Zwalcz jesienną chandrę z Salam Lab

Wiktoria Steffen, meandżerka projektów w Społecznej Przestrzeni Aktywnej – SPA w Krakowie


W październiku prowadziliśmy rozmowy na żywo, edukowaliśmy na temat pokoju i ruszyliśmy z nowym projektem: Centrum Dokumentacji Islamofobii. Przeczytaj krótki przegląd naszych aktywności w tym miesiącu.

Ruszamy z Centrum Dokumentacji Islamofobii

Enes pochodzi z Turcji. Choć do Polski przyjechał na studia, szybko stała się jego nowym domem. W Polsce założył rodzinę, otworzył też własny biznes. Pewnego dnia do jego restauracji z kebabem weszło dwóch mężczyzn, którzy wybili szyby. Chcieli pobić Enesa i jego pracowników, wyzywali ich. Tylko dlatego, że wyznają islam. A takich historii jest znacznie więcej.

Islamofobia, czyli lęk i niechęć do osób wyznających islam, jest dużym problemem w Unii Europejskiej, w tym Polsce. Widać ją w mediach, publicznym dyskursie, retoryce polityków i polityczek, komentarzach w mediach społecznościowych, nawet szkolnych podręcznikach.

W Unii Europejskiej zaledwie 12% muzułmanów i muzułmanek, którzy doświadczyli różnych form dyskryminacji i przemocy, zgłosiło incydent do odpowiednich służb.

Odwiedź Centrum Dokumentacji Islamofobii >>>

Dlatego w ramach projektu Empathy uruchomiliśmy Centrum Dokumentacji Islamofobii w Polsce. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko monitoring i dokumentacja przestępstw z nienawiści, ale również wsparcie osób, które doświadczyły przemocy, ataku lub dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię – islam. Wszystko po to, by liczba tego typu aktów nienawiści na tle wyznania była jak najmniejsza. Ofiary islamofobii nie mogą bać się się walczyć o sprawiedliwość. Chcemy, aby muzułmanie i muzułmanki mieszkający w Polsce czuli się bezpiecznie.

Wszystkie zgłoszone przypadki są przez nas anonimizowane i traktowane jako poufne. Jeśli widzisz nienawistny komentarz, doświadczyłeś lub jesteś świadkiem dyskryminacji lub przemocy – wypełnij formularz na naszej stronie internetowej. Strona Centrum Dokumentacji Islamofobii ma swoją polską, angielską i arabską odsłonę. W razie potrzeby zapewniamy wszelkie niezbędne wsparcie m.in. prawne czy psychologiczne.

Centrum Dokumentacji Islamofobii powstało w ramach projektu EMPATHY: Let’s Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging Discourse about Islam and Muslims in Poland. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Więcej o projekcie przeczytasz na stronie projektu Empathy.

Komu zawdzięczamy filozofię?

Dla działu edukacyjnego październik był bardzo aktywny: wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, warsztaty dla studentów i studentek Uniwersytetu Dzieci, Lekcje Pokoju towarzyszące wystawie fotografii „Granica. Ludzie w Drodze”, szkolenie „Empatia i Wielokulturowość” dla nauczycieli_ek i edukatorów_ek w ramach projektu EMPATHY oraz cykl warsztatów o tematyce antydyskryminacyjnej dla studentów i studentek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W minionym miesiącu zrealizowaliśmy 12 warsztatów i jedno szkolenie, w których uczestniczyły łącznie 202 osoby!

Październik rozpoczęliśmy wykładem „Czy filozofię zawdzięczamy muzułmanom?”. Poprowadził go Karol Wilczyński w Nowohuckiej Akademii Seniora – na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowej Hucie w Krakowie. 

W ramach współpracy z Uniwersytetem Dzieci zrealizowaliśmy warsztaty dla 9 grup studentów i studentek kierunku Tematy (dzieci w wieku 10-11 lat): „Czy w Polsce mieszkają tylko Polacy?”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o różnorodności grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących tereny Polski. Gościnią warsztatów, prowadzonych przez edukatorki: Monikę i Patrycję, była nasza współpracowniczka, Safia Rabati.

Edukacja globalna

17 i 20 października Karol Wilczyński i Monika Zielińska poprowadzili szkolenie dla nauczycieli i nauczycielek „Empatia i Wielokulturowość”. Odbyło się ono w SPA i było to pierwsze spotkanie organizowane w ramach wspomnianego już projektu EMPATHY: Let’s Empower, Participate and Teach each other to Hype Empathy: Challenging discourse about Islam and Muslims in Poland. W szkoleniu wzięło udział 16 osób. Wśród nich znalazły się osoby uczące w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach średnich, nauczyciele akademiccy, osoby pracujące z seniorami oraz osoby studiujące. Wielość perspektyw i doświadczeń zaowocowały niezwykle ciekawymi dyskusjami i wymianą spostrzeżeń na wielu płaszczyznach.

Monika Zielińska prowadzi warsztaty w Społecznej Przestrzeni Aktywnej – SPA w Krakowie

Miesiąc zakończyliśmy warsztatami w Rzeszowie i Katowicach. 27 października w ramach wystawy fotografii Agnieszki Sadowskiej pt. „Granica. Ludzie w drodze”. Zrealizowaliśmy tam „Lekcje Pokoju” dla grupy licealnej i studenckiej. Na wystawę zorganizowaną w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie składały się zdjęcia dokumentujące losy ludzi na granicy polsko-białoruskiej. Podczas warsztatów, będących wydarzeniem towarzyszącym wystawie, poruszałyśmy temat migracji, trwającego na granicy kryzysu humanitarnego oraz sytuacji osób uchodźczych w Polsce. 29 października w Katowicach odbył się natomiast cykl warsztatów o tematyce antydyskryminacyjnej. Przeprowadziliśmy go dla grupy studentów i studentek Uniwersytetu Śląskiego. Było to sześć intensywnych godzin wypełnionych dyskusjami i ćwiczeniami z niezwykłą grupą osób otwartych na wymianę opinii i poszerzanie wiedzy dotyczącej przeciwdziałania dyskryminacji.

Koordynatorka działu edukacyjnego, Monika Zielińska, reprezentowała Salam Lab na II Śląskiej Konferencji o Dostępności. Konferencja odbyła się w Kinie Kosmos w Krakowie 13 października. Wystąpiła z tematem „Komunikacja międzykulturowa w praktyce”, gdzie poruszała temat tworzenia inicjatyw i organizowania pracy w sposób włączający osoby uchodźcze.

Jeśli chcesz być na bieżąco z działaniami działu edukacyjnego, zapisz się do naszego edu newslettera.

Zapisz się do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych.

Salam Lab talks: powrót rozmów na żywo

Dział medialny Salam Lab przygotował na październik coś, za czym wiele naszych odbiorców i odbiorczyń tęskniło: cotygodniowe rozmowy na żywo. W tym miesiącu dyskutowaliśmy o islamie, prawach kobiet w krajach z większością muzułmańską, młodych uchodźcach szukających bezpiecznego schronienia w UE i historii Romów i Romni w Europie.

Na fali protestów przeciwko reżimowi w Iranie zaprosiliśmy do rozmowy Lubnę al-Hamdani. Lubna jest lekarką i Irakijką mieszkającą od wielu lat w Polsce, która na co dzień nosi hidżab. Julia Parkot, redaktorka Salam Lab, pytała ją o prawa aborcyjne w Iraku, jej własny stosunek do hidżabu i prawo wyboru. O Lubnie przeczytasz więcej tutaj.

Z większością naszych gości spotykamy się zdalnie, czasem jednak organizujemy rozmowy na żywo. 23 października podczas panelu „Młodzi Uchodźcy” na 20. Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS w kinie Paradox w Krakowie rozmawialiśmy o sytuacji prawnej osób nieletnich, które opuściły swój kraj i stały się uchodźcami lub uchodźczyniami. Gośćmi Katarzyny Makarowicz, redaktorki Salam Lab, byli Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar i uchodźca z Czeczenii, Valeriia Buchak, Polko-Ukrainka, koordynatorka zakwaterowania Punktu Pomocy „Żyj w Krakowie” Salam Lab oraz Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji Internationaler Bund Polska.

Romowie w rozmowie

Ruszyliśmy też z cyklem „Romowie w rozmowie”, prowadzonym przez dr Joannę Talewicz. Joanna jest Romką, antropolożką kultury i doradczynią akademicką Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pierwsze, wprowadzające spotkanie poprowadził Karol Wilczyński. Otrzymaliśmy podczas niego „pigułkę wiedzy” o życiu i historii społeczności romskiej.

Wszystkie rozmowy transmitowane są na żywo na naszym Facebooku. Później można ich odsłuchać na naszym kanale na YouTube’ie i Spotify.

Rosjanie, którzy pomagają Ukraińcom

Wiecie, że tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla zdobyło m.in. rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, walczące o prawa człowieka? A wiecie, że jego członkinią jest Marina Lobanova, pracowniczka Salam Lab?

Memoriał, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Charytatywne i Obrony Praw Człowieka to najważniejsza rosyjska organizacja zajmująca się walką o prawa człowieka. Została założona w 1987 roku w byłym Związku Radzieckim. W czasie wojen czeczeńskich organizacja zbierała i weryfikowała informacje o rosyjskich zbrodniach wojennych.

Marina Lobanova jest Rosjanką, członkinią Memoriału i nauczycielką historii wypędzoną ze swojej ojczyzny za działania edukacyjne, m.in. na temat polskich zesłańców na Sybir i innych zbrodni radzieckiego i rosyjskiego imperializmu. Mieszka w Krakowie.

W Salam Lab Marina działa na rzecz osób ewakuowanych z Ukrainy: wspiera rodziny w ramach naszego całorocznego programu „Żyj w Krakowie”. Oprócz tego prowadzi warsztaty dekolonizacyjne.

Posłuchaj Mariny na Spotify

„Przyjechałam do Polski w 2021 roku, pracowałam w Instytucie Literatury jako redaktorka portalu rosyjskojęzycznego. Rosyjska agresja na Ukrainę zniweczyła plany współpracy kulturalnej z Rosją, ale w tym trudnym czasie znalazłam Salam Lab, w którym mogę wykorzystać swoje umiejętności” – mówi Marina. „To dla mnie miejsce, w którym czuję się potrzebna, bo mogę pomagać ludziom i widzę efekty mojej pracy. Odczuwam radość i satysfakcję, gdy mogę zorganizować komuś, kto czuje się w Polsce obco, pracę, mieszkanie albo jedzenie. Cieszę się, że znajduję wspólny język z osobami, które do nas przychodzą i widzę głęboki sens naszej pracy”.

3 listopada mieliśmy niepowtarzalną okazję porozmawiać z nią na żywo. Podczas live’a na naszym Facebooku, który poprowadziła Katarzyna Makarowicz, redaktorka Salam Lab, Marina opowiadała, jaka jest sytuacja w Rosji, jak radzi z nią sobie rosyjskie społeczeństwo i jaką rolę w zarządzaniu Federacją odgrywa bieda.

Mimo że sama jest Rosjanką, Marina Lobanova nie obawia się głośno mówić o tym, że Rosja jest państwem faszystowskim. I ma na to dowody. Posłuchajcie jej na zapisanej rozmowie na żywo na naszym YouTube’ie lub Spotify.

Jesteśmy dumni i dumne, że możemy z Tobą pracować, Marino!

Punkt Pomocy „Żyj w Krakowie”

Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3, zwany także „R3”, nie zwalnia. W październiku pracownicy/czki i wolontariusze/ki Salam Lab odebrali 226 zgłoszeń po pomoc, a 526 osób poprosiło o wsparcie.

W R3 uruchomiliśmy także konsultacje prawnicze trzy razy w tygodniu. Każda osoba z doświadczeniem uchodźstwa, która potrzebuje porady prawnej, może przyjść do Punktu i otrzymać profesjonalną pomoc.

W ramach naszych działań pomocowych uruchomiliśmy program wsparcia długoterminowego „Żyj w Krakowie”. Beneficjentami i beneficjentkami programu są rodziny z doświadczeniem uchodźczym m.in. z Ukrainy i Afganistanu. Śledź na bieżąco nasze działania w zakładce „Żyj w Krakowie” na naszej stronie internetowej.

W tej samej przestrzeni, co R3, działa też SPA, czyli Społeczna Przestrzeń Aktywna. To miejsce integracji, odpoczynku i dobrej energii. W SPA odbywają się warsztaty artystyczne, joga, pilates, ale też grupa wsparcia dla kobiet czy gry psychologiczne z naszą psycholożką, Julią Prihotską. Odwiedź zakładkę SPA na naszej stronie internetowej, by dowiedzieć się więcej.

Punkt R3/SPA jest czynny 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię: +48 12 323 66 30 (w języku polskim) oraz +48 12 323 66 20 (w języku ukraińskim). Jesteśmy dla Ciebie w każdej sprawie.

Podobają Ci się nasze działania? Wesprzyj nas na zrzutka.pl lub na Patronite!

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.



Najnowsze publikacje