Przejdź do treści

Wyciągnęła flagę LGBT+ na koncercie. Po torturach odebrała sobie życie. Kolejna rocznica śmierci Sary Hegazi

fot. Amr Magdi/Twitter (https://twitter.com/ganobi?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor)


Dziś mijają trzy lata odkąd Sara Hegazi, Egipcjanka i aktywistka na rzecz praw osób LGBT+, popełniła samobójstwo po trzymiesięcznym pobycie w więzieniu. Trafiła tam za „promowanie dewiacji seksualnych”, jak określiły jej działalność egipskie władze: podniesienie tęczowej flagi podczas koncertu popularnego zespołu Mashrou Leila w Kairze

Lider zespołu Mashrou Leila, Hamed Sinno, jest wyoutowanym gejem i orędownikiem praw osób LGBT+ w Libanie. Po koncercie w Kairze w październiku 2017 roku, na którym Hegazi machała tęczową flagą, wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami została aresztowana przez egipskie służby bezpieczeństwa.

Ostatecznie aktywistka spędziła trzy miesiące w więzieniu, zanim została zwolniona za kaucją. Po wyjściu cierpiała na zespół stresu pourazowego (PTSD) spowodowany ciągłymi upokorzeniami i okrutnym traktowaniem, którego doświadczyła ze strony służb, co doprowadziło do nieudanej próby samobójczej. Hegazi dostała azyl w Kanadzie, gdzie ostatecznie odebrała sobie życie.

https://twitter.com/Wirjil/status/1272310459711062016?ref_src=twsrc%5Etfw

Akt wsparcia i solidarności

Sara Hegazi powiedziała wcześniej w wywiadzie dla NPR, że podniesienie flagi na koncercie było „aktem wsparcia i solidarności (…) dla wszystkich, którzy są uciskani”.

„Jako queerowy muzułmanin głęboko odczułem śmierć Hegazi. W 2012 roku opuściłem mój rodzinny kraj, Afganistan, a później starałem się o azyl w USA. Teraz mieszkam w Stanach Zjednoczonych, ale nigdzie tak naprawdę nie należę” – pisze na łamach „The Conversation” prof. Ahmad Qais Munhazim z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona.

„Samobójstwo osoby queer podczas Pride Month, miesiąca poświęconego świętowaniu życia i oporu LGBTQ, było szczególnie bolesne – zwłaszcza biorąc pod uwagę ówczesne okoliczności, czyli lockdown. Dla queerowych i transpłciowych muzułmanów i muzułmanek przebywających w izolacji, oddzielonych od społeczności LGBT+, opłakiwanie śmierci Hegazi było samotnym i trudnym doświadczeniem” – konkluduje Munhazim.

Po śmierci Sary Hegazi, która wstrząsnęła środowiskiem aktywistycznym osób LGBT+, na Twitterze spopularyzowano hashtag #RaiseTheFlagForSarah [pol. Wywieś flagę dla Sary].

Choć homoseksualność nie jest w Egipcie zakazana, w tym kraju dyskryminacja osób LGBT+ jest na porządku dziennym. Osoby queerowe są często aresztowane i oskarżane o rozpustę, niemoralność lub bluźnierstwo.

Miesiąc Dumy przez cały rok

W czerwcu obchodzimy Miesiąc Dumy, dzięki któremu osoby wspierające społeczność LGBT+ mogą pokazać, że Polska jest miejscem dla wszystkich ludzi, bez względu na orientację seksualną. Solidarność można wyrazić wywieszając tęczową flagę w oknie, ale najważniejsza jest nasza otwarta i aktywna postawa przez cały rok. Reagujmy na homofobiczne i transfobiczne komentarze zawsze, nie tylko w czerwcu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o społeczności osób LGBT+, zachęcamy do udziału w Queer Talks – cyklu rozmów organizowanych przez Salam Lab w ramach inicjatywy Społeczna Przestrzeń Aktywna w Krakowie. Dyskusje odbywają się co drugi piątek, w godz. 17:00-18:30. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, śledź profil SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej. Zapisy na Queer Talks znajdziesz na naszej stronie internetowej.

#



Najnowsze publikacje