ONZ komentuje zakaz noszenia hidżabów dla francuskich sportowczyń


Eksperci ONZ ds. praw człowieka skrytykowali decyzje władz francuskich, które zabraniają francuskim kobietom i dziewczętom noszenia chusty podczas zawodów sportowych, w tym podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu

„Muzułmańskie kobiety i dziewczęta noszące hidżab muszą mieć równe prawa do uczestnictwa w życiu kulturalnym i sportowym” – mówią eksperci ONZ cytowani przez al-Jazeerę. Ich zdaniem taka decyzja przedstawia hidżab jako potencjalne zagrożenie dla porządku publicznego, a takie działania prawdopodobnie wzmocnią szkodliwe stereotypy i stygmatyzują muzułmańskie kobiety i dziewczęta we Francji.

Francja uzasadnia zakaz zasadami świeckości, jednak ONZ zauważa, że ograniczenie narusza prawa do wolności wyznania oraz manifestowania tożsamości. Eksperci podkreślają, że neutralność państwa nie powinna być podstawą do ingerowania w prywatne i publiczne prawa obywateli. Przypominają również, że świeckość Francji powinna chronić, a nie ograniczać wolność religijną.

Francja broni się przepisami dot. świeckości

Decyzje te „są nieproporcjonalne i dyskryminujące oraz naruszają ich prawa [francuskich sportowców] do swobodnego manifestowania swojej tożsamości, religii lub przekonań w życiu prywatnym i publicznym oraz do udziału w życiu kulturalnym”, stwierdzono w oświadczeniu podpisanym przez ośmiu niezależnych ekspertów ONZ, wydanym w poniedziałek.

Francuskie przepisy dotyczące świeckości mają na celu zachowanie neutralności państwa w kwestiach religijnych, a jednocześnie zagwarantowanie obywatelom prawa do swobodnego praktykowania swojej religii. Eksperci i ekspertki podkreślają jednak, że „neutralność i świecki charakter państwa nie stanowią uzasadnionych podstaw do nakładania ograniczeń na prawo do wolności wypowiedzi i wolności religii lub przekonań”.

Hélène Bâ, koszykarka, powiedziała Amnesty International, że zakaz noszenia hidżabu na igrzyskach olimpijskich „jest wyraźnym naruszeniem karty olimpijskiej, wartości i postanowień oraz naruszeniem naszych podstawowych praw i wolności”. Jej zdaniem to haniebny moment dla Francji.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#



Najnowsze publikacje