdobiły waszyngtońską katedrę

fot. screen materiału video WUSA9, witraże autorstwa Kerry’ego Jamesa Marshalla

witraże przedstawiające osoby trzymające transparenty z napisami, w ciemnej, neogotyckiej katedrze

W Narodowej Katedrze w Waszyngtonie 23 września odsłonięto wyjątkowe witraże ukazujące tematykę sprawiedliwości rasowej autorstwa Kerry’ego Jamesa Marshalla. Nowe wizerunki zastąpiły przedstawienia generałów Konfederacji: Roberta E. Lee i Stonewalla Jacksona

Mimo że dzieła Marshalla kosztują miliony i znajdują się w znanych galeriach, rozpoznawalny artysta zażądał za nie symboliczną kwotę: jedynie 18,65 dolarów. Symbolizuje ona rok 1865 i datę wyzwolenia w Stanach Zjednoczonych ostatnich Afroamerykanów. „Jestem całkowicie wolny. I to właśnie oznacza koniec wojny secesyjnej na wielu poziomach” – powiedział The Washington Post

Równość dla wszystkich

Podczas sobotniego nabożeństwa duchowny Randolph Hollerith podkreślił, że wcześniejsze witraże były „obraźliwe”. „Miały one na celu wyniesienie Konfederacji na wyższy poziom, całkowicie ignorując miliony Czarnych Amerykanów i Amerykanek, którzy długo walczyli, aby domagać się traktowania ich jako równych obywateli i obywatelek”. Dodał, że nowe witraże opowiadają inną historię i podkreślają walkę o równość. 

Podobają Ci się nasze treści? Wspieraj Salam Lab na siepomaga!

Cztery panele, które stworzył Marshall, zatytułowane „Teraz i na zawsze” przedstawiają czarnych Amerykanów i Amerykanki maszerujących z ręcznie robionymi tabliczkami z napisami  „Fairness” (pol. „Sprawiedliwość”), , „No foul play” (pol. „Żadnej nieczystej gry”) i innymi napisami. Celem było stworzenie wizerunku aktywnego poszukiwania sprawiedliwości w narodzie amerykańskim. Aby urzeczywistnić swoją wizję, Marshall współpracował z Andrew Goldkuhlem, twórcą witraży, którego rodzina od dziesięcioleci odnawia okna katedry, gdzie Martin Luther King wygłaszał niegdyś antyrasistowskie przemówienia. 

fot. screen materiału video WUSA9

Chociaż witraże są ozdobą kościoła, Kerry James Marshall postrzega je jako świeckie dzieło. Artysta podkreśla, że przedstawione postacie wydają się anonimowe – wiele z ich twarzy jest zakrytych – i żadna nie jest przedstawiana jako ważniejsza niż bóstwo. Uczestnicy zobrazowanego marszu domagający się uczciwości to według niego zwykli ludzie, podobnie jak ci, którzy szukają sprawiedliwości w prawdziwym życiu.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje