Zmiany klimatu to więcej niż fakt. 96 osób zmarło z powodu upałów w Indiach


Co najmniej 96 osób zmarło z powodu nieustannie nasilających się upałów w dwóch najbardziej zaludnionych stanach w Indiach: Uttar Pradeś na północy i Bihar na wschodzie

W ostatnich dniach odnotowano tam temperatury sięgające 45 stopni Celsjusza. Choć czerwcowe fale upałów w Indiach nie są zjawiskiem nowym, w tym roku lato zbiera wyjątkowo duże śmiertelne żniwa. Sytuacja jest niebezpieczna przede wszystkim dlatego, że wiele Indusów i Indusek zarabia na życie pracując w polu na słońcu, a jedyną ochroną przed skrajnymi temperaturami są mokre materiałowe chusteczki przykładane do czoła.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Rollercoaster

Minister zdrowia stanu Uttar Pradeś, Bradźeś Pathak, poinformował, że rozpoczęto śledztwo w sprawie śmierci wielu ludzi. A wszystko w związku z tym, że do większości zgonów doszło w jednym mieście, Ballii. Eksperci stwierdzili, że na tak dużą liczbę śmierci mógł wpłynąć jeszcze dodatkowy czynnik, na przykład zanieczyszczona woda. Jak powiedział jeden ze śledczych, AK Singh, osoby zgłaszające się po wsparcie medyczne nie miały aż tak wysokiej gorączki, jaka pojawia się w podobnych sytuacjach wywołanych upałem. Pojawiają się też oskarżenia w stronę rządu, który nie przygotował ludności na falę upałów. Ponadto nie zapewnił odpowiednich warunków w miejscowym szpitalu, do którego ludzie wnosili cierpiących bliskich o własnych siłach.

Panująca w ostatnim czasie pogoda w Indiach to istny rollercoaster, a skrajne zjawiska – od upałów po powodzie – są normą. W tym samym czasie m.in. indyjskie stany Assam czy Radźastan nawiedziły ulewy, a zniszczeniu uległa liczna infrastruktura.


Indusi i Induski doskonale wiedzą, z czym wiążą się zmiany klimatu – odczuwają je w końcu na własnej skórze. Według badania opublikowanego w czasopiśmie The Lancet, zgony w Indiach spowodowane skrajnymi temperaturami wzrosły o 55% w ostatnich latach.Najnowsze publikacje