Prasówka pokojowa 06.06.2022


Jak co poniedziałek zapraszamy na przegląd prasy Salam Lab. Poniżej znajdziesz 6 newsów z całego świata.

W najnowszym wydaniu naszej prasówki przeczytasz m.in. planach rozbudowy muru na granicy grecko-tureckiej. Dowiesz się więcej o tym, jak pakistańska aktywistka z niepełnosprawnością zdobyła nagrodę Amal Clooney. Chcesz mieć dostęp do pełnej wersji pokojowej prasówki? W każdy poniedziałek będziesz otrzymywać nasz newsletter. Znajdziesz w nim około 20 starannie wyselekcjonowanych newsów w każdej z 7 kategorii: polityka, społeczeństwo, kultura&sztuka, migracje, konflikty, prawa człowieka, klimat. Wystarczy, że zostaniesz naszym patronem/patronką na Patronite.pl/SalamLab!

UKRAINA

Tragiczna śmierć kolejnego reportera. Francuski dziennikarz ginie od rosyjskiego pocisku

Francuski dziennikarz Frédéric Leclerc-Imhoff zginął po tym, jak rosyjski pocisk trafił w opancerzony pojazd ewakuacyjny, którym podróżował mężczyzna, w mieście Siewierodonieck we wschodniej Ukrainie. Pojazd znalazł się „pod ostrzałem wroga”, gdy jechał, aby zabrać 10 osób z tego obszaru. 32-letni dziennikarz od 6 lat pracował dla francuskiego kanału informacyjnego BFMTV, a wizyta w Ukrainie była jego drugą misją reporterską w miejscu pogrążonym w wojnie. Leclerc-Imhoff donosił z najbardziej wysuniętego na wschód miasta, które zostało poddane intensywnemu atakowi ze strony Rosji. 

Towarzyszył mu jego kolega Maxime Brandstaetter, który został lekko ranny, oraz ich współpracowniczka Oksana Leuta, która nie odniosła obrażeń. Kondolencje rodzinie zmarłego złożył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelenski, oraz prezydent Francji, Emmanuel Macron. Od początku rosyjskiej inwazji kilkanaście dziennikarzy i dziennikarek zginęło w trakcie wykonywania swojej pracy w Ukrainie. Zdaniem kanału BFMTV, tego typu tragedie „przypominają nam o niebezpieczeństwach, z jakimi borykają się wszyscy dziennikarze i dziennikarki, którzy decydują się przyjechać do strefy wojny i narażać własne życie”.

więcej

GRECJA

Grecki rząd chce wydłużyć mur na granicy z Turcją

Grecki rząd ogłosił plan rozbudowy muru na granicy z Turcją, który zakłada potrojenie jego dotychczasowej długości. Notis Mitarachi, minister ds. migracji, powiedział, że stalowa dotychczas 40-kilometrowa konstrukcja osiągnie długość 120 kilometrów, a prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Ponadto, rząd w Atenach stara się o dofinansowanie Unii Europejskiej. Jednocześnie oskarża też sąsiednią Turcję o wykorzystywanie osób z doświadczeniem uchodźstwa jako „narzędzia” do wywierania nacisku na UE. W ubiegłym roku 12 krajów, w tym Grecja, zwróciło się o europejskie dofinansowanie na budowę murów granicznych.

więcej

PAKISTAN

Aktywistka z niepełnosprawnością zdobywa nagrodę Amal Clooney

Pakistanka z niepełnosprawnością, Tanzila Khan, postanowiła stworzyć przestrzeń dla osób dotkniętych niepełnosprawnościami, podkreślając, że są one wykluczone przez społeczeństwo. Khan jest autorką filmu krótkometrażowego „Fruit Chaat”, który w lekki sposób opowiada o wyzwaniach, przed jakimi staje osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim w Pakistanie. Pakistanka jest działaczką na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami i ponadto działa na rzecz zdrowia menstruacyjnego. W związku z tym założyła portal Girlythings.pk. Strona anonimowo dostarcza niezbędne artykuły higieniczne menstruującym kobietom, zajmuje się też zdrowiem reprodukcyjnym i macierzyństwem. 

Khan podkreśla, że Pakistan jest bardzo zróżnicowany – żyją tam zarówno kobiety wykształcone, jak i niewykształcone, a zapewnienie im dostępu do środków medycznych i higienicznych wyrównuje ich szanse. Inicjatywa spotkała się z przyjaznymi reakcjami i wsparciem także ze strony pakistańskich mężczyzn, a to daje Tanzili nadzieję, że jej społeczeństwo staje się bardziej postępowe, a jej misja odnosi sukces. Kobieta jest też pisarką i założycielką organizacji pozarządowej Creative Alley. Nieustannie działa również jako edukatorka. Khan otrzymała nagrodę Amal Clooney Women’s Empowerment, co dało jej jeszcze większą motywację do dalszej pracy.

więcej

FRANCJA

Mężczyzna aresztowany po tym, jak próbował zniszczyć obraz „Mona Lisa” ciastem

„Pomyślcie o Ziemi, ludzie ją niszczą” – krzyczał mężczyzna wyprowadzony z Luwru. 36-letni mężczyzna w peruce przebrany za staruszkę na wózku inwalidzkim wybrał się do paryskiego muzeum z zamiarem zniszczenia obrazu „Mona Lisa”. Kiedy dotarł do celu, zdjął przebrania i usiłował przebić się przez szybę chroniącą eksponat. Gdy próba się nie powiodła, rozsmarował na niej kawałek ciasta.  W ubiegły poniedziałek paryska prokuratura poinformowała, że 36-latek został zatrzymany na obserwację psychiatryczną. Nie jest to pierwszy raz, kiedy dzieło Leonarda da Vinci padło ofiarą frustracji mieszkańców i mieszkanek Francji. Po incydencie z 2009 roku obraz stracił część obudowy, kiedy to Rosjanka sfrustrowana niemożnością uzyskania obywatelstwa, dokonała „zemsty”,  rzucając w eksponat filiżanką. Wcześniej w 1956 roku fragment łokcia Mona Lisy został uszkodzony kamieniem rzuconym przez Boliwijczyka. Od tego czasu obraz chroniony jest szybą. 

więcej

MEKSYK

Śmierć na granicy z USA. Z rzeki wyłowiono ciała trzech migrantów

Jak podają meksykańskie władze, 29 maja w Rio Grande, rzece granicznej między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem, znaleziono ciała trzech osób. Obrońcy i obrończynie praw człowieka zauważają, że zaostrzenie środków bezpieczeństwa, które w teorii mają zniechęcać do przekraczania granicy. W rzeczywistości zachęcają do wybierania coraz bardziej niebezpiecznych tras. A co za tym idzie, prowadzą do kolejnych przypadków śmierci osób migrujących. 

Przepisy związane z pandemią COVID-19 pozwalają amerykańskim urzędnikom i urzędniczkom odrzucać osoby ubiegające się o azyl na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Co za tym idzie w ostatnim czasie sześć osób migrujących utonęło też u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. W rzece Suchiate, która wyznacza granicę między Meksykiem a Gwatemalą, znaleziono martwego mężczyznę i jego siedmioletniego syna. W wypadku autobusu w północnym Meksyku zginęło siedmiu migrantów, a 24 zostało rannych. Osoby podróżowały w ukryciu na tyle pojazdu, ponieważ meksykańskie prawo zabrania kierowcom przewożenia migrantów. W 2021 roku odnotowano śmierć lub zaginięcie 1248 migrantów i migrantek w obu Amerykach. Większość zginęła na granicy Meksyku i USA. Wśród głównych przyczyn tragedii były utonięcie w Rio Grande lub trudne warunki środowiskowe.

więcej

FRANCJA

Irańska aktorka Zar Amir Ebrahimi nagrodzona na festiwalu w Cannes

Irańska aktorka żyjąca we Francji, Zar Amir Ebrahimi, otrzymała nagrodę podczas 75. Festiwalu Filmowego w Cannes. Ebrahimi została nagrodzona za rolę w filmie „Holy Spider” (pol. „Święty pająk”), w którym gra rolę dziennikarki, próbującej rozwiązać sprawę seryjnych morderstw prostytutek w irańskim mieście Meszhed. „Przebyłam dziś długą drogę, aby znaleźć się na tej scenie” – powiedziała publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród. „Ten film opowiada o kobietach, o ich ciałach. To film pełen obrazów twarzy, włosów, dłoni, stóp, piersi, seksu – wszystkiego, czego nie da się pokazać w Iranie” – opowiada Ebrahimi o filmie. Aktorka nawiązuje do przykrych doświadczeń z własnego życia.

więcej

Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab:

Michał Misiarczyk, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Zuzanna Przygrodzka, Alicja Serafin, Maja Robaszkiewicz.

Zdjęcie: Trust „Tru” Katsande, Unsplash.Najnowsze publikacje