Kobiety walczą o pokój. Muzyka Jael Dekelbaum


Kiedy na pustyni spotykają się w kręgu kobiety różnych ras i religii, biel ich sukni nadaje tym spotkaniom znaczenie symboliczne. Kobiety zbierają się tam razem, by śpiewać w intencji pokoju w ich rozrywanym konfliktami domu. Żeby przy akompaniamencie podniosłej pieśni, śpiewanej w kilku językach, poprowadzić parotysięczny marsz nadziei. Oto muzyka Jael Dekelbaum.

Ta niezwykła historia rozegrała się naprawdę. W roku 2014 kolejne rozmowy pokojowe między Izraelem i Palestyną zakończyły się fiaskiem, co przyczyniło się do eskalacji konfliktu trwającego nieprzerwanie od blisko osiemdziesięciu lat. Przeprowadzona przez siły Izraela niezwykle krwawa operacja „Ochronny Brzeg” spotkała się ze sprzeciwem części społeczeństwa izraelskiego i na tym gruncie powstał ruch Women Wage Peace („Kobiety Walczą o Pokój”) wzywający do negocjacji stron.

WWP został zainspirowany przez organizacje z Irlandii Północnej i Liberii, gdzie zjednoczone kobiety różnych religii wpłynęły na negocjacje pokojowe. Kulminacją działań ruchu Women Wage Peace stał się marsz nadziei, w którym cztery tysiące kobiet modliło się o pokój nad brzegiem Morza Martwego, podczas gdy w Jerozolimie kolejne tysiące osób demonstrowały żądając działań pokojowych od premiera Izraela.

Jael Dekelbaum, wojowniczka dla pokoju

Współtwórczynią WWP, jak i autorką teledysku, który opowiada historię marszu nadziei jest Jael Dekelbaum, popularna piosenkarka z Jerozolimy. Wychowana przez ojca na muzyce folk, pop i country, szybko zaczęła tworzyć sama, śpiewając najczęściej przy akompaniamencie gitary. Wraz z kolejnymi płytami zyskała popularność w kraju, w 2007 roku zdobywając Platynową Płytę. Jednak międzynarodową rozpoznawalność przyniósł jej aktywizm pacyfistyczny i tworzenie muzyki dla pokoju. Po sukcesie teledysku „Prayer of the Mothers” przyszedł czas na „Women Of The World Unite”. Utwór, zgodnie z tytułem, stanowi muzyczne wezwanie do jednoczenia się kobiet z całego świata na rzecz globalnego pokoju. Również jej najnowszy, tegoroczny singiel „Warriors of Peace” niewzruszenie nawołuje do tego samego.

Jak mówi Jael, „w każdej kulturze, miejscu, religii czy narodzie są dobrzy ludzie, którzy chcą pokoju. Modlę się, żebyśmy nauczyli się patrzeć ponad podziałami i szukać łączącej nas tęsknoty, tęsknoty do wolności i dostatku”.

Artykuł ukazuje się w ramach cyklu, w którym przybliżamy muzykę z różnych kręgów kulturowych. Zwracamy uwagę na jej konteksty i postaci z nią związane. Pomysłodawcą serii i autorem wpisu jest Michał Misiarczyk.

Zdjęcie: Wikimedia Commons.Najnowsze publikacje