Włochy: imigranci zarządzają co 10. przedsiębiorstwem i produkują niemal 10% PKB


Badanie włoskich izb stowarzyszeń handlowych Unioncamere i Infocamere wykazało, że jedno na dziesięć przedsiębiorstw jest prowadzone przez imigrantów.

Ogółem imigranci prowadzą ponad 630 tysięcy przedsiębiorstw, a ich liczba wzrosła o niemal 3% w 2020 roku w stosunku do 2019.

Dodatkowo, jak wynika z raportu ekonomicznego fundacji Leone Moressa, zagraniczni pracownicy we Włoszech zapłacili prawie 18 miliardów euro podatków i składek na ubezpieczenie społeczne w 2019 roku.

Imigranci wytworzyli ponad 9,5% włoskiego PKB, choć stanowią około 8,7% populacji (5,26 mln). 

We Włoszech przybywa przedsiębiorców jest z Nigerii, Pakistanu czy Albanii. Natomiast spadek odnotowano wśród przedstawicieli przedsiębiorców z Chin czy Maroka, których społeczności są we Włoszech najliczniejsze.

Wielu imigrantów działa w sektorze sprzedaży detalicznej – jest to aż ¼ wszystkich przedsiębiorców. Największą popularnością cieszą się sektory telekomunikacji i produkcji odzieży (imigranci zarządzają odpowiednio 32,8% i 32,5% wszystkich takich przedsiębiorstw).

Najwięcej przedsiębiorstw zarządzanych przez imigrantów funkcjonuje w regionie Toskanii (14,4%) i Ligurii (14%). 

Według raportu fundacji Leone Moressa we Włoszech mieszka obecnie 2,5 miliona zagranicznych pracowników, czyli o 31% więcej niż w 2010 roku. Pracownicy zagraniczni to głównie mężczyźni (56,3%), a siedmiu na dziesięciu jest w wieku od 35 do 54 lat.

Cudzoziemcy zatrudniani są głównie na stanowiskach wymagających niskich kwalifikacji. Ponad połowa z nich ma wykształcenie średnie, a tylko 12% – wyższe.

W raporcie stwierdzono również, że tymczasowa legalizacja pracowników migrujących, która weszła w życie w czerwcu 2020 roku, może zwiększyć składki na rzecz włoskiego państwa opiekuńczego o 360 milionów euro rocznie.

***

red. Joanna Wójcik

Ten artykuł powstał wyłącznie dzięki Waszemu wsparciu. Jeśli interesują cię takie informacje? Dołącz do naszych darczyńców i pomóż nam informować o migracjach w rzetelny sposób >>

fot. Gabriella Clare Marino on Unsplash

#Najnowsze publikacje