Czy profanacja Koranu zostanie zakazana w Danii i Szwecji?

Zbliżenie na otwarty Koran, świetą księgę islamu

koran, święta księga islamu

Jak podaje the Guardian, rząd Danii rozważa wprowadzenie zakazu palenia świętych tekstów takich jak Koran i Biblia w trakcie protestów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo kraju oraz negatywne konsekwencje, jakie akty wywołują m.in. wśród społeczności muzułmańskich, ale i reakcje na profanacje, które miały miejsce w Szwecji i na świecie

Podobny proces sprawdzania prawnych warunków takiego zakazu odbywa się już w Szwecji, jak ogłosił Premier kraju Ulf Kristersson. Wszystko w związku z niedawnymi protestami związanymi z profanacją Koranu. Wywołały one reakcje świata muzułmańskiego: w kilku krajach odbyły się demonstracje wyrażające sprzeciw wobec palenia świętej księgi islamu. Wielu szwedzkich ambasadorów zostało wezwanych przez tzw. bliskowschodnich dyplomatów. 

Jak napisano w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych Danii, rząd obawia się reakcji ekstremistów i chce znaleźć przestrzeń na prawne interwencje w sytuacji znieważenia innych krajów, kultur, religii, kiedy takowe mogłyby przynieść negatywne konsekwencje dla kraju. Nowe regulacje miałyby uwzględniać równocześnie konstytucyjnie chronioną zasadę wolności słowa.

Seria protestów

Styczniowe spalenie Koranu pod ambasadą Turcji w Szwecji doprowadziło do sytuacji, kiedy to rząd turecki zawiesił rozmowy ze Szwecją ws. jej dołączenia do NATO. Kolejne akty profanacji odbyły się w czasie święta Id al-Adha końcem czerwca przed meczetem w Sztokholmie. Podczas ostatniego pożaru w poniedziałek, 31.07 dwaj Irakijczycy podpalili Koran przed szwedzkim parlamentem. Również ich wcześniejsze demonstracje składały się z profanacji księgi. Kristersson odniósł się do sprawy, mówiąc, że takie akty „wciągają Szwecję w międzynarodowe konflikty”. Dodał, że jest w kontakcie z Organizacją Współpracy Islamskiej, która potępiła protesty i wezwała do reakcji ONZ. Organizacja skrytykowała Danię i Szwecję za tolerowanie profanacji Koranu „pod pozorem wolności słowa”. 

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Premier Szwecji wyklucza drastyczne zmiany, rozważając wprowadzenie interwencji policji i przerwanie palenia księgi, jeśli stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

***

Jeśli jesteś osoba, która doświadczyła zachowań islamofobicznych lub była ich świadkiem, zgłoś to! Formularz znajduje się na stronie Centrum Dokumentacji Islamofobii w Polsce.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#Najnowsze publikacje