Jak zwykle, przygotowałyśmy dla Was zestawienie najważniejszych wydarzeń i osiągnięć mijającego miesiąca. Tym razem chcemy jednak zwrócić się do Was ze szczególną prośbą
Finansowanie naszych działań medialnych nigdy nie było łatwe, zwłaszcza z uwagi na podejmowane przez nas kontrowersyjne tematy. Nigdy wcześniej nie musieliśmy tak otwarcie prosić o wsparcie, ale teraz nadszedł czas, gdy potrzebujemy Waszej pomocy. Jeżeli doceniacie to, co robiliśmy dotychczas, dołączcie do nas dokładając swoją cegiełkę.
Wasze wsparcie może pozwolić nam kontynuować projekty aktywizacji zawodowej osób uchodźczych, edukację o wielokulturowości, oraz działalność mediów, które odczarowują jednostronną narrację wokół migracji, islamu i islamofobii. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję. Jeśli zdecydujecie się na darowiznę jeszcze w tym roku, możecie odliczyć darowiznę od podatku za 2023 r. Portal SiePomaga, dzięki któremu zbieramy środki, przygotowuje zestawienie darowizn na koniec roku. Jeśli wolicie wesprzeć nas poprzez bezpośrednie wpłaty na konto, zapewniamy zaświadczenie o darowiźnie.
Wesprzyj nas już teraz! Darowiznę możesz odliczyć do końca grudnia.
Dziękujemy za Wasze wsparcie – bez Was nie ma nas!
To do Was, naszych Matronek i Patronów, kierujemy też wszystkie comiesięczne podsumowania naszych działań. A zatem:
Co nowego w mediach Salam Lab?
Dział Medialny przechodzi nadal intensywny okres. Cały czas skupiamy się na rozbijaniu mitów i stereotypów wokół narracji o wojnie w Palestynie i Izraelu. Korzystając z okazji, chcemy polecić Wam kilka naszych artykułów, które pozwolą Wam lepiej rozumieć i głębiej przeżywać tragiczne wydarzenia w regionie.
Chcesz otrzymywać nasz autorski przegląd prasy starannie wyselekcjonowanych wiadomości z całego świata?
Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących działaniach. Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o początkach relacji palestyńsko-izraelskich i korzeniach obecnej eskalacji przemocy, zachęcamy do lektury wywiadu Eweliny Kaczmarczyk, w którym na jej pytania odpowiadają eksperci z UJ.
Jeśli brakuje Wam słów, żeby opisywać tragedie, które dzieją się w tym regionie, zerknijcie do kompleksowego tekstu Weroniki Szczurko o tym, jak mówi i pisać o Palestynie i Izraelu.
Jeśli brakuje Wam osobistych historii Palestyńczyków i Palestynek, zajrzyjcie do wywiadu Katarzyny Makarowicz z Salahem Abu Labanem, Palestyńczykiem, przewodnikiem i właścicielem hostelu w Betlejem, który dziś mieszka w Polsce.
W listopadzie Ewelina Kaczmarczyk, Katarzyna Makarowicz i Weronika Szczurko z mediów podpisały wraz z całym Stowarzyszeniem list otwarty w solidarności z mediami w Palestynie i Izraelu. List, który podpisały osoby mediów i kultury, ukazał się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Press” i „OKO.Press”. Jego treść przeczytacie tutaj.
Nowy Zarząd
Członkinie Stowarzyszenia w tym miesiącu wybrały nowy Zarząd ze względu na zbliżający się koniec kadencji obecnego. Oto nowy skład:
Nowy zarząd:
- Sylwia Jankowska
- Zuzanna Tamas
- Nina Wójtowicz
Komisja rewizyjna:
- Iuliia Norytsia
- Monika Zielińska
Kadencja nowego Zarządu rozpoczyna się 4 grudnia 2023 r.
Pożegnajmy się wszyscy z Radziwiłłowską 3
Przypominamy, że nadchodzi nieuniknione pożegnanie z naszą przestrzenią przy Radziwiłłowskiej 3, zwaną „R3”. Wyprowadzka zbliża się wielkimi krokami. To oznacza, że kadra zarządzająca pracuje intensywnie, żeby wszystko przebiegło sprawnie. Ale nie martwcie się – znajome twarze nadal będzie można zobaczyć podczas wydarzeń w SPA na Dytmara 3. Śmiejemy się, że nowe „R3” to „D3”!
I Wy będziecie mogły pożegnać się z naszą przestrzenią, w której do niedawna mieścił się nasz Punkt Pomocy. Przed nami dwa wydarzenia, które Dział Mediów organizuje razem z zespołem SPA. Pierwsze z nich, 9 grudnia, to seans filmu „Jina”, którego jesteśmy producentkami, a potem rozmowa z reżyserką Emilią Pluskotą oraz Anahitą Rezaei. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Makarowicz. Więcej szczegółów znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Drugie wydarzenie to spotkanie z Andrzejem Muszyńskim wokół jego świeżo wydanej książki o przyjaźni z osobą, która przekroczyła granicę polsko-białoruską, „Koncertina”. Rozmowę z autorem poprowadzi Ewelina Kaczmarczyk. Zapraszamy 14 grudnia o 18:00.
Co słychać w Dziale Edu?
Listopad upłynął w Dziale Edukacji na bardzo intensywnej pracy. W tym miesiącu dużo podróżowałyśmy. Poprowadziłyśmy „Lekcje Pokoju” w szkole podstawowej w Koniecpolu, podczas których osoby uczniowskie miały szansę spotkać się i porozmawiać z osobą z doświadczeniem uchodźczym, warsztaty antydyskryminacyjne w liceum w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz rozpoczęłyśmy realizowanie edukacyjnego programu „Jedność w Różnorodności” w szkole podstawowej w jednej z podkrakowskich gmin. Od początku miesiąca co tydzień klasa 7 i 8 z tej szkoły spotyka się z nami na warsztatach, na których poruszamy tematy empatii, nierówności społecznych oraz przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Zapisz się
do Edu Newslettera!
Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.
Listopad okazał się dla nas również miesiącem inauguracji nowych działań. Odbył się nasz pierwszy warsztat dla najmłodszych. Spotkałyśmy się z drugą klasą szkoły podstawowej, z którą rozmawiałyśmy o wartościach płynących z różnorodności i układałyśmy nasze wielkoformatowe puzzle.
Zakończyłyśmy też etap tworzenia edukacyjnej gry detektywistycznej „Spadkobierca”, którą stworzyłyśmy ze wsparciem Weroniki Szatkowskiej z Centrum Gier Symulacyjnych i Grywalizacji Akademii Leona Koźmińskiego. „Spadkobierca” porusza tematy mniejszości narodowych, etnicznych i zawiłości związanych z tożsamością. Grę przetestowały już cztery małe grupy osób (w tym nasze koleżanki ze SPA!), a jej najpoważniejszy test odbył się w ostatni piątek listopada w drugiej klasie krakowskiego liceum. Warsztat zrealizowałyśmy w ramach programu edukacyjnego stworzonego przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Zagraliśmy w „Spadkobierców” z klasą licealną w sali Instytutu, a gra spotkała się z wielkim entuzjazmem. Należy tu zaznaczyć, że nad grą pracował nie tylko Dział Edukacji. Przy jej tworzeniu bardzo wsparła nas również ekipa z Działu Pomocowego.
Warsztaty Salam Lab na Wawelu
Pod koniec miesiąca odbył się trzeci warsztat „Wawel nieorientalny” w ramach cyklu „Wawel Wielokulturowy”. Z radością informujemy, że zajęcia cieszą się dużą popularnością. Uczestniczyło w nich aż 20 osób! Okazuje się, że nasze warsztaty mają bardzo dobry odbiór nie tylko w szkołach, ale również wśród rodzin. W grudniu czeka nas ostatni warsztat z cyklu. Mamy nadzieję, że to nie koniec naszej współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu.
W listopadzie przeprowadziłyśmy również trzy szkolenia „Empatia i wielokulturowość” w ramach projektu „Empathy”: dla nauczycieli zespołu szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim, dla studentów Akademii Pedagogiki Społecznej w Warszawie oraz dla pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu.
Podsumowując, w listopadzie zorganizowałyśmy aż 23 warsztaty, w których wzięło udział w sumie 298 osób.
Zakończenie projektu „Pewny Krok”
To już ostatnie działania w programie aktywizacji zawodowej dla osób z doświadczeniem uchodźstwa „Pewny Krok”. Managerka projektu Dorota Kwaśniewicz-Michalik chwali się zasłużonymi sukcesami: 20 osób biorących udział w programie jest po rozmowach rekrutacyjnych w różnych miejscach pracy, a trzy inne osoby już podjęły pracę lub zaraz podejmują.
Spotkania i praca nad rozwojem stowarzyszenia
21 i 22 listopada jako Salam Lab wzięliśmy udział w dwudniowym spotkaniu partnerów Mercy Corps. Pierwszego dnia w towarzystwie 12 innych organizacji (m.in. Słusznej strawy, Fundacji Ukraina, Fundacji W Stronę Dialogu czy Mapuj Pomoc) uczestniczyliśmy w podsumowaniu projektów pomocowych w ramach grantu American Red Cross.
Rozmawialiśmy o założeniach, wyzwaniach i efektach działań poszczególnych organizacji pozarządowych. W trakcie spotkania otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback oraz określono nas jako wzór młodej organizacji w zakresie safeguardingu. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu, wymienić się doświadczeniami z innymi i zebrać inspiracje w zakresie dobrych praktyk na przyszłość.
Poza tym 10 listopada uczestniczyłyśmy w konferencji na temat przyszłości Centrum Wielokulturowego w Krakowie – ważnego dla nas miejsca, z którym od lat jesteśmy związane. Uczestniczyli w nim naukowcy i naukowczynie, przedstawiciele i przedstawicielki NGOsów i mniejszości, wolontariusze, tłumaczki i artyści.
Poza tym, cały czas pracujemy nad rozwojem naszej organizacji. Dlatego pozostajemy pod opieką mentorską Marii Juraszczyk z firmy Fluent, która organizuje nam spotkania coachingowe. Kolejne już niedługo.
Społeczna Przestrzeń Aktywna, czyli SPA
SPA to miejsce, w którym organizujemy spotkania i zajęcia integracyjne dla osób z doświadczeniem uchodźstwa oraz mieszkańcami i mieszkankami Krakowa. Jeśli jesteście ciekawe, nad czym zespół SPA pracował tym miesiącu, zajrzyjcie do podsumowania, które przygotowała Valeriia Buchak – prowadząca social media projektu.
Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Na tych platformach znajdziecie przede wszystkim treści publicystyczne. Na LinkedInie publikujemy z kolei informacje o działaniach stowarzyszenia. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.