W Indiach rozpoczęły się obchody święta Diwali


Diwali to jedno z najważniejszych świąt hinduistycznych, obchodzone również przez wyznawców dżinizmu, sikhizmu i buddyzmu. Symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, światła nad ciemnością i wiedzy nad ignorancją

Diwali obchodzone jest głównie w Indiach, ale również w wielu krajach, gdzie mieszka diaspora indyjska, m.in. w Nepalu, Sri Lance, Malezji, Singapurze, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie.

Przez pięć dni, począwszy od dziś, ludzie biorą udział w pokazach fajerwerków, ucztach i modlitwach. Diwali pochodzi od słowa „Deepavali”, co oznacza „rząd świateł”. Celebrujący zapalają przed swoimi domami rzędy tradycyjnych glinianych lamp naftowych. Oprócz tego dekoruje się wnętrza (lub przestrzeń przed drzwiami wejściowymi) kolorowymi wzorami z kurkumy i mąki zwanymi rangoli.

Obchody Diwali odnoszą się do wielkiej bitwy opisanej w eposie „Ramajana” powstającym od II w. p.n.e. do II w. n.e. Opisuje on walkę księcia Ramy z demonem Rawaną. Historia opowiada o zwycięstwie nad demonem i powrocie księcia Ramy do domu po czternastoletnim wygnaniu. Mieszkańcy i mieszkanki Ayodhyi zapalili wtedy lampki, by oświetlić drogę powrotu dla Ramy, jego żony i brata. Diwali to także święto ku czci Lakszmi, bogini szczęścia i dobrobytu, która według wierzeń odwiedza ozdobione i oświetlone domy, przynosząc pomyślność.

Zielone Diwali

Współczesne obchody, zwłaszcza w dużych miastach, coraz częściej przyjmują formę „ekologicznego Diwali”. Ze względu na problem zanieczyszczenia powietrza, fajerwerki są ograniczane lub zastępowane pokazami świateł. Kampanie na rzecz „zielonego Diwali” zachęcają do celebrowania święta w sposób przyjazny dla środowiska. The Hindu podaje jako przykład dystrykt Kodagu w południowym stanie Karnataka. Zorganizowano tam trzydniowy program edukacyjny w szkołach podstawowych i średnich, a jego celem było szerzenie świadomości na temat potrzeby przejścia na  „ekologiczny tryb” podczas obchodów święta świateł. W Ayodhyi ograniczono fajerwerki i przygotowano spektakularny pokaz laserów, przedstawiający sceny z eposu „Ramajana”.

więcej w al-Jazeerze

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#



Najnowsze publikacje