26-letnia Maleka z Afganistanu podjęła próbę samobójczą. Została oskarżona o „podpalenie”


26-letnia Maleka będąca w zaawansowanej ciąży podjęła próbę samobójczą w obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos. Następnego dnia europejski system sprawiedliwości… oskarżył ją o podpalenie i zniszczenie mienia publicznego.


Ta historia nie daje nam spokoju. W poprzednią niedzielę 26-letnia Afganka próbowała popełnić samobójstwo, gdy dowiedziała się, że mimo przyznania statusu uchodźcy, nie dostanie pozwolenia na opuszczenie obozu. Podpaliła się w namiocie, wcześniej wyprowadzając na zewnątrz trójkę swoich dzieci.

Po oskarżeniu o podpalenie przez 2,5 godziny była przesłuchiwana przez prokuratora leżąc w łóżku szpitalnym.


Jak pisze Janka Ochojska: „Jakiej jeszcze tragedii potrzebujemy, żeby zrozumieć, w jak chorych i nieludzkich warunkach przetrzymywani są ludzie w europejskich obozach? Ile dzieci i nastolatków musi stracić jakąkolwiek nadzieję na przyszłość? Co musi się wydarzyć, żeby polski rząd zrozumiał, że jest współodpowiedzialny za sytuację tych ludzi, szukających bezpieczeństwa?!


Polskie wojska uczestniczyły w wojnach w Iraku i Afganistanie, które zdestabilizowały te kraje na dziesięciolecia. Dzisiejsi Afgańczycy w obozach w Europie to synowie i córki wojowników o wolność Afganistanu, którzy obalili ZSRR walcząc z sowietami po drugiej stronie świata w latach 80’. Chociażby za to jesteśmy im winni wsparcie. Nasze kraje i historię łączy tak wiele, a wciąż nie widzimy w nich ludzi.


Lekarze i organizacje humanitarne apelują o zamknięcie obozu i zapewnienie ludziom normalnych warunków życia, mówiąc o krytycznej sytuacji zdrowia i zdrowia psychicznego 7 000 uchodźców wciąż przebywających w warunkach, jakie trudno sobie nawet wyobrazić. Cienkie, zalewane przez deszcze namioty, kilka toalet, brak szkół, lekarzy, jakiegokolwiek wsparcia i nadziei”.


Jak informują media, jeszcze w tym tygodniu część osób (ok. 1000) mają przyjąć Niemcy oraz Norwegia. Rząd Grecji apeluje o pomoc w ewakuacji uchodźców z Lesbos do innych państw UE.


Co możemy zrobić my?


👉 Uświadamiaj! Udostępnij ten post i przekaż tę informację swoim bliskim i znajomym.

👉 Podpisz petycję do Rządu RP, o przyjęcie dzieci mieszkających na Lesbos

👉 Wesprzyj uchodźców i uchodźczynie żyjące w obozie

fot. msmagazine/Creative Commons


***
Salam Lab działa wyłącznie dzięki wsparciu Patronek i Patronów. Dołącz do nich i pomóż nam informować o tym, co ważne.Najnowsze publikacje