Afganistan: dziewczynki znów mogą śpiewać

dziewczynki kandahar szkoła


W ubiegłym tygodniu szkoły państwowe w Kabulu otrzymały oficjalną informację o wprowadzeniu zakazu publicznego śpiewania dla dziewczynek powyżej 12 roku życia

Dziewczęta miały odtąd śpiewać wyłącznie na wydarzeniach przeznaczonych dla kobiet oraz odbywać lekcje śpiewu tylko w towarzystwie nauczycielek, a nie nauczycieli muzyki. Oficjalnym powodem wydania tej decyzji miało być umożliwienie uczennicom skupienia się na nauce.

Zalecenie wywołało powszechne oburzenie, a wielu oskarżyło lokalny departament edukacji oraz ministerstwo o sympatyzowanie z talibami i promowanie dyskryminacji ze względu na płeć.

#IAmMySong

W proteście przeciwko temu zarządzeniu Afganki z całego kraju, w tym wiele prominentnych działaczek na rzecz praw kobiet, nagrywały filmiki, na których śpiewają i opublikowały je w mediach społecznościowych, używając hasztagu #IAmMySong (ang. “Ja jestem moją piosenką”). Już w tym tygodniu ministerstwo edukacji zaczęło wycofywać się z tego zarządzenia. Zapowiedziano także śledztwo w sprawie wydania zarządzenia, które “nie odzwierciedlało oficjalnego stanowiska ministerstwa”.

Kobiety w całym Afganistanie od wieków wyrażają siebie poprzez muzykę, a obecnie wiele z nich używa jej jako mechanizmu radzenia sobie z trudem życia w kraju w czasach przemocy i wojny. Zdarza się jednak, że w konserwatywnych rodzinach i społecznościach kobietom zakazuje się śpiewu czy innych form sztuki.

Zdjęcie tytułowe: Dziewczynki w szkole publicznej w Kandaharze, Afganistan. Fot. Global Partnership for Education – GPE via flickr.com.Najnowsze publikacje