Żona syryjskiego dyktatora może stracić brytyjskie obywatelstwo. Chcą ją oskarżyć o zbrodnie wojenne


Czy Asma al-Asad, pochodząca z Londynu żona syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada straci brytyjskie obywatelstwo? O tym zadecyduje policja metropolitalna w Wielkiej Brytanii, która zarzuca jej współudział w zbrodniach wojennych

W 2017 roku o odebranie brytyjskiego obywatelstwa Asmie al-Asad zaapelowała do rządu Theresy May grupa brytyjskich parlamentarzystów oraz przedstawiciele syryjskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Żona prezydenta Syrii pochodzi z sunnickiej rodziny syryjskiej, która osiedliła się w Zjednoczonym Królestwie (jej ojciec rozpoczął studia w Londynie pod koniec lat 70. XX wieku).

Urodziła się w Londynie i tam spędziła sporą część swojego życia. Stąd też ma podwójne obywatelstwo. Swojego przyszłego męża poznała w jednym z londyńskich szpitali, w którym pracował jako okulista. Już wtedy typowano go na przyszłego prezydenta Syrii – wcześniej był nim jego ojciec.

Czy Asma al-Asad jest współwinna zbrodniom wojennym?

Syryjska pierwsza dama jest oskarżona m.in. o podżeganie do aktów terrorystycznych w Syrii, pochwałę użycia broni chemicznej, czy zachęcanie do zbrodni na ludności cywilnej. W swoich przemówieniach publicznych oraz w mediach społecznościowych popierała działania reżimowego wojska.

Armia syryjska w trakcie wojny domowej dopuściła się m.in.: celowych ataków na ludność cywilną, gwałtów i przemocy seksualnej, a nawet wykorzystywała głód, jako broń wojenną.

Według ONZ reżim Asada wielokrotnie wykorzystywał broń chemiczną przeciwko ludności cywilnej. Śledztwo w sprawie syryjskiej pierwszej damy rozpoczęto w 10. rocznicę wojny domowej w Syrii. Prowadzą je oficerowie z Jednostki ds. Zbrodni Wojennych.

Z Róży Pustyni stała się Pierwszą Damą Piekła

Elegancka, dobrze wykształcona, niosąca pomoc ubogim i chorym. Brylowała na europejskich salonach, spotykając się m.in. z królową Elżbietą. Media zachodnie rozpływały się nad wizerunkiem czarującej Asmy al-Asad u boku prezydenta Syrii. W 2011 r. dziennikarka edycji amerykańskiej modowego magazynu Vogue, zachwycając się stylem i wdziękiem kobiety, nazwała ją Różą Pustyni.

Zrzut ekranu portalu Vogue po publikacji materiału „Asma al-Assad: A Rose in the Desert”, luty 2011

Wkrótce po publikacji artykułu rozpoczęły się antyrządowe protesty, które przerodziły się w otwarty konflikt zbrojny. Po czasie okazało się, że syryjski rząd zapłacił za przyspieszenie publikacji artykułu, który miał ocieplić wizerunek pierwszej damy.

Czy Asma al-Asad popiera zbrodniczą działalność reżimu? Czy ma takie same poglądy, jak jej mąż dyktator? Czy jest przez niego zastraszona i boi się sprzeciwić? Tego nie wiemy.

Faktem natomiast jest to, że zaoferowano jej i ich dzieciom ucieczkę z Syrii, z gwarancją bezpieczeństwa (także finansowego), ale ona z tej propozycji nie skorzystała. Co więcej, stała się niemal rzeczniczką prasową i adwokatką zbrodniczego reżimu męża. Nawet wtedy, gdy obiegły świat zdjęcia, przedstawiające skutki użycia broni chemicznej przez armię syryjską w prowincji Idlib na ludności cywilnej.

Fot. Asma al-Asad z mężem w 2003 roku (Ricardo Stuckert/ABr / CC BY 3.0 / wikimedia commons)

Asmie al-Asad grozi międzynarodowy nakaz aresztowania

Czym może skutkować śledztwo przeciwko Asmie al-Asad? Jeżeli funkcjonariusze policji zbiorą wystarczające dowody, które pozwolą oskarżyć ją o zbrodnie wojenne, to nie tylko grozi jej odebranie brytyjskiego obywatelstwa, ale również będzie ona podlegać międzynarodowemu nakazowi aresztowania.

Już w 2012 roku Asma al-Asad została objęta unijnymi i brytyjskimi sankcjami, które zabraniają jej wjazdu na terytorium Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. W Londynie nadal mieszkają rodzice kobiety. Sankcje nałożyły na nią także Stany Zjednoczone.

W wyniku wojny domowej w Syrii zginęło już ponad pół miliona ludzi, a wiele milionów obywateli zostało zmuszonych do ucieczki w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Amnesty International szacuje, że w więzieniach rządowych dokonano między 5 a 13 tysięcy egzekucji, dziesiątki tysięcy osób zostało poddanych torturom, spośród których wiele zmarło.

Laura Maksimowicz – dziennikarka związana z organizacjami pozarządowymi. Studiuje stosunki międzynarodowe, zajmując się głównie tematyką migracji oraz pomocy humanitarnej. Współpracowniczka SalamLab.pl.

Źródła:

  1. The Guardian, Asma al-Assad risks loss of British citizenship as she faces possible terror charges.
  2. Aljazeera, Syria’s Asma al-Assad faces police investigation in the UK.
  3. Times of Israel, UK police said probing Asma Assad for war crimes, could strip her of citizenship.
  4. Onet, Żona Asada może stracić brytyjskie obywatelstwo.
  5. Zagner A. Dlaczego Asma Asad nie ocaliła Syrii?, Polityka.
  6. Mikulska D., Piękna, nowoczesna, z klasą. Poznajcie żonę rzeźnika, Holistic.News.

    fot. tytułowa – Asma al Asad zwiedza Luwr, 2008 rok; aut. Ammar Abd Rabbo / Flickr.com / CC BY 2.0


Najnowsze publikacje