Oddajemy w Wasze ręce kolejne podsumowanie naszych działań, czyli tego, co udało nam się osiągnąć przez ostatnie trzy miesiące. Tym razem będzie nie tylko o sukcesach, ale i wyzwaniach, z którymi mierzymy się w konsekwencji decyzji Donalda Trumpa
Zarząd
Nowy rok rozpoczęłyśmy zmianami. Sylwia Jankowska opuściła szeregi zarządu. Od tej pory działamy w dwuosobowym składzie, czyli niezmiennie Nina Wójtowicz i Monika Toporek.
Początek roku był przede wszystkim wypełniony pracą nad zamknięciem projektu finansowanego przez Global Giving. Prowadziłyśmy go w 2024 roku pod nazwą ,,Odbudowa życia uchodźców i uchodźczyń oraz pomoc w ich aktywnym uczestnictwie w lokalnej społeczności”. Środki z tego grantu pomogły nam zakończyć i rozliczyć projekt ,,Żyj w Krakowie” – kompleksowy program wsparcia mieszkaniowo-integracyjnego dla rodzin z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy i Afganistanu. Dzięki finansowaniu z Global Giving utrzymałyśmy i rozszerzyłyśmy działalność kulturalną naszej Biblioteki Ukraińskiej. W 2024 roku znacznie rozwinęła ona swoją działalność, organizując wydarzenia kulturalne, takie jak wieczorki literackie czy spotkania z autorami. Inicjatywy te pomogły wzmocnić poczucie przynależności i wymiany kulturalnej wśród osób uchodźczych i lokalnej społeczności, wspierając wysiłki integracyjne i zapewniając platformę do ekspresji artystycznej. Wraz z pozytywnie zakończonym procesem zamykania projektu zdecydowałyśmy się przekazać Bibliotekę Ukraińską wraz z jej zasobami Fundacji ,,Kocham Dębniki”, która będzie dalej zajmować się rozpoczętym i rozwiniętym przez Salam Lab projektem. Cieszymy się, że nasza biblioteka pozostanie w dobrych rękach i będzie nadal kontynuować swoją ważną misję.

Styczeń to także początek bardzo trudnego okresu, który rozpoczął się decyzją Donalda Trumpa o zamrożeniu środków finansowych z USA przeznaczonych na pomoc międzynarodową. Nasze Stowarzyszenie także z nich korzystało. Od 2022 roku współpracujemy z organizacją partnerską w Stanach Zjednoczonych – National Endowment for Democracy – która finansuje nasze bezpłatne programy edukacyjne i warsztaty dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Nagłe zamrożenie środków wymusiło na nas konieczność podjęcia bardzo trudnych decyzji organizacyjnych. Były one niezbędne, aby Stowarzyszenie mogło nadal funkcjonować w tych wymagających czasach.
Donald Trump pokazał nam, że jedna decyzja może pozbawić nas środków do działania. To przestroga i zarówno potwierdzenie naszych wcześniejszych planów rozpoczęcia prac nad dywersyfikacją przychodów i stopniowego uniezależniania się od grantów. Dlatego dalej pracujemy nad naszą ofertą komercyjną. Jesteśmy już na końcowym etapie i powoli dopinamy jej kształt. W tym zakresie współpracujemy nadal z Fundacją Pro NGO.
Odpowiadając na liczne pytania o możliwość przekazania na rzecz naszego Stowarzyszenia 1,5% podatku, utworzyłyśmy dla Was taką opcję. Od lutego możecie wesprzeć Salam Lab praktycznie bezkosztowo. Wystarczy wpisać w rozliczeniu PIT numer KRS: 0000507234 i cel szczegółowy: 83910. Partnerem akcji jest Fundacja FaniMani. My wciąż skupiamy się na strategii działań na kolejne miesiące oraz pracujemy nad narzędziami, które pozwolą nam w niedalekiej przyszłości uniezależnić się od grantów. Możecie być tego częścią angażując się w publikowane przez nas treści, przekazując 1,5% podatku czy darowiznę.
Przekaż 1,5% podatku dla Salam Lab i buduj społeczeństwo pokoju wspólnie z nami!
To bardzo proste – wystarczy wpisać w PIT:
KRS: 0000507234
Cel szczegółowy: 83910
Partnerem Akcji jest FaniMani.pl
Już teraz dziękujemy każdej i każdemu z Was za wsparcie!
Pod koniec marca wzięłyśmy także udział w III Spotkaniu Sieciującym organizowanym przez Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, które zgromadziło NGO oraz instytucje działające na rzecz cudzoziemców i cudzoziemek w Warszawie. Była to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń oraz poznania dobrych praktyk realizowanych przez różne organizacje. Uczestnictwo pozwoliło nam również zbadać potencjał do przyszłej współpracy przy projektach wspierających osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa.
Mimo że 2025 rok rozpoczął się dla nas z niemałymi turbulencjami, mamy nadzieję, że wraz z nadchodzącą wiosną wszystkie sprawy będą rozwijać się dla naszego Stowarzyszenia korzystnie. Mamy w sobie dużo nadziei! Bądźcie dalej z nami.
Redakcja
Początek 2025 roku oznaczał dla nas wzmożoną pracę nad uzupełnianiem wniosków grantowych. Jakie były rezultaty? Udało nam się przygotować cztery wnioski, czekamy na ich wyniki i jesteśmy w trakcie uzupełniania kolejnych dwóch. Mamy nadzieję, że dzięki któremuś z nich uda nam się zabezpieczyć finansowo nasz dział, aby móc nadal tworzyć dla Was treści, komentować bieżące wydarzenia i budować media pozbawione uprzedzeń.
A co działo się u nas dziennikarsko? Na naszej stronie ukazały się dwie korespondencje z Jerozolimy autorstwa Joanny Sarneckiej. Pierwszy tekst opowiada o reakcjach Palestyńczyków i Palestynek na zawieszenie broni w Strefie Gazy, które ogłoszono 19 stycznia. Rozmówcy opowiadają o tym, jak oceniają porozumienie i czego spodziewają się w przyszłości. Z kolei drugi tekst opisuje cmentarze liczb – miejsca, gdzie chowa się ciała Palestyńczyków, którzy zginęli w izraelskich więzieniach jako jeńcy wojenni, więźniowie, wieczni aresztowani, ranni w szpitalach, do których trafili po ulicznych zamieszkach. Materiał wskazuje na naruszanie prawa przez Izrael w kontekście niewydawania ciał więźniów. Tekst zawiera również rozmowy z byłymi więźniami tego kraju. Bardzo chciałybyśmy w przyszłości publikować więcej reportaży i tekstów powstałych na miejscu, nie tych pisanych zza biurka. Jeśli dla Was takie treści są również wartościowe, zachęcamy do wsparcia naszej redakcji za pośrednictwem serwisu Patronite. Wasze wsparcie pozwoli nam między innymi opłacać teksty autorów zewnętrznych, którzy publikują u nas korespondencje, jak ta przygotowana przez Joannę Sarnecką.
Poza tym przygotowywałyśmy opinie, newsy, teksty (serdecznie polecamy zapoznanie się z naszą recenzją książki „Sterroryzowani. W pułapce islamofobii”) i wydawałyśmy tradycyjnie Pokojową Prasówkę. Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi treściami, bardzo zachęcamy Was do zapisu, zwłaszcza przez wzgląd na zmiany w algorytmach Mety, które sprawiają, że nasze treści mogą być dla Was mniej widoczne zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Informacje wyważone, mniej sensacyjne lub dotyczące tematów wrażliwych mają o wiele mniejsze zasięgi i nie są promowane. Dzięki subskrypcji naszego newslettera (który jest zupełnie darmowy), na pewno nie przegapicie żadnego naszego tekstu!
Początkiem roku wróciłyśmy również do spotkań online: tuż po rozpoczęciu ramadanu zorganizowałyśmy lajwa z Huseyinem Celikiem. Redaktorka naczelna Salam Lab, Ewelina Kaczmarczyk rozmawiała z Huseyinem m.in. o tym, czym dla muzułmanów i muzułmanek jest ramadan, jak wyglądają tradycje w tym okresie i jak zachować się w towarzystwie osoby poszczącej. Oczywiście było również wiele innych pytań, a więc jeśli przegapiliście tę rozmowę, serdecznie zachęcamy do jej odsłuchania, można ją znaleźć tutaj. Śledźcie na bieżąco nasze social media, bo już niedługo damy znać o kolejnym wydarzeniu online!
Pierwszy kwartał był również okazją do wyjazdów i gościnnych rozmów. Ewelina Kaczmarczyk wraz z Blanką Błaszczak-Rozenbaum gościły w podcaście Śląska Opinia, opowiadając o konsekwencjach decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu pomocy międzynarodowej ze Stanów Zjednoczonych. Rozmowy możecie posłuchać tutaj. Nasze pracowniczki uczestniczyły również w Chmurowym Dniu Aktywności Społecznej w Szkole w Chmurze w Warszawie. Blanka i Ewelina opowiedziały młodzieży o pracy w organizacji pozarządowej oraz o tym, jak zmieniać świat w swoim najbliższym otoczeniu.

Dział Edukacji
Początek roku w Dziale Edukacji Salam Lab przyniósł duże zmiany – na skutek decyzji administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, organizacja partnerska finansująca nasze działania edukacyjne poinformowała nas, że jej dalsze funkcjonowanie stoi pod znakiem zapytania. Oznacza to dla nas zawieszenie wielu aktywności realizowanych w ramach projektu, m.in. cykli warsztatów antydyskryminacyjnych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych czy też organizacji debat i spotkań poświęconych tematowi migracji, wielokulturowości i prawom człowieka. Początkiem tego roku, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji, odbyło się ostatnie z takich spotkań, czyli popołudnie z kulturą turecką. Ograniczenie środków jest dla nas szczególnie bolesne, dlatego też pierwszy kwartał tego roku poświęciłyśmy przede wszystkim pisaniu wniosków grantowych i poszukiwaniu źródeł finansowania, dzięki którym będziemy mogły wznowić działalność w pełnym wymiarze. Jednocześnie pozostajemy w stałym kontakcie z naszym amerykańskim partnerem i nie wykluczamy prowadzenia projektu w mniejszym zakresie.

Jednak nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy pomimo niesprzyjających okoliczności, nie starały się nadal działać! Kontynuujemy zatem nasze aktywności w ramach Inkubatora Pomysłów Społecznych. W styczniu Monika Zielińska i Weronika Szatkowska brały udział w dwudniowym szkoleniu, które zapoczątkowało proces preinkubacji zaproponowanej przez nas innowacji. Była to też okazja do zsieciowania się z organizacjami z całej Polski, biorącymi udział w projekcie. Wraz z opiekunkami projektu pracujemy nad naszym pomysłem (grą uczącą dialogu międzykulturowego) i korzystamy z proponowanych przez Fundację Stocznia szkoleń. Pod koniec marca Monika Zielińska i Blanka Błaszczak-Rozenbaum wzięły udział w szkoleniu „Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w pracy nad innowacjami społecznymi” poprowadzonym przez specjalistów z Sektora 3.0. Nadal prowadzimy warsztaty z powstałą już grą „Spadkobierca”. W marcu przeprowadziłyśmy je dla pracowniczek i pracowników Centrum Deliberacji Wydziału Socjologii UW oraz osób z Działu Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
W lutym Blanka Błaszczak-Rozenbaum poprowadziła ostatnie zajęcia z cyklu „Czy krytycznie to etycznie?” w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Osoby uczniowskie przygotowały w ich trakcie materiały na wystawę, która opowie o treściach podejmowanych podczas zajęć. Był to cykl, w którym udało się nam powiązać obiekty muzealne i historyczne narracje ze współczesnymi wyzwaniami i tematami globalnymi. Widzimy duży potencjał dla rozwoju edukacji globalnej w powiązaniu jej z działaniami muzeów. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie tego typu aktywności.
Pierwszy kwartał obfitował w szkolenia. W lutym Monika Zielińska i Blanka Błaszczak-Rozenbaum poprowadziły 6-godzinne szkolenie „Empatia w działaniu. Jak podejmować temat różnorodności i przeciwdziałać dyskryminacji w szkole” dla krakowskich nauczycielek i nauczycieli w Centrum Wielokulturowym w Krakowie. W marcu, na zlecenie organizacji Teach for Poland, Monika Zielińska i Agnieszka Serwadczak przeprowadziły warsztaty „Empatia w działaniu. Kiedy reagować i na co, by zapobiegać dyskryminacji w szkole”. Jak wynika z naszych rozmów z osobami pracującymi w oświacie, tego typu działania, które wzmacniają osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, są coraz bardziej potrzebne. W marcu udało się nam przeprowadzić dwa szkolenia podejmujące temat odpowiedzialnej turystyki w świetle współczesnych wyzwań globalnych. Jedno, zorganizowane we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, odbyło się w ramach I zjazdu Kursu Kadry Kształcącej poziomu SOKK „Post-Wędrownictwo”. Umocniło to naszą współpracę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. Drugie szkolenie miało również miejsce w Warszawie i było przeznaczone dla przewodniczek i przewodników Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Oba spotkania zostały poprowadzone przez Blankę Błaszczak-Rozenbaum. W ostatnim tygodniu marca Blanka i Agnieszka Serwadczak poprowadziły również 3-godzinne szkolenie dla pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie został podjęty temat mowy nienawiści oraz dyskryminacji, a także metod reagowania na nie.
W Dziale Edukacji nie zapomniałyśmy, że nadal trwa ramadan! Nina Wójtowicz oraz Huseyin Celik poprowadzili warsztaty dla Papaya Films w Warszawie, w czasie których osoby uczestniczące mogły się dogłębnie zapoznać z tematem ramadanu oraz pogłębić swoją wiedzę na temat społeczeństwa wielokulturowego.
Jak można zauważyć, mimo utrudnień i przeszkód Salam Lab nie poddaje się i stara się prężnie działać. Nadal poszukujemy źródeł finansowania naszych działań. Mamy nadzieję, że w następnym sprawozdaniu będziemy mogły się podzielić z Wami radosnymi nowinami!