Za kulisami. Czego nie wiecie o Salam Lab?


Wiecie, kim jest programistka, która została bibliotekarką? Jak brzmi głos Arabskiej Wiosny w Egipcie? Albo jak się uprawia muzyczny aktywizm w Libanie? Słyszeliście już o feministycznym qawwali? A może chcecie się dowiedzieć, kto wśród nas porównał ostatnio talibów do pawianów?

Na wszystkie pytania odpowie poniższe podsumowanie sierpnia. Było gorąco!

Edukacja globalna

Za nami miesiąc pełen warsztatów, w tym także pilotażowych spotkań edukacyjnych, które będą miały swoją kontynuację w rozpoczynającym się roku szkolnym.

W ramach współpracy z Fundacją Ignatianum oraz Centrum Badawczo-Rozwojowym Innowacji Społecznych Akademii Ignatianum w Krakowie kontynuowałyśmy rozpoczęte w czerwcu cykle warsztatowe o tematyce antydyskryminacyjnej dla młodzieży ukraińskiej. W sumie w czasie wakacji zrealizowałyśmy zajęcia dla trzech grup, realizując łącznie 7 warsztatów. Podczas spotkań rozmawialiśmy o tym czym jest empatia, jaka jest różnica między dyskryminacją i nierównościami oraz jak rozpoznać i reagować na zachowania dyskryminujące.

Temat empatii był również żywy podczas dwóch szkoleń zorganizowanych dla naszych wolontariuszy i wolontariuszek działających w Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3. Były to niezwykle owocne spotkania, pełne dyskusji i wymiany opinii na temat tego, czym jest dla nas społeczeństwo wielokulturowe, z jakimi wyzwaniami i trudnościami te społeczeństwa się mierzą, oraz jaka jest rola empatii w ich budowaniu.

Warsztaty „Empatia i Wielokulturowość” dla wolontariuszy i wolontariuszek Punktu Pomocy „Żyj w Krakowie” 9.08.2022 r.

Pierwsze spotkanie za nami

18 sierpnia odbyło się nasze pierwsze Pokojowe Spotkanie Edukacyjne, czyli otwarte warsztaty w Społecznej Przestrzeni Aktywnej SPA, działającej w Punkcie Pomocy „Radziwiłłowska 3”. Planujemy spotykać się w co drugi czwartek miesiąca o godzinie 18:00, by porozmawiać na wymagające tematy związane z migracjami, wielokulturowością i dominującymi narracjami o świecie. W bezpiecznej atmosferze szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, dyskutujemy i wymieniamy nasze perspektywy. Kolejne spotkanie z cyklu odbędzie się 1 września.

Miesiąc zakończyliśmy inauguracją projektu „Edukacja na stadionach”, który zakłada przeprowadzenie 20 warsztatów antydyskryminacyjnych dla młodzieży w wieku 12-16 lat na stadionach w różnych miastach Polski. 29 sierpnia na stadionie Cracovii odbyło się szkolenie dla trenerów i trenerek, którzy w okresie od listopada 2022 do czerwca 2023, wraz z animatorami_kami młodzieżowymi, prowadzić będą zajęcia o tematyce różnorodności społecznej oraz przeciwdziałające wykluczeniu i dyskryminacji. Warsztat wprowadzał w tematykę projektu oraz służył zapoznaniu trenerów i trenerek ze scenariuszem zajęć i metodami pracy. Projekt jest finansowany z Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny w ramach Funduszy Norweskich. Głównym realizatorem jest Towarzystwo Sportowe Iron Man, a partnerami projektu: Fundacja Internationaler Bund Polska, Salam Lab, Stowarzyszenie Żydowskie CUKUNFT, Intermezzo Ungdomsorganisasjon (Norwegia) oraz Asociatia „Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale” (Rumunia). W szkoleniu, które poprowadził Karol Wilczyński, wzięło udział 7 edukatorów i edukatorek związanych z Salam Lab.

Reprezentacja trenerów i trenerek Salam Lab uczestniczących w szkoleniu
inaugurującym projekt „Edukacja na stadionach” 29.08.2022 r., fot. @szkiceswiatlem.

Gorąco zachęcamy do zapisu do naszego newslettera edukacyjnego. Wypełniając formularz masz pewność, że będziesz na bieżąco z naszymi aktualnościami dotyczącymi szkoleń, warsztatów i nowych inicjatywach edukacyjnych, których planujemy wiele w najbliższych miesiącach!

Zapisz się do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych.

Dźwięki, które łączą, czyli cykl muzyczny Salam Lab

Wiecie, jak brzmi głos Arabskiej Wiosny w Egipcie? Albo jak się uprawia muzyczny aktywizm w Libanie? Słyszeliście już o feministycznym qawwali? Nie? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego najnowszego cyklu muzycznego, który uruchomiliśmy w sierpniu tego roku. Co sobotę na naszej stronie internetowej przeczytacie o muzyce z różnych kręgów kulturowych, jej kontekstach i postaciach z nią związanych. Pomysłodawcą serii jest Michał Misiarczyk, twórca treści w redakcji Salam Lab.

Wiecie, że mamy naszą własną playlistę pełną dźwięków, które łączą? Posłuchaj jej na naszym profilu na Spotify.

Books not bombs

Światy wyobrażone to światy możliwe, a czytanie książek w swoim języku jest jak powrót do domu. Dzięki inicjatywie społecznej Books not bombs, nasza biblioteka w SPA powiększyła się o nowe pozycje literatury w języku ukraińskim dla dorosłych i dzieci.

Books not bombs tworzą osoby, które organizują Festiwal Folkowisko. Pomagają uchodźczyniom i uchodźcom od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pieniądze na książki pochodzą m.in. z bazarku, który prowadzą na Facebooku. Włączając się w tę akcję możecie sprawić, że będzie ich jeszcze więcej.

Nowe książki są kupowane bezpośrednio w wydawnictwach w Ukrainie. Część z nich pochodzi np. z magazynu w Charkowie. Tomek Mierzwa, organizator akcji, pierwszą partię przywiózł do Polski w drodze powrotnej, kiedy zawoził polskich medyków pod Lwów.

Pamiętacie historię Pani Tatiany z Kijowa, programistki, która stała się bibliotekarką? Dziś prowadzi bibliotekę w naszym Punkcie Pomocy „Żyj w Krakowie”/SPA. Nie było jej w chwili dostarczenia książek, dlatego nie zobaczycie jej wzruszenia na zdjęciu. Możecie je sobie jednak wyobrazić! Polecamy to ćwiczenie na poprawienie humoru.

Dzień Niepodległości Ukrainy

Naleśniki z jabłkami, placki z serem, czyli serniki, kanapki ze smalcem – takich przysmaków można było spróbować w SPA, czyli Społecznej Przestrzeni Aktywnej podczas wspólnego świętowania Dnia Niepodległości Ukrainy.

Zaczęliśmy od wspólnego śniadania, na które zaprosiliśmy naszych wolontariuszy i wolontariuszki,  partnerów i sponsorów. Każdy z gości mógł przynieść przygotowaną własnoręcznie potrawę, którą pamięta ze spotkań przy wspólnym stole ze swojego domu. Zaśpiewaliśmy też hymn Ukrainy i podsumowaliśmy pracę Punktu Pomocy „Żyj w Krakowie”/SPA podczas ostatnich 6 miesięcy.

Zorganizowaliśmy także przestrzeń zabaw dla dzieci, malowaliśmy koszulki z motywem ukraińskim i uczestniczyliśmy w spotkaniu, na którym dowiedzieliśmy się co nieco o ukraińskiej historii.

Pod koniec dnia usiedliśmy do tradycyjnej ukraińskiej kolacji, którą przygotowały rodziny romskie, objęte długoterminową opieką przez Salam Lab.

Za organizację Dnia Niepodległości dziękujemy Yarynie Martyniuk, jednej z koordynatorek naszego Punktu Pomocy „Żyj w Krakowie”, oraz Olenie Kliuchnykovej, wolontariuszce pracującej w recepcji „R3”. Olena przyjechała do Krakowa w marcu do swojej córki, która tutaj mieszka. Jest bardzo aktywną i entuzjastyczną osobą, a także ma bogate doświadczenie w organizacji i prowadzeniu różnego rodzaju wydarzeń. Przez 20 lat pracowała w domach kultury w ukraińskim mieście Mikołajów.

„Tym krajem rządzi dziś banda pawianów”, czyli spotkanie o Afganistanie

15 sierpnia minęła pierwsza rocznica przejęcia władzy przez talibów. Jak wygląda codzienność Afgańczyków i Afganek rok po upadku Kabulu? Co można, a czego nie można w kraju rządzonym przez fundamentalistów? Jak zmieniła się sytuacja kobiet? W jaki sposób możemy wspierać Afgańczyków i Afganki w ich potrzebach i jakie są perspektywy na przyszłość? Jak wygląda sytuacja tych, którzy zdecydowali się zamieszkać w Polsce? I kto porównał talibów do pawianów?

O tym wszystkim rozmawialiśmy w Krakowie podczas spotkania „Afganistan w rok po przejęciu władzy przez talibów”, w gronie wyjątkowych osób, które z pierwszej ręki wiedzą, jak wygląda nowy reżim. Byli z nami: Jagoda Grondecka, dziennikarka i iranistka, która specjalizuje się w tematyce Afganistanu i na co dzień mieszka Kabulu, Nilofar Ayoubi, afgańska aktywistka i dziennikarka, Safia Rabati, Afganka od wielu lat mieszkająca w Polsce, pracowniczka Salam Lab, która wspiera rodziny afgańskie w Krakowie oraz Karol Wilczyński, dziennikarz, wykładowca, strateg komunikacji, współzałożyciel Salam Lab.

Nie udało Ci się dotrzeć na spotkanie? Nic straconego! Obejrzyj nagranie na naszym kanale na YouTubie lub odsłuchaj rozmowy na naszym profilu na Spotify.

Wydarzenie zrealizowane dzięki wsparciu Religions for Peace.

Siostrzeństwo w SPA

Wiecie, że w naszej SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej – codziennie odbywają się zajęcia, do których każdy i każda z Was może dołączyć? Może masz ochotę pójść na pilates? Albo spróbować swoich sił w jodze? Przyjdź na Radziwiłłowską 3 w Krakowie i weź udział – wystarczy wygodne ubranie i obuwie sportowe. Organizujemy także warsztaty artystyczne dla dzieci, spotkania językowe i wiele innych. Wszystkie zajęcia są darmowe i odbywają się po ukraińsku, polsku lub angielsku. 

Szczególnym zainteresowaniem w SPA cieszą się prowadzone po ukraińsku warsztaty „Kobieta dla kobiety”. To wyjątkowa grupa wsparcia, spotykająca się regularnie, by porozmawiać o wyzwaniach, które czekają przed osobami uchodźczymi w Polsce. To także rozmowy o codziennych radościach, nadziejach i smutkach. Cieszymy się, że stworzyliśmy bezpieczną przestrzeń, w której każda i każdy ma możliwość wyrażenia swoich emocji.

Społeczna Przestrzeń Aktywna

Jeśli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w SPA, śledź fanpejdż na Facebooku oraz stronę internetową, gdzie na bieżąco aktualizujemy kalendarz z eventami.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.

#



Najnowsze publikacje