Ramadan karim! Co warto wiedzieć o ramadanie?

kobieta w chuście na tle różowych firanek

Rozpoczyna się ramadan, ważny czas dla wszystkich wyznawców i wyznawczyń islamu na całym świecie. To miesiąc postu, podczas którego muzułmanie i muzułmanki powstrzymują się m.in. od jedzenia i picia, ale też od kontaktów seksualnych od świtu do zachodu słońca. Z tej okazji przygotowałyśmy krótki słowniczek tłumaczący najważniejsze pojęcia związane z tym okresem

Ramadan

Miesiąc ten, będący dziewiątym miesiącem kalendarza muzułmańskiego, upamiętnia objawienie archanioła Gabriela prorokowi Muhammadowi. Właśnie wtedy wysłannik przekazał prorokowi wersety Koranu. Dlatego też ramadan nie jest czasem umartwiania: to dla muzułmanów i muzułmanek okres radości, spotkań z najbliższymi oraz przyjaciółmi. To czas wspólnych posiłków, odnowy, zbliżenia się do Boga i lektury Koranu. 

Warto pamiętać, że ilość godzin poszczenia jest różna i zależy od miejsca na świecie i szerokości geograficznej.

Kalendarz muzułmański

Ramadan rozpoczyna pojawienie się na niebie półksiężyca. Początek tego miesiąca co roku przesuwa się o ok. 11 dni do tyłu, co wynika z różnicy między rokiem księżycowym a słonecznym.

Rok księżycowy liczy 354 dni, z kolei słoneczny 365. Składa się on również z 12 miesięcy, które liczą 29 lub 30 dni. Na rok 2025 wg kalendarza gregoriańskiego przypadają według kalendarza muzułmańskiego lata 1446/1447. 

Pięć filarów islamu

Jednym z nich jest post w miesiącu ramadan. Kolejne filary to wyznanie wiary – szahada, modlitwa – salat, jałmużna – zakat i pielgrzymka do Mekki – hadżdż. 

Iftar i suhur

Iftar to posiłek w czasie ramadanu po zachodzie słońca, przerywający post. Kolacje iftarowe łączą osoby różnych wyznań i kultur w atmosferze dialogu. Te posiłki są nie tylko okazją do spotkania przy stole, ale także symbolem przyjaźni, solidarności i wzajemnego zrozumienia. Iftar został uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. 

Z kolei suhur to posiłek spożywany przed świtem. 

Daktyle

Daktyle wraz z wodą to najczęściej pierwszy posiłek przełamujący post.  Dlaczego?  Poza tym, że są bogate w składniki odżywcze oraz cukier, muzułmanie i muzułmanki wierzą, że prorok Muhammad właśnie daktylami przerywał swój post. Owoce te są obecne również w innych potrawach spożywanych w trakcie iftaru. 

Ramadan mubarak! Ramadan karim!

Jakie życzenia złożyć muzułmankom i muzułmanom w czasie ramadanu? Po pierwsze „Ramadan mubarak”, czyli „błogosławionego ramadanu” i „Ramadan karim”, czyli szczodrego ramadanu. 

Z okazji Ramadanu wszystkim muzułmanom i muzułmankom życzymy spokoju, pokoju, radości oraz pięknych chwil z najbliższymi. Mamy nadzieję, że ten miesiąc będzie dla Was dobry.

Pamiętajmy w tym czasie o znajomych muzułmanach i muzułmankach! W tym roku ramadan przypada również częściowo na okres Wielkiego Postu. Niech ten symboliczny zbieg okoliczności będzie dla nas wszystkich chwilą do refleksji i dialogu.

Zapraszamy na lajwa!

To oczywiście tylko niewielka część informacji na temat ramadanu. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na naszego lajwa już w najbliższy wtorek o godzinie 20.00 na instagramie Salam Lab. Ewelina Kaczmarczyk porozmawia o ramadanowych zwyczajach z Huseyinem Celikiem – dziennikarzem, specjalistą ds. Turcji i muzułmaninem. Bądźcie z nami! 



Najnowsze publikacje