Ramadan karim! Najlepsze życzenia z okazji Ramadanu!


„Podczas Ramadanu moje dni są bardzo pracowite. Staram się spędzić ten błogosławiony czas jak najlepiej – m.in. czytając Koran i modląc się. Chociaż tęsknię za Ramadanem z rodziną i krewnymi w Turcji, to miesiąc postu jest wspaniały także z moimi przyjaciółmi i znajomymi w Warszawie”. Początek Ramadanu to także początek świętowania dla muzułmanów i muzułmanek w Polsce

Rozpoczyna się ważny dla muzułmanów i muzułmanek na całym świecie czas – Ramadan, święty miesiąc postu. Post jest jednym z pięciu filarów, czyli zasad, islamu. Choć jest obowiązkowy, niektóre osoby są zwolnione z poszczenia. Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego: wtedy archanioł Gabriel ukazał się prorokowi Muhammadowi, a tym samym rozpoczęło się objawienie Koranu.

Szczególny czas

Podczas świętego miesiąca nie wolno jeść, pić ani odbywać stosunków seksualnych pomiędzy świtem a zachodem Słońca. Nie należy go jednak mylić z czasem umartwiania. Ramadan jest dla muzułmanów i muzułmanek radosnym momentem w roku. Rodzina, przyjaciele i sąsiedzi spędzają wtedy wspólnie długie noce i razem przerywają post, jedząc iftar, pierwszy posiłek po zachodzie Słońca.

„To szczególny miesiąc, który łączy ludzi, i owocny czas. Kiedy poszczę i skupiam się na religii w Ramadanie, przypominam sobie o tym, jak bardzo jestem szczęśliwy. Kocham atmosferę Ramadanu. Oczywiście, uwielbiam odświętne posiłki sahur i iftar, kiedy na stole znajduje się mnóstwo pysznego jedzenia, które zjada się z najbliższymi. W miesiącu postu bardzo lubię zapraszać moich polskich przyjaciół i znajomych na międzykulturowe i międzyreligijne kolacje iftarowe i spędzać z nimi czas” – tak o Ramadanie opowiada Huseyin Celik, Turek mieszkający w Warszawie, dziennikarz i wolontariusz Salam Lab.

Pracowity Ramadan

„Podczas Ramadanu moje dni są bardzo pracowite. Staram się spędzić ten błogosławiony czas jak najlepiej – m.in. czytając Koran i modląc się. Chcę się dzielić tym, co mam, z ludźmi, którzy potrzebują wsparcia. Moje codzienne obowiązki nie zmieniają się w tym czasie: nadal studiuję, czytam książki czy działam jako wolontariusz. Chociaż tęsknię za Ramadanem z rodziną i krewnymi w Turcji, to miesiąc postu jest wspaniały także z moimi przyjaciółmi i znajomymi w Warszawie” – dodaje Huseyin.

Z okazji Ramadanu wszystkim muzułmanom i muzułmankom życzymy spokoju, pokoju, radości oraz pięknych chwil z najbliższymi. Mamy nadzieję, że ten miesiąc będzie dla Was dobry.  

Pamiętajmy w tym czasie o znajomych muzułmanach i muzułmankach! Obecnie w jednym czasie trwa Ramadan i Wielki Post. Niech ten symboliczny zbieg okoliczności będzie dla nas wszystkich chwilą do refleksji i dialogu. Najnowsze publikacje