Tak dużo rozmawia się o konfliktach, owocach przemocy i nienawiści. W mediach słyszymy codzienne informacje o tym, co słychać na froncie jednej czy drugiej wojny: tej politycznej i tej realnej, zabierającej ludziom ich życia

Chcemy to zmienić. Zapraszamy na cykl 5 rozmów na żywo o pokoju z wyjątkowymi gośćmi.

Spotykamy się codziennie o 20:00 na Facebook.com/SalamLab.pl przez 5 dni w wyjątkowym okresie – tuż po świętach Wielkanocy oraz Pesach i tuż przed rozpoczęciem Ramadanu.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>

Łącząc perspektywę psychologiczną i osobistą, porozmawiamy o tym, jak – szczególnie w trudnym czasie pandemii – szukać wewnętrznego pokoju, radzić sobie z emocjami i myślami oraz znajdować to, co przynosi pokój w życiu.

Hanna Sywula o sobie: „pasjonuję się psychologią, wkrótce będę absolwentką tego kierunku na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem promotorką zdrowia psychicznego i popularyzatorką wiedzy o umyśle, twórczynią psychologicznego kanału Hania Es, a także autorką książki „W głowie się poprzewracało”, która pomogła już ponad 6 tysiącom osób zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Współprowadzę (wraz z Weroniką Billie Sparrow Szymańską) społeczno-rozrywkowy kanał „5 MINUT””.

Dlaczego w systemie edukacji tak rzadko mówi się o tym, jak budować pokój? O tym, jak skutecznie i sensownie rozwiązywać konflikty tak, by nie prowadziły do przemocy? W jakich książkach znajdziemy taką perspektywę? Co możemy zrobić, by uczyć siebie i innych o tym, jak budować pokój?

Przemek Staroń to psycholog, nauczyciel, trener, wykładowca, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów”, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, finalista nauczycielskiego nobla – Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) wg. Noizz.pl

Z perspektywy przywódczyni jednej z najważniejszych instytucji religijnych na świecie – Kościoła Szwecji – porozmawiamy o tym, w jaki sposób głos kobiet oraz ich realna decyzyjność może przyczynić się do budowania pokoju (na przykładzie chrześcijańskich wspólnot). Czy patriarchat ma wpływ na to, że konflikty rozwiązywane są głównie przemocowo? Jeśli tak, jak skutecznie możemy to zmienić? O czym powinny pamiętać kobiety, które chcą zostać liderkami, szczególnie we wspólnotach religijnych?

Abp Antje Jackelén jest arcybiskupką Kościoła Szwecji od 2014 roku. Wcześniej była biskupką diecezji Lund. W latach 2003-2007 była profesorką teologii systematycznej oraz religii i nauki w Lutheran School of Theology w Chicago, USA. Arcybiskup Antje Jackelén była także dyrektorką Zygon Center for Religion and Science oraz prezeską European Society for the Study of Science and Theology (ESSSAT). Jej zainteresowania badawcze obejmują dialog między nauką a teologią, rolę religii w społeczeństwie oraz teologię trynitarną. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Greifswaldzie, Lutheran School of Theology w Chicago oraz Virginia Theological Seminary. Jej najnowsze książki to Together in hope (2016), God is Greater: Theology for the World (2020) i Otålig i hoppet (‘Niecierpliwi w nadziei – teologiczne refleksje na czas pandemii’) (2020)

Jej międzynarodowe zobowiązania obejmują biuro nordyckiej wiceprezeski Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) i współprzewodniczącej organizacji Religions for Peace.

Tutaj znajdziesz osobne wydarzenie na FB w języku angielskim. Zaproś swoich znajomych i znajome >>

Muzułmanka i Żydówka o pokoju między islamem i judaizmem. W jaki sposób możemy rozmawiać o różnicach między religiami i przekonaniami dotyczącymi wartości oraz najważniejszych spraw w naszym życiu? Czy konflikty religijne lub dotyczące spraw fundamentalnych muszą prowadzić do przemocy i polaryzacji? Jakie są najlepsze przykłady budowania pokoju między islamem i judaizmem?

Izabela Melika – Tatarka z pochodzenia, muzułmanka. Członkini Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego, przedstawicielka MZR na Województwo Zachodniopomorskie. Z zawodu lekarz, specjalistka chirurgii ogólnej. Była członkinią Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Od lat poza zawodowo zajmuje się pisaniem artykułów i felietonów dotyczących islamu i dialogu międzyreligijnego oraz aspektów medycznych w islamie, które publikowane były na stronach internetowych oraz w czasopismach o tematyce społeczno-religijnej. Zajmuje się również tłumaczeniem tekstów o tej tematyce. Publikowała również swoją poezję, między innymi w zbiorze poezji tatarskiej. W 2018 r. odbyła pielgrzymkę do Mekki. Pisze i publikuje pod nazwiskiem Iza Melika Czechowska.

Miriam Synger – z wykształcenia socjolożka. Dumna z pochodzenia Żydówka. Polska patriotka. Mieszkanka Krakowa z przerwami na Izrael i Łódź. Edukatorka. Początkująca Instagramerka (@jestem_zydowka). Żona, matka, miłośniczka pająków i wszelkich kolorów tęczy. Otwarta na rozmowy. Chętna na zmiany.

Azja Południowo-Zachodnia jest jednym z najbardziej dotkniętych przemocą i wojną regionów naszej planety. Czy jest sposób, by to zmienić? Dlaczego właśnie tam konflikty rozwiązuje się przemocowo? Czy jest jakaś nadzieja na pokój?

Aleksandra Rutkowska jest rzeczniczką prasową Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (Instagram: @spokeswomanpcpm). Zajmuje się komunikacją i współpracą z mediami oraz budowaniem wizerunku Fundacji PCPM. Odpowiada za wideoreportaże z misji. Ten zrealizowany na pograniczu Ugandy i Sudanu Płd., “Szpital na skraju kryzysu” został w 2019 roku doceniony Srebrną Tarczą na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych w Poznaniu. Dziennikarka, publikowała i publikuje m.in. w „Polityce”, Magazynie Wirtualnej Polski, „Tygodniku Powszechnym” Od 2021 roku  na antenie Halo.Radio prowadzi w imieniu Fundacji pierwszą w Polsce audycję o tematyce humanitarnej.

Dr Patrycja Sasnal jest kierowniczką Biura Badań i Analiz. Z wykształcenia doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizuje się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, Sorbonie (Paris III), była badaczką na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie i stypendystką Fulbrighta na SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Jej nowa książka to “Arendt, Fanon and Political Violence in Islam” (Routledge, 2019). Została wybrana do Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ. Przez 3 lata będzie służyć ONZ ekspertyzą w celu ochrony praw człowieka. Mówi po angielsku, arabsku i francusku.

#



Najnowsze publikacje