Skip to content Skip to footer

Francja: senat zakazał noszenia symboli religijnych podczas oficjalnych zawodów i imprez sportowych

Decyzja Senatu wywołała falę krytyki. „Nigdy nie odmówiono mi możliwości uprawiania sportu z powodu mojej wiary. Wolność religijna jest prawem człowieka. To bolesne patrzeć, w jaką stronę skręca Francja jak normalna stała się tam dotkliwa ksenofobia”.

Prawicowa większość francuskiego Senatu w środę wieczorem zatwierdziła część projektu ustaw dot. „separatyzmu” poświęconej sportowi. Najczęściej krytykowaną poprawką przyjętą przez Senat jest zakaz noszenia zasłony w oficjalnych rozgrywkach krajowych.

Senat walczy z radykalizacją i przemocą seksualną

„Gdyby noszenie zasłony nie było wyraźnie zabronione, moglibyśmy zobaczyć powstanie – i to się właśnie zaczyna – społecznościowych klubów sportowych promujących pewne symbole religijne” – powiedział senator Michel Savin, autor poprawki.

W sprawie poprawek nieprzychylnie wypowiedziała się minister sportu, Roxana Maracineanu. Jak podkreśliła, chodzi jej o to, by zachowywać zasadę „sekularyzmu” w przestrzeni publicznej. Jednocześnie chce przeciwdziałać jakimkolwiek formom prozelityzmu w instytucjach czy klubach sportowych, ale tak by za pilnowanie zakazu odpowiadały federacje sportowe.

Jak wskazał Guillaume Jacquot, poprawki do ustawy zostały wprowadzone w okresie, gdy we francuskim środowisku sportowym wybuchły skandale seksualne.

Do kolejnego celu brakuje nam niecałe 75 zł. Wesprzyj nas >>

W tej samej poprawce senat przegłosował również tekst wzywający federacje sportowe do potępienia „wszelkich ataków na sekularyzm lub integralność fizyczną i moralną osób”. Wskazano również – w jednym zdaniu – że „ruch sportowy jest dziś regularnie dotykany przez skandale związane z radykalizacją lub przemocą seksualną”.

Francja: krytyka zakazu ze strony zawodniczek

Poprawki senatu Francji wywołały wiele komentarzy. Ibtihaj Muhammad, pierwsza muzułmanka z USA, która wygrała medal olimpijski, napisała: „Bycie pierwszą muzułmanką w hidżabie w drużynie USA było drogą pełną przeszkód. Ale nigdy nie odmówiono mi możliwości uprawiania sportu z powodu mojej wiary. Wolność religijna jest prawem człowieka. To bolesne patrzeć, w jaką stronę skręca Francja jak normalna stała się tam dotkliwa ksenofobia”.

Today, the French Senate proposed the hijab ban to include national sports competitions— no longer permitting female…

Опубликовано Ibtihaj Muhammad Пятница, 9 апреля 2021 г.

Muhammad dodała: „Moje pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w Paryżu, we Francji. Odbyły się one w Grand Palais. Jednym z moich najbardziej żywych wspomnień z tamtego konkursu było wsparcie, jakie otrzymałem od wszystkich francuskich muzułmanów na trybunach. Mój hidżab był znakiem naszej wiary. Każda kobieta powinna mieć możliwość noszenia tego, co chce i możliwości uprawiania sportu, niezależnie od wyznania. Musimy stanąć razem i stanowczo potępić dyskryminację we wszystkich jej formach”.

Nie ma wątpliwości, że poprawka do ustawy uderzy przede wszystkim w młode kobiety wyznające islam. Jak twierdzą eksperci ONZ, doprowadzi ona do sytuacji, że postawione przed wyborem „sport” czy „hidżab”, duża część z nich zrezygnuje ze sportu.

Walka z hidżabami rozpoczęła się, gdy wskaźnik dezaprobaty wobec Macrona wzrósł do 58 procent. Francuski rząd nie radzi sobie z pandemią, stąd wielu bliskich mu polityków zaczęło odwoływać się do antymuzułmańskiej retoryki. Po drugie, w ten sposób mogą skupić uwagę opinii publicznej na innych tematach.

Więcej o ustawach separacyjnych przeczytasz tutaj.

***

Dane rejestrowe

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
NIP: 6772471257
REGON: 520484716

 

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju jest wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych  prowadzonej przez Prezydenta Miasta Krakowa.

 

Numer w ewidencji stowarzyszeń zwykłych: 191.

Data wpisu do ewidencji: 17.11.2021 r.

Adres korespondencyjny

Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju

ul. Elizy Orzeszkowej 10/17
31-065 Kraków
kontakt@salamlab.pl

Numer konta bankowego

57 1140 2004 0000 3102 8192 3774 (mBank)

IBAN: PL57 1140 2004 0000 3102 8192 3774

SWIFT/BIC: BREXPLPWMBK

Salam Lab ◆ Laboratorium Pokoju. Wszelkie prawa zastrzeżone.