Skip to content Skip to footer

Jesteśmy Salam Lab, Laboratorium Pokoju.

Naszym priorytetem jest budowanie mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi. Chcemy promować rzetelne informacje na temat innych kultur, mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych – tutaj znajdziesz nasze najnowsze publikacje.

Od 2016 roku działamy na rzecz budowania równego społeczeństwa obywatelskiego oraz szukamy nowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki edukacyjnej, społecznej i migracyjnej – więcej o naszych projektach dowiesz się tutaj

Wierzymy w budowanie koalicji oraz współpracę między organizacjami i osobami działającymi na rzecz pokoju – o naszych partnerach i wspólnych projektach przeczytasz tutaj.

Założycielami Salam Lab są Anna i Karol Wilczyńscy.

Anna jest dziennikarką i arabistką. Zajmuje się islamem i krajami arabskojęzycznymi, mówi po arabsku. Odwiedziła wiele krajów muzułmańskich, prowadziła korespondencję z pogrążonej w konflikcie Syrii oraz innych państw regionu. W 2019 roku otrzymała tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości. Prowadzi warsztaty na temat praw człowieka, migracji, wielokulturowości i aktywizmu obywatelskiego. Szkoli funkcjonariuszy policji oraz straży granicznej w całym kraju z tematyki islamu oraz krajów pochodzenia migrantów i uchodźców w Polsce. Edukuje na temat wielokulturowości, islamu i migracji  oraz prowadzi wykłady i warsztaty dla nauczycieli, uczniów i studentów, prawników, działaczy organizacji pozarządowych, urzędników oraz krakowskich korporacji. Oferuje konsultacje dla polskich firm podejmujących współpracę z inwestorami na Bliskim Wschodzie.

Karol jest edukatorem, publicystą i strategiem komunikacji i reporterem. Zajmuje się strategiami komunikacyjnymi kampanii społecznych i fundraisingowych we współpracy z licznymi NGOsami i organizacjami. Prowadzi szkolenia z mediów oraz mediów społecznościowych. Napisał doktorat na temat filozofii arabskiej i mostów między kulturą grecką i arabską w średniowieczu w ramach Akademii Artes Liberales. Ukończył międzywydziałowe studia humanistyczne ze specjalnością pedagogiczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykłada w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ oraz uczy etyki i edukacji globalnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Krakowie. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji globalnej oraz na temat islamu i procesów migracyjnych. Twórca projektu edukacyjnego „Empatia i wielokulturowość” realizowanego we współpracy z IB Polska oraz programem „Otwarty Kraków”.

Nasze teksty publikowane poza Salam Lab i Islamistą znajdziesz tutaj.

Buduj pokój razem z nami!

Chcesz do nas dołączyć? Zobacz jak to zrobić tutaj.

Jeśli bliska Ci jest nasza wizja, wesprzyj nas! Dołącz do wyjątkowej społeczności naszych darczyńców.