Praca na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Wsparcie zapewniane grupom, które są wykluczone. Intensywna działalność w mediach, obalanie powszechnych stereotypów, oddawanie głosu dyskryminowanym, a to wszystko z dbałością o inkluzywność języka. To były nasze cele na maj. Zobacz, czy udało nam się je osiągnąć
Pomoc dla uchodźców i uchodźczyń może mieć różne oblicza
W naszym Punkcie Pomocy Salam Lab przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie uruchomiliśmy SPA, czyli Społeczną Przestrzeń Aktywną, która pomoże mieszkańcom i mieszkankom miasta w nawiązaniu dialogu i więzi. Stwierdziliśmy, że pierwszym krokiem do zrozumienia drugiego człowieka będzie… lekcja języka. Dlatego zapraszamy wszystkie chętne osoby na nietypowe warsztaty polsko-ukraińskie.
Nie jest to regularny kurs języka polskiego czy ukraińskiego, ale okazja do nabrania pewności w mówieniu, a przede wszystkim poznawania osób w nowym języku oraz integracji. Zależy nam na wymianie doświadczeń i wzajemnym zrozumieniu bardziej niż na poprawności.

Pierwsze spotkanie już za nami: przyszło ponad 30 osób. Wspólnie rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach, pomysłach na naukę i tematach, które chcielibyśmy poruszyć na następnych spotkaniach. W zależności od potrzeb, zainteresowań i umiejętności uczestników i uczestniczek jesteśmy gotowi poszerzać ofertę o nowe języki.
Będziemy spotykać się w poniedziałki i środy o godzinie 19:00 przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie.
Cieszymy się na tę przygodę i mamy nadzieję, że dołączą do nas kolejne osoby. Na warsztaty można się nadal zapisać, wysyłając wiadomość na spa@salamlab.pl lub dzwoniąc na infolinię: +48 12 323 66 30 (PL)/+48 12 323 66 20 (UA).
W ramach Społecznej Przestrzeni Aktywnej będziemy realizować w przyszłości szereg wyjątkowych projektów, stay tuned!
Trening dla młodych influenserek/ów i dziennikarek/rzy
„Nauczyłam się, że dobra kampania opiera się zwykle na emocjach, jest pełna zaskoczeń, ale też zabawy. I że odbiorcy i odbiorczynie muszą odnaleźć się w tych emocjach”.
To wypowiedź jednej z uczestniczek pierwszych spotkań z cyklu treningów Migration and Media. Projekt ten jest przeznaczony dla młodych osób, które chcą skutecznie komunikować swoje wartości i swoją misję w mediach i kampaniach informacyjnych.
Na pierwszych warsztatach poznaliśmy się nawzajem. Okazało się, że w ramach treningu spotkała się grupa młodych osób działających m.in. na rzecz praw człowieka, uchodźców i uchodźczyń. Były też osoby, które po prostu chciały się dowiedzieć, jak efektywnie wyrażać swój przekaz w Internecie.
Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję wysłuchać poruszających opowieści słowackiej dziennikarki Sary Cincurovej. Sara raportowała z ogarniętej wojną Ukrainy: mówiła o ludziach, których poznała w ukraińskich miastach i wsiach, i że niektórych z nich już nigdy nie zobaczy. Dzieliła się z nami wiedzą, jak dbać o dobre samopoczucie drugiej osoby podczas przeprowadzania wywiadu, także w trudnych, wojennych realiach.
Razem z Karolem Wilczyńskim zastanawialiśmy się, czy migracje są kwestią polityczną i czy narzędzia polityczne pozwolą nam na rozwiązanie tego wielkiego wyzwania. Próbowaliśmy też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można przekazywać w mediach informacje, które są w stu procentach obiektywne?
Na drugich warsztatach Paweł Cywiński, współtwórca portalu uchodźcy.info oraz organizacji Chlebem i Solą, wraz z Julią Święch, aktywistką i przedsiębiorczynią, opowiadali nam, że kluczem do skutecznej komunikacji jest czas. Żeby przyciągnąć czyjąś uwagę, trzeba zaciekawić odbiorcę lub odbiorczynię w pierwsze dwie sekundy.
Kolejne treningi już wkrótce. O projekcie Migration and Media możesz dowiedzieć się więcej tutaj.
Projekt Migration and Media jest finansowany przez Landecker Democracy Fellowship Program i Humanity in Action.
Buntowniczki i ich Afganistan. Rozmowa z Judwiką Włodek
Nie mogło zabraknąć też spotkania live na naszym Facebooku. Tym razem Karol Wilczyński rozmawiał z dr Ludwiką Włodek – publicystką, dziennikarką i socjolożką, zajmująca się Azją Środkową. Pretekstem do spotkania była jej nowo wydana książka „Buntowniczki z Afganistanu” o aktywistycznym życiu kobiet w kraju rządzonym przez talibów. Podczas rozmowy Karol pytał, jak wyglądała droga Afganek, które zostały znanymi polityczkami, dziennikarkami, działaczkami i artystkami? Jaką cenę płacą kobiety za swoją niezależność? Jak wygląda feminizm w Afganistanie? Co zmieniło się w sierpniu 2021 roku?
Na naszej stronie internetowej pojawiła się także recenzja książki „Buntowniczki z Afganistanu” autorstwa Julii Parkot. Możecie przeczytać ją tutaj.
Rozmowę transmitował na swoim Facebooku też magazyn internetowy Noizz. Możecie jej posłuchać na naszym kanale na YouTube’ie i na Spotify.
Biblioteki bez granic – akcja trwa
Pamiętacie o akcji Biblioteki bez granic? Cudowni ludzie postawili sobie za cel stworzenie bibliotek w ośrodkach strzeżonych dla uchodźców i uchodźczyń oraz migrantów i migrantek, którzy trafili do Polski. Zaangażowali do tego osoby w całym kraju, tworząc punkty zbiórek w wielu miastach.
Osoby, które złożyły wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce, zwykle czekają długie miesiące na sfinalizowanie procedur w ośrodkach strzeżonych. Pojawiło się pytanie: jak zapewnić im wsparcie w tym trudnym czasie? Jak wypełnić im długie chwile, które są zmuszeni spędzać w bardzo złych warunkach, bez dostępu do telefonów i komputerów, ze znikomą możliwością kontaktu ze światem zewnętrznym, co źle wpływa na ich zdrowie psychiczne?
Dobrym pomysłem okazały się książki, gry planszowe, odtwarzacze mp3 oraz czytniki ebooków. Po angielsku, ale przede wszystkim po arabsku i kurdyjsku (kurmandżi i sorani).
Jako Salam Lab także dołożyliśmy swoją cegiełkę do zbiórki. Członkini stowarzyszenia, Zuzanna Tamas, w maju przekazała do punktu zbiórki w Bydgoszczy w księgarni „Toniebajka” pakiet książek dla dzieci w języku arabskim, francuskim i angielskim.
Chwile beztroski dla dzieci uchodźczych pochodzenia romskiego
Od początku kwietnia wspieramy osoby uchodźcze pochodzenia romskiego, które bardzo często doświadczają dyskryminacji podczas ewakuacji z Ukrainy. Trafiło do nas wiele osób z dziećmi, które często nie rozumieją, dlaczego musiały zostawić całe dotychczasowe życie. Które bardzo chciałyby wrócić do domu, móc normalnie chodzić do szkoły oraz spotykać się z koleżankami i kolegami.

Postanowiliśmy, że musimy zapewnić takie wsparcie, aby najmłodsi uchodźcy i uchodźczynie mogli na chwilę zapomnieć o ostatnich doświadczeniach. Zorganizowaliśmy więc wyjątkowe zajęcia dla dzieci z hostelu, który prowadziliśmy dla Romów i Romni.
Podczas warsztatów prowadzonych przez nauczycieli-wolontariuszy z Portugalii, dzieciaki mogły rysować, śpiewać, bawić się, a przede wszystkim wspólnie i beztrosko spędzać czas. Chętnie wzięły też udział w lekcji angielskiego. Mali uchodźcy i uchodźczynie nauczyli swoich nauczycieli kilku słów w języku ukraińskim. Bariera językowa nie była przeszkodą: przeciwnie, dzieciaki zaskoczyły nas swoją otwartością i ciekawością.

Przed wojną w Ukrainie mieszkało co najmniej 400 tys. Romów. Jak podaje „Tygodnik Powszechny”, od początku rosyjskiej inwazji do Polski mogło dotrzeć około 20 tys. osób pochodzenia romskiego. Osób, które podczas ucieczki przed wojną bardzo często po raz kolejny w swoim życiu doświadczają dyskryminacji. Osób, które są takie same, jak my.
Z jedną z uchodźczyń, Kristiną, rozmawiała Julia Parkot z naszej redakcji. Przeczytaj, o czym opowiadała Kristina, tutaj.
Wsparcie rzeczowe dla uchodźców i uchodźczyń
Wojna w Ukrainie trwa już ponad trzy miesiące. Od pierwszego dnia Salam Lab oraz inne krakowskie organizacje robią wszystko, co w ich mocy, aby nieść wsparcie osobom uchodźczym. A potrzeby stale rosną. Dlatego regularnie nagłaśnialiśmy w tym miesiącu zbiórki rzeczowe organizowane przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie, z którym współpracujemy. Potrzebne były przede wszystkim: bielizna, sucha żywność, podstawowe kosmetyki i zabawki dla dzieci. Zachęcamy do śledzenia facebookowego fanpejdża Centrum Wielokulturowego w Krakowie oraz naszego. Tam na bieżąco zamieszczamy informacje o podstawowych potrzebach. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za wsparcie.
Salam Lab i wsparcie medialne: matronaty
W Salam Lab szukamy nowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki edukacyjnej, społecznej i migracyjnej. Na każdym kroku zachęcamy do dyskusji, bo wierzymy, że to dialog i rozmowa pozwalają na budowę mostów i otwartego społeczeństwa.
Dlatego z radością ogłaszamy, że w maju nasze Stowarzyszenie objęło matronatem Ogólnopolską Konferencję Naukową „Wyzwania migracji w XXI wieku”, zorganizowaną przez Studenckie Koło Działalności Humanitarnej UW.
Problematykę konferencji stanowiły wyzwania, jakie stoją obecnie nie tylko przed osobami migrującymi, lecz również organizacjami oraz wolontariuszami i wolontariuszkami, którzy zapewniają im wsparcie, czy politykami i polityczkami mającymi realny wpływ na ich status prawny. Spotkanie pozwoliło przyjrzeć się kompleksowo obecnym trendom i problemom wpływającym na przyczyny migracji oraz ich przebieg. Taka refleksja może mieć wpływ na skuteczność działań podejmowanych w przyszłości.
Cieszymy się, że mogliśmy patronować inicjatywie stworzonej przez młode osoby, studentów i studentki, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Człowieka, który ucieka przed wojną i przemocą.
Konferencja odbyła się 27 maja w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
Od 2016 roku dzielimy się z Wami rzetelnymi informacjami na temat innych kultur oraz mniejszości. Za pomocą działań medialnych obalamy krzywdzące stereotypy i działamy na rzecz kultury dialogu i otwartego społeczeństwa. Chcemy pokazywać, że różnice między nami są piękne.
Dlatego z radością objęliśmy matronatem medialnym VIII Festiwal Studiów Azjatyckich, zorganizowany przez Dalekowschodnie Koło Naukowe DKN UJ i Bliskowschodnie Koło Naukowe UJ.
Organizatorzy i organizatorki w ramach festiwalu przygotowali różne prelekcje i warsztaty. Kuchnia, dyplomacja, religia, historia, polityka, muzyka – na VIII Festiwalu Studiów Azjatyckich każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Cieszymy się, że studenci i studentki UJ, tak jak my, chcą przybliżyć mniej znane w Polsce tradycje, by budować zrozumienie dla inności. Jest to szczególnie ważne, gdy w Polsce mamy przyjemność gościć coraz więcej osób z innych krajów, a struktura demograficzna naszego kraju się zmienia.
Uchodźcy i uchodźczynie nadal zamknięci w ośrodkach
W maju zbieraliśmy też używane piłki dla uchodźców w tymczasowym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie. Zbiórka trwa nadal.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaką radość sprawiają chłopakom te piłki! To prosta rzecz, którą możemy zrobić, by otrzymali podstawowe wsparcie.
Gra w piłkę to jedno z niewielu zajęć ruchowych osób z doświadczeniem uchodźczym, przebywających w izolacji. Co ważne, zbieramy piłki, które są używane i mają za sobą niejedną historię. Dlaczego nie nowe? Te zużywają się szybko. Łatwo je przebić, jeśli wpadną na druty z concertiny.
Piłki można przynieść do naszego Punktu Pomocy Salam Lab przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00 lub wysłać bezpośrednio na adres M-Active Sp. z o.o. ul. Wenedów 11, 61-614 Poznań, tel. osoby odbierającej: 602 639 738
Spytajcie w szkołach w okolicy, może pod koniec roku w którejś z nich planowana jest wymiana sprzętu. Piłki łatwo wracają do życia. I przywracają nadzieję.
Edukacja globalna
Ważną częścią pracy Salam Labu jest działalność edukacyjna. Pracujemy z młodymi ludźmi, żeby w przyszłości mogli zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Sprawiać, że będą żyć w świecie bardziej otwartym na różnorodność, a różnice postrzegać jako możliwości. Mocno wierzymy w budowanie pokoju na poziomie codziennych relacji w swoim otoczeniu.
W maju spotkaliśmy się z dziećmi z kilku szkół podstawowych w Krakowie. Rozmawialiśmy o tym, czym są i jak działają stereotypy. Wspólnie szukaliśmy ich źródeł i możliwości przeciwdziałania wykluczeniu. Zastanawialiśmy się nad tym, czy zdarza nam się używać etykiet do wartościowania ludzi ze względu na ich przynależność do grupy. Czy chcielibyśmy się znaleźć w podobnej sytuacji? Jak się czujemy, kiedy ktoś nas ocenia? To też pytania o własną tożsamość, bo każdy z nas może doświadczyć poczucia tego, że jest inny.
W Salam Labie otwieramy myślenie. Działamy ponad schematami, bo świat nie jest czarno-biały. Wierzymy, że nawet małe rzeczy prowadzą do zmiany. Zastanawiasz się, jak uczyć o różnorodności? Napisz do nas. Przeprowadzimy warsztaty w Twojej szkole.
Warsztaty w CK Zamek
„Szkolenie było dobrą okazją do poznania metod warsztatowych, które można wykorzystać w działaniach poświęconych wielokulturowości. Szczególnie ciekawa była część quizowa połączona z dyskusją, która pokazała, jak ważna dla budowania społeczeństwa otwartego jest analiza przekazów medialnych”.
To głos organizatora warsztatów, jakie przeprowadziliśmy w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Nasza oferta edukacyjna staje się coraz popularniejsza. Spotkania i rozmowy o pokoju prowadzimy nie tylko dla uczniów i uczennic, ale też dla dorosłych.
Niedawno otrzymaliśmy zaproszenie od CK Zamek, by poprowadzić spotkanie o migracjach i społeczeństwie wielokulturowym. Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Kadry Kultury”, który jest skierowany do pracownic i pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Podczas warsztatów uczestniczki poznały kilka ćwiczeń, które mogą posłużyć im w codziennej pracy i w budowaniu własnych programów edukacyjnych poruszających tematy wielokulturowości. Jednym z nowych pojęć była „Żywa Biblioteka”.
Znacie tę metodę? Żywa Biblioteka to przestrzeń, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych. Ta metoda może skutecznie zastępować czarno-białe myślenie wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczonych. Najważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki są otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka.
Teraz pracowniczki wiedzą, jak mogą wykorzystać tę metodę w swojej codziennej pracy.
Wsparcie noclegowe dla Ukraińców i Ukrainek. Łączymy siły z Fundacją Biedronka
Dzięki umowie z Fundacją Biedronka, która prowadzi program „Witamy i pomagamy – noclegi”, mamy skuteczne narzędzia, żeby pomagać.
Program koncentruje się na zapewnieniu bezpłatnych i tymczasowych noclegów najbardziej potrzebującym uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy. Wspiera operacyjnie organizacje takie jak Salam Lab, które opiekują się osobami w kryzysie uchodźczym, pracują na rzecz grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Fundacja Biedronki zapewnia organizacjom partnerskim programu dostęp do platformy eTravel i opłaca zarezerwowane przez nie noclegi.

Znamy potrzeby Ukrainek i Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. Dystrybuujemy noclegi wśród osób z doświadczeniem uchodźczym. Dzięki naszej współpracy z Fundacją, możemy organizować krótkoterminowe pobyty w hotelach, pensjonatach i ośrodkach noclegowych w całej Polsce.
Jeśli potrzebujesz noclegu lub wiesz o kimś, kto nie ma gdzie się zatrzymać, daj nam znać. Nasz Punkt Pomocy Salam Lab przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie działa na pełnych obrotach. W maju 744 osoby (363 kobiety, 322 dzieci i 47 mężczyzn) otrzymały dzięki nam zakwaterowanie; na naszą infolinię odzwoniło się aż 1533 osoby, a dziewczyny pracujące w recepcji pomogły 1472 uchodźcom i uchodźczyniom.
Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię: +48 12 323 66 30 (w języku polskim) oraz +48 12 323 66 20 (w języku ukraińskim). Jesteśmy dla Ciebie w każdej sprawie.
Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi działaniami, śledź nasze profile w social mediach: na Facebooku i Instagramie.
fot. tytułowa: Maciej Zygmunt.