Granica. Dramat przemilczany

fot. Andrii Rafael


Jest takie miejsce, gdzie regularnie umierają ludzie. A osoby będące u władzy mogłyby dosyć łatwo tym śmierciom zapobiec. To miejsce jest w Polsce, jakieś trzy godziny samochodem od Warszawy

W piątek 24 marca odnaleziono ciało 40. ofiary śmiertelnej na polsko-białoruskiej granicy – poinformowali aktywiści i aktywistki POPH, Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego.

Ponad 200 uchodźców i uchodźczyń jest wciąż zaginionych. Na Podlasiu od ponad roku trwa kryzys humanitarny. Prawa osób, które szukają bezpieczeństwa u bram Europy, są wciąż łamane. A my, jako Salam Lab, nieustannie będziemy mówić o tym głośno.

Tragedia, o której nikt już nie chce słyszeć

11 marca przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie zorganizowaliśmy debatę „Granica. Dramat przemilczany”, by przypomnieć, że w podlaskich lasach wciąż są ludzie, oraz odpowiedzieć na pytania pojawiające się najczęściej w kontekście polsko-białoruskiej granicy. Naszymi gośćmi i gościniami byli: fotoreporterka Agnieszka Sadowska-Mazurek, fotograf dokumentalny i aktywista Karol Grygoruk, aktywistka Agata Kluczewska, specjalista ds. polityki migracyjnej dr hab. Maciej Duszczyk, prof. ucz. i koordynatorka działań Fundacji Ocalenie Marta Szymanderska-Pastryk oraz aktor i aktywista Mateusz Janicki. Debatę poprowadziła Ewa Owerczuk, aktywistka i przyszła prawniczka.

„Dopóki sami nie potwierdziliśmy pewnych faktów, można było przypuszczać, że to, co się dzieje na granicy, to legalne działania służb, które postępują zgodnie z prawem. Niestety nie. Nie postępują zgodnie z prawem. Pushbacki są nielegalne. Dziś mówią o tym wyroki sądowe. (…) Spotkałam chłopaka z odparzonymi stopami, który wyszedł z Puszczy Białowieskiej, gdzie bardzo łatwo się zgubić. Był z walizką na kółkach” – opowiadała Agnieszka Sadowska-Mazurek, której zdjęcia zostały zaprezentowane podczas spotkania.

Od lewej: dr hab. Maciej Duszczyk, Agata Kluczewska, Mateusz Janicki, prof. ucz. Marta Szymanderska-Pastryk, Agnieszka Sadowska-Mazurek i Karol Grygoruk.
Prowadząca spotkanie Ewa Owerczuk

Debaty możecie wysłuchać na naszym Facebooku, a także na Spotify:

Dziękujemy IKEA Polska za wsparcie w organizacji wydarzenia. 

Zdjęcia: Andrzej Rafael.Najnowsze publikacje