Palestynka zmarła w wyniku zaniedbań Izraela?


68-letnia Palestynka zmarła w izraelskim więzieniu. Czy powodem są lata zaniedbań ze strony Izraela?

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Saadia Farajallah, 68-letnia Palestynka, zmarła w izraelskim więzieniu Damon sześć miesięcy po jej zatrzymaniu w grudniu 2021 roku. Była najstarszą uwięzioną palestyńską kobietą i matką ośmiorga dzieci.

Szczegóły jej śmierci nie są znane. Jednak zdaniem świadkiń, kobieta straciła przytomność po wykonaniu ablucji podczas porannej modlitwy. Następnie przetransportowano ją do kliniki więziennej, gdzie zmarła.

Farajallah została aresztowana w pobliżu meczetu Ibrahimi w mieście Hebron na południowym Zachodnim Brzegu i oskarżona o próbę ataku nożem. Kobieta cierpiała na wiele chorób przewlekłych, m.in. nadciśnienie i cukrzycę. Po zatrzymaniu nie miała jednak dostępu do odpowiedniego leczenia. 28 czerwca tego roku Saadia Farajallah na swojej rozprawie sądowej pojawiła się już na wózku inwalidzkim. Wówczas izraelska strona domagała się dla 68-letniej Palestynki kary pięciu lat więzienia i grzywny w wysokości 15 tys. szekli.

Palestyński rząd oraz organizacje zajmujące się prawami człowieka apelują, że Farajallah zmarła w wyniku zaniedbań izraelskich władz, które nie zapewniają palestyńskim więźniom i więźniarkom dostępu do odpowiedniej opieki medycznej oraz niezbędnego leczenia. Palestyński premier Mohammad Sztayya potępił śmierć kobiety, oskarżając tym samym izraelskie władze. Wezwał organizacje międzynarodowe do śledztwa w sprawie okoliczności śmierci Palestynki oraz uwolnienia chorych więźniarek, które nie mają dostępu do opieki zdrowotnej.

Według Addameer, organizacji zajmującej się prawami palestyńskich więźniów i więźniarek, w izraelskich więzieniach przebywa obecnie 4700 Palestyńczyków, w tym 32 kobiety i 170 dzieci.

Źródło: al-Jazeera.

Zdjęcie: Chaoyue Pan via Flickr (CC BY-NC-ND 2.0).Najnowsze publikacje