Loujain Al-Hathloul, saudyjska aktywistka, otrzymała Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Hávla


Loujain Al-Hathloul – saudyjska aktywistka – otrzymała coroczną Nagrodę Praw Człowieka im. Vaclava Hávla. O jej przyznawaniu decyduje Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy [1].

Nagroda, którą otrzymała Loujain, ustanowionazostała osiem lat temu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, Bibliotekę Vaclava Hávla oraz Fundację Karta 77. Honoruje ona osoby albo instytucje, które wniosły “wyjątkowy wkład w dziedzinę obrony praw człowieka” [2].

Walka Loujain Al-Hathloul z patriarchatem

31-letnia Loujain Al-Hathloul zasłynęła przede wszystkim, jako zdecydowana przeciwniczka obowiązującego do 2018 roku zakazu prowadzenia samochodów przez kobiety a także, jako opozycjonistka saudyjskiego systemu opieki mężczyzn nad kobietami. 

Aktywistka w grudniu ubiegłego roku, została skazana na 5 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd uznał ją winną złamania krajowego prawa antyterrorystycznego. Jego zdaniem miała także działać przeciwko bezpieczeństwu publicznemu oraz utrzymywać kontakty z obcymi rządami w celu obalenia obecnego systemu politycznego królestwa.

Ten tekst powstał dzięki wsparciu naszych Patronów i Patronek. Dołącz do nich >>

W momencie wydania wyroku, Loujain Al-Hathloul upłynęły 2 lata w areszcie, gdzie oczekiwała na proces. Podczas zatrzymania torturowano ją (m.in. poprzez bicie stóp, rażenie prądem, biczowanie, napastowanie seksualne) a także grożono gwałtem i śmiercią [3], [4].

Działaczka część wyroku odbyła w więzieniu Al-Ha’ir, które jest politycznym zakładem karnym o zaostrzonym rygorze, powiązanym z tajną policją Mabahith [5]. Al-Hathoul przeszła dwa strajki głodowe, stawiając opór także w detencji.

Już w poniedziałek, 3 maja o 20:00, na naszym profilu na Facebooku porozmawiamy z Nicolą Sutcliff, autorką książki „Jestem Saudyjką” o życiu kobiet w Arabii Saudyjskiej. Bądź z nami!

Saudyjka wyszła warunkowo na wolność po tysiącu i jednym dniu w lutym 2021 roku. Dobrą wiadomością podzieliła się ze światem jej siostra, publikując na Twitterze zdjęcie opatrzone podpisem „Loujain jest w domu”. Lina Al-Hathloul wskazała, że uwolnienie jej siostry nie miałoby miejsca, gdyby nie presja społeczności międzynarodowej na królewstwo [5].

Obecnie, jak wskazała siostra aktywistki, Loujain dochodzi do sił fizycznych, ale i psychicznych. Nastawiona jest na dalszą walkę o prawa kobiet. 

Wpływ na kobiety z Arabii Saudyjskiej

Za największy sukces swojej siostry, Lina Al-Hathloul uważa fakt, że podniosła ona świadomość społeczeństwa saudyjskiego, a także pomogła zrozumieć Saudyjkom, że sytuacja w ich kraju nie jest normą. Kobiety, które od pokoleń wychowywane były na tych samych wzorcach, nie widziały represji, którym były i są nadal poddawane. 

SAUDYJSKIE WOJSKO OTWIERA SIĘ NA KOBIETY >>

Niestety, jak wskazała Lina Al-Hathloul w wywiadzie powstałym z okazji uhonorowania jej siostry, Loujain wciąż ma o co walczyć – saudyjski system opieki mężczyzn nad kobietami mimo, że teoretycznie zreformowany, w praktyce nadal stawia je w niebezpieczeństwie. 

– “Każda nowa wolność, jest zawsze wetowana albo przeciwstawia się jej inne prawo, które ma utrzymać represyjny system”wskazała siostra nagrodzonej [6]. 

Nominowani i laureaci nagrody

W tegorocznej edycji do nagrody, oprócz Saudyjki, nominowane były także Julienne Lusenge z Demokratycznej Republiki Konga (walcząca z przemocą ze względu na płeć, promująca prawa kobiet i dziewczynek w strefach konfliktu) oraz mniszki buddyjskie Kung Fu z rodowodu Drukpa w Nepalu (zajmujące się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, walczące o równość płci i mobilizujące do pomocy w przypadku katastrof) [1].

W poprzednich latach laureatami nagrody zostali kolejno Alaksandr Bialacki (Białoruś), Anar Mammadli (Azerbejdżan), Ludmiła Aleksiejewa (Rosja), Nadia Murad (Irak), Murat Arslan (Turcja), Ojub Titijev (Rosja) oraz Ilham Tohti (Chiny) i Youth Initiative for Human Rights [2].

Źródła:

[1] DW, Loujain Al-Hathloul wins Vaclav Havel Human Rights Prize

https://www.dw.com/en/loujain-al-hathloul-wins-vaclav-havel-human-rights-prize/a-57248168

[2] Wikipedia, Nagroda Praw Człowieka im. Vaclava Hávla https://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Praw_Cz%C5%82owieka_im._V%C3%A1clava_Havla#cite_note-2

[3], New York Times, My Sister Is in a Saudi Prison. Will Mike Pompeo Stay Silent?

 [4] Amnesty International, Saudi Arabia: Reports of torture and sexual harassment of detained activists

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2018/11/saudi-arabia-reports-of-torture-and-sexual-harassment-of-detained-activists/

[5] Wikipedia, więzienie Al-Hair

https://en.wikipedia.org/wiki/Al-Ha%27ir_Prison

[6]  Council of Europe, Loujain Al-Hathloul



Najnowsze publikacje