Saudyjskie wojsko otwiera się na kobiety


Od teraz obywatelki Królestwa mogą ubiegać się o wstąpienie w szeregi wojska zawodowego. Czy jednak w armii będą miały zapewnioną równość? Już wiadomo, że nie.

Jak podają saudyjskie źródła, kobiety będą mogły pełnić służbę w stopniu szeregowego, kaprala, sierżanta i sierżanta sztabowego. A co z wyższymi stanowiskami w armii? Na ten temat źródła milczą.

Jakie kryteria przyjmowania do armii będą obowiązywały dla kobiet? Nie dziwią kryteria dotyczące wykształcenia, bycia w dobrym zdrowiu czy wymogów sprawności fizycznej. Ale jednocześnie Saudyjki w wojsku muszą mieć ukończone przynajmniej 21 lat, podczas gdy mężczyzn w szeregi armii przyjmuje się od 17 roku życia.

Jest jeszcze jedno dodatkowe kryterium dla kobiet chcących dostać się do wojska. Z listy zgłoszeń automatycznie odrzucane będą kandydatki, które wyszły za mąż za cudzoziemca.

Wspieraj dziennikarstwo pokoju, wspieraj Salam Lab >>>

„Moim zdaniem to ważne, aby kobiety były w wojsku. Tam mogą odgrywać aktywną rolę w naszym konserwatywnym społeczeństwie” – mówi Rahma Al-Khayri. Jest specjalistką w dziedzinie technologii informacyjnych. Zaznacza jednocześnie, że kobiety w arabskich armiach zawsze były tematem kontrowersyjnym.

„Jednak w całej historii [krajów arabskich – przyp. Salam Lab] nie słyszeliśmy o kobiecie, która wyszłaby na pole walki i faktycznie walczyła” – powiedziała al-Khayri. „Zawsze słyszymy o kobietach leczących ludzi, może o monitorowaniu zapasów w administracji i jednostkach kontrolnych. Ale tylko mężczyzna walczy w polu” – dodała.

Na zdjęciu kobiety w armii irackiej.
Najnowsze publikacje