Czy Nil jest naprawdę najdłuższą rzeką na świecie?


Nil uważany jest za najdłuższą rzekę na świecie, a Amazonka stoi w tym zestawieniu na drugim miejscu. Ale czy wszyscy tak myślą?

Księga Rekordów Guinnessa, Encyklopedia Britannica i rząd Stanów Zjednoczonych twierdzą, że ranking ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i Nil jest dłuższy o 212 km. Ale są badacze, tacy jak Guido Gelli, były dyrektor ds. nauk geologicznych w Brazylijskim Instytucie Geografii i Statystyki, którzy przekonują, że to Amazonka plasuje się na pierwszym miejscu.

Przepłynąć Amazonkę kajakiem

Żeby ustalić, jak jest naprawdę, międzynarodowy zespół badaczy wybierze się w podróż wzdłuż Amazonki, by ustalić jeszcze raz jej długość. Jak zauważa podróżnik Yuri Sanada, dowodzący misją, to zadanie jest szczególnie ekscytujące dla naukowców i naukowczyń, ponieważ „Mount Everest był zdobywany tysiące razy, ponad 1500 osób wiosłowało przez ocean. Ale przepłynąć kajakiem całą Amazonkę? Coś takiego miało miejsce mniej niż 10 razy, a wszystkie wyprawy tego typu odbyły się raczej w celach turystycznych. Udokumentowanie całej rzeki, jej geografii i bioróżnorodności – to jeszcze nigdy się nie stało”.

Amazonka znajduje się w północnej części Ameryki Południowej i płynie z zachodu na wschód. Jej źródła znajdują się w Andach w Peru. Rzeka następnie przepływa przez Ekwador, Kolumbię, Wenezuelę, Boliwię i Brazylię, kończąc swój bieg w Oceanie Atlantyckim.

Amazonka jest największą pod względem objętości rzeką na świecie. Wyrzuca średnio 209 tysięcy metrów sześciennych wody na sekundę, czyli więcej niż siedem kolejnych największych rzek razem wziętych.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#Najnowsze publikacje