Włochy wprowadzają półroczny stan wyjątkowy na terenie całego kraju


Powodem jest wzrost liczby osób przekraczających granicę kraju drogą morską.

Od piątku do Włoch drogą morską przybyło ok. 3000 osób. Wiele z nich dobiło łodziami do wyspy Lampedusa, gdzie ze zdwojoną siłą pracuje straż przybrzeżna.

W sobotę u wybrzeży Tunezji zatonęły dwie łodzie z osobami, które próbowały przepłynąć do Europy. Cztery z nich zginęły, a 20 uznano za zaginione. To tylko jedna z wielu katastrof w regionie, w których brali udział migranci i migrantki. Akcje ratunkowe w ostatnich dniach odbywają się właściwie codziennie.

Stan wyjątkowy we Włoszech

Ze względu na znaczną liczbę osób uchodźczych przybijających w ostatnich miesiącach do wybrzeży Włoch, Rada Ministrów postanowiła wprowadzić stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Oznacza to uwolnienie 5 mln euro. Nie będą to jednak środki na zapewnienie lepszych warunków bytowych dla osób w drodze. Prawicowy rząd Giorgii Meloni podkreśla, że wyda pieniądze na szybszą repatriację tych, którzy nie mogą pozostać we Włoszech i zwiększenie liczby nakazów identyfikacji oraz wydaleń. 

Minister obrony cywilnej i polityki morskiej Nello Musumeci, który złożył wniosek w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego, stwierdził, że „problem [migracji] nie jest rozwiązany, bo jego rozwiązanie wiąże się tylko ze świadomą i odpowiedzialną interwencją Unii Europejskiej”. 

Pietro Bartolo, poseł do Parlamentu Europejskiego i znany lekarz, który od 1992 roku ratuje ludzi przybywających na Lampedusę, w 2021 roku mówił, że z wyzwaniem migracji „trzeba sobie radzić inaczej: nie walką, repatriacją, drutem kolczastym (…) Nie zatrzymamy ludzi takimi sposobami; doprowadziło to tylko do tego, że po 30 latach [działań – przyp.red] wciąż mówimy o problemie migracji”. 

Jak podaje Euractiv za włoskim ministerstwem spraw wewnętrznych, pomimo starań ograniczenia migracji konserwatywnego rządu, od 1 stycznia do 11 kwietnia do Włoch przypłynęło 31 292 osób. Dane za ten sam okres w poprzednich latach były znacznie niższe: 7 928 w 2022 roku i 8 505 w 2021 roku.

Źródła: InfoMigrants, Reuters, BBC, Euractiv.Najnowsze publikacje