Zakaz muzyki na weselach. To kolejna decyzja talibów

fot. via Wikimedia Commons.


Talibskie Ministerstwo Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom poinformowało w niedzielę, że od teraz policja będzie kontrolować sale weselne w Kabulu, stolicy Afganistanu, i egzekwować zakaz słuchania muzyki podczas wesel – podał portal al-Jazeera

Władze talibów poinstruowały właścicieli lokali, że przyjęciom nie może towarzyszyć żaden akompaniament muzyczny. Ich zdaniem, muzyka nie jest zgodna z zasadami islamu. „Jeśli na weselu nie ma muzyki, to jaka jest różnica między ceremonią ślubną a ceremonią pogrzebową?” – pyta z kolei właściciel sali weselnej w Afganistanie. Mężczyzna chciał zachować anonimowość ze względów bezpieczeństwa.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Talibowie ponownie doszli do władzy w sierpniu 2021 roku. Pomimo pierwotnych obietnic zaczęli wprowadzać restrykcyjne przepisy uderzające w wolność obywateli, a zwłaszcza obywatelek.

Powtarzający się scenariusz

Dziesiątkom tysięcy dziewcząt i kobiet zabroniono powrotu do szkół i odebrano dostęp do edukacji oraz pracy. Afganki nie mogą też wyruszyć w dalsze podróże bez męskiego opiekuna. W maju 2022 roku Ministerstwo Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom poinformowało, że kobiety w całym Afganistanie mają nakaz zakrywania całego ciała, w tym twarzy, w miejscach publicznych.

Ponadto scenariusz z lat 1996-2011 odnośnie życia społecznego w Afganistanie również się powtarza. Gdy talibowie doszli do władzy po raz pierwszy, zakazali m.in. oglądania oper mydlanych w telewizji, grania muzyki czy puszczania latawców. W sierpniu 2021 roku wielu afgańskich artystów i artystek opuściło Afganistan ze strachu. Dziś widać, że ich obawy były słuszne.Najnowsze publikacje