Jemen: co czwarta ofiara wojny to dziecko. Jakie są szanse na pokój?


“Wszystkie wojny na świecie to wojny przeciwko dzieciom. Niestety, Jemen jest tego klasycznym przykładem” – powiedział Jeremy Stoner, regionalny dyrektor do spraw Bliskiego Wschodu z organizacji Save the Children

Dzieci stanowią aż jedną czwartą ofiar wśród ludności cywilnej, która zmarła w wyniku wojny w Jemenie – mówi specjalny raport tej organizacji. Konflikt militarny rozpoczął się tam sześć lat temu, a sytuacja cały czas się pogarsza. 

Tylko między 2018 a 2020 rokiem, liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wśród dzieci wynosiła 2341. Specjaliści szacują jednak, że w rzeczywistości była ona dużo wyższa. 

Głód i pandemia zwiększają kryzys

Kryzys w Jemenie mocno pogłębi zbliżająca się klęska głodu i niska wydolność pomocy humanitarnej. 

W związku z trwającą na świecie pandemią, państwa (m.in Wielka Brytania) znacząco obcięły swoje fundusze pomocowe. Sytuację dodatkowo utrudniają problemy z międzynarodowym transportem. 

W celu ułatwienia pracy organizacjom pomocy humanitarnej, restrykcje na lotnisku w Sanie i w porcie w Al-Hudajdzie mają zostać poluzowane. 

Jemen podzielony na strefy kontroli: Huti (czerwony), Saudyjska koalicja + siły wspierające ex-prezydenta Hadiego (niebieski), Al-Kaida i inne grupy dżihadystyczne (zielony) – źródło: https://yemen.liveuamap.com/

Plan pokojowy Arabii Saudyjskiej

23 marca – w tym samym dniu, gdy pojawił się raport Save the Children – minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej książę Faisal bin Farhan zapowiedział kolejną już propozycję planu pokojowego dla Jemenu. Jego realizacja miałaby przyczynić się do zakończenia trwającej już 6 lat wojny.

Główne postulaty saudyjskiej propozycji sprowadzają się do  doprowadzenia do zawieszenia broni między siłami rządowymi wspieranymi przez Arabię Saudyjską a rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Zawieszenie broni oraz rozpoczęcie negocjacji politycznych miałyby przebiegać pod nadzorem ONZ; w planie jest także częściowe otwarcie strategicznych połączeń lotniczych oraz morskich.

Z jakimi reakcjami spotkała się ta propozycja?

Jemeński rząd przychylnie odniósł się do saudyjskiej propozycji. Natomiast Huti, za pośrednictwem swego głównego negocjatora Muhammada Abdulsalama, skrytykowali plan. Ich zdaniem najnowsza propozycja nie różni się od poprzednich nieskutecznych inicjatyw.

Jemeński negocjator podkreślił, że kolejny raz zignorowano jeden z głównych postulatów Huti. Mianowicie – całkowite zniesienie blokady powietrznej oraz morskiej, w tym odblokowania lotniska w Sanie oraz portu w Hodejdzie. Saudyjska propozycja obejmuje bowiem odblokowanie strategicznych lotnisk i portów tylko dla określonych destynacji.

Huti zwrócili uwagę, że w dalszym ciągu 14 należących do nich okrętów byłoby przetrzymywanych po wrogiej stronie. Pomimo kolejnej dezaprobaty (kilka dni wcześniej Huti odrzucili niekorzystną z ich perspektywy propozycję amerykańską) Abdulsalam zapewnił, iż Huti będą kontynuowali rozmowy pokojowe z Saudyjczykami, Stanami Zjednoczonymi oraz Omanem w roli mediatora. 

Dlaczego to jest ważne?

Warto również wspomnieć o kontekście międzynarodowym. W ostatnich miesiącach międzynarodowe wysiłki dyplomatyczne skupione na projektowaniu rozwiązań dla jemeńskiego procesu pokojowego uległy znaczącej intensyfikacji.

Stało się tak za sprawą nacisków administracji Joe Bidena, który powołał specjalnego wysłannika strony amerykańskiej, Tima Lenderkinga, aby wsparł wysiłki ONZ.

Przygotowywany plan pokojowy ma składać się z dwóch podstawowych komponentów: militarnego i politycznego. Zgodnie z rezolucjami ONZ strony będą zobowiązane m.in. do wymiany jeńców, dopuszczenia organizacji humanitarnych do pomocy cywilom oraz zawieszenia broni.

Propozycja saudyjska to jasny komunikat. Rijadowi zależy na zakończeniu wojny, ale na własnych warunkach. Mimo to wzrastająca determinacja państw zaangażowanych w tworzenie planu pokojowego dla Jemenu to  długo wyczekiwana – szczególnie przez ofiary tej wojny – szansa.

red. Joanna Bogdanowicz & Anna Słania

fot. tytułowa: 6-letni Ajmati pobiera wodę z punktu w Musaik, dzielnicy Sany / źródło: flickr, World Humanitarian Summit, CC BY 2.0

***

Już w piątek, 9 kwietnia, porozmawiamy o Jemenie i szansach na pokój w regionie z Aleksandrą Rutkowską i dr Patrycją Sasnal.

Więcej o naszych 5 rozmowach o pokoju i najnowszym cyklu M5 dowiesz się tutaj >>



Najnowsze publikacje