Chciała zostać dziennikarką, została królową kartelu. To nie kolejna seksowna historia „dziewczyny gangstera”


Emma Coronel Aispuro, żona słynnego El Chapo i narko–celebrytka, okazała się odważną, niebezpieczną kobietą, która w niczym nie ustępuje swojemu małżonkowi. 

Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że znana głównie jako narko–celebrytka i „żona swojego męża” Emma Coronel Aispuro uniknie odpowiedzialności i pozostanie sławną Divą z Sinaloa. Jednakże ubrana w zielony więzienny uniform Aispuro pojawiła się w czerwcu w sądzie federalnym w Waszyngtonie. Przyznała się wówczas do spiskowania w celu dystrybucji nielegalnych narkotyków, prania brudnych pieniędzy i, przede wszystkim, pomocy kartelowi narkotykowemu Sinaloa, którym przez lata rządził jej mąż – El Chapo. Rozprawa, podczas której poznamy wyrok, odbędzie się 15 września [1]. 

Chciała zostać dziennikarką. Została królową piękności, narkobizneswoman i przestępczynią

Formalnie Coronel Aispuro jest obywatelką USA i Meksyku. Urodziła się w Kaliforni, lecz dorastała w meksykańskim mieście Canelas. Studiowała dziennikarstwo. To matka bliźniaczek Guzmána – bo takie nazwisko nosi słynny El Chapo.

W wieku 17 lat poznała 49–letniego Joaquína na potańcówce. Kilka miesięcy później wzięła udział w konkursie piękności i wygrała. Meksykańska prasa donosiła, że ​​Guzmán pojawił się na imprezie z setkami bandytów, a następnie ogłosił, że się z nią ożeni. Pobrali się w osiemnaste urodziny Coronel. Było to trzecie małżeństwo handlarza narkotykowego [2]. 

Poznaj Lady Tacos de Canasta – meksykańską gwiazdę z ulicy >>>

W 2013 roku jej ojciec, Inés Coronel Barreras, został skazany za handel narkotykami. Był wysokim rangą członkiem kartelu Sinaloa pod rządami El Chapo. To między innymi z jego inicjatywy doszło do zawarcia małżeństwa. Z kolei jej wuj, Ignacio „Nacho” Coronel, zabity w 2010 roku, był kluczowym członkiem gangu [3].

Była królowa piękności została aresztowana na Międzynarodowym Lotnisku Dulles w Waszyngtonie w lutym tego roku. Oskarżono ją o spiskowanie w celu dystrybucji co najmniej 5 kg kokainy, co najmniej 1 kg heroiny, co najmniej 500 gramów metamfetaminy i co najmniej 1000 kg konopii. Kolejne zarzuty to pomocnictwo i podżeganie. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​Coronel Aispuro była zaangażowana w planowanie kolejnej ucieczki swojego męża z więzienia przed ekstradycją do USA w styczniu 2017 roku [4].

Potężni mężczyźni nie istnieją bez silnych kobiet

Guzmán pochodził z biednej rodziny w stanie Sinaloa w północno–zachodnim Meksyku. Jego biznes oparty na przestępczości zorganizowanej rozrósł się tak bardzo, że w 2009 roku znalazł się na 701 miejscu na liście Forbesa, z szacowanym majątkiem w wysokości 1 miliarda dolarów. Historia El Chapo i jego kartelu doczekała się niejednego serialu produkcji Netflixa. W lipcu 2019 roku baron narkotykowy został skazany na dożywocie po jednym z najgłośniejszych procesów w najnowszej historii USA [5].

O samej Coronel Aispuro głośno zrobiło się podczas trzymiesięcznego procesu jej męża. Niemal codziennie brała udział w rozprawach El Chapo w Nowym Jorku. Wysłuchiwała ponurych relacji o popełnionych przez niego morderstwach i gwałtach, ale także twierdziła, że ​​szpiegował ją i inne kochanki. Pomimo tego pozostała wierna mężowi. A także własnym interesom. 

Podczas jednego z przesłuchań roześmiała się słysząc płaczliwe zeznania jednej z kochanek Guzmána. Innego dnia Emma i mąż ubrali podobne aksamitne, burgundowe marynarki, co wielu interpretowało jako wyraz małżeńskiej solidarności.

Pod koniec procesu powiedziała: „Nie znam mojego męża jako osoby, którą próbują go pokazać, ale raczej podziwiam go jako człowieka, którego spotkałam i poślubiłam” [6].

Królowa zbrodni, narko–barbie czy zastraszona kobieta? 

Postawa Emmy Coronel wzbudziła niemałe kontrowersje. Przed procesem El Chapo kojarzona była raczej jako modnie ubrana narko–celebrytka opływająca w luksusach. Ale w trakcie postępowania ów obraz zaczął przybierać znacznie mroczniejsze barwy. Proces jasno pokazał, że pytanie nie dotyczy wiedzy Coronel o imperium narkotykowym męża, ani tego, czy jej oddanie jest autentyczne. To raczej pytanie, czy jej działania są działaniami przestępczyni, czy zastraszonej kobiety, która za wszelką cenę próbuje chronić siebie i swoją rodzinę. 

Zdaniem Anabel Hernandez, dziennikarki śledczej zajmującej się przestępczością narkotykową, to ​​w sporej części to drugie: „Te kobiety [żony baronów narkotykowych] nie mają żadnego wyboru. Po prostu nie mogą wybierać. Kiedy już są w takich związkach, nie ma drogi wyjścia” [7]. 

Chcesz czytać więcej tekstów takich jak ten? Wesprzyj działalność Salam Lab >>>

W Meksyku nie brakuje przestróg o tym, co dzieje się z pięknymi kobietami, które wychodzą za brutalnych, wpływowych mężczyzn. A biorąc pod uwagę, że jedna z kochanek El Chapo przed jego ślubem z Coronel wylądowała w bagażniku z wyciętymi inicjałami konkurencyjnego gangu narkotykowego na pośladkach i klatce piersiowej, trudno uwierzyć, że psychika Emmy Coronel pozostaje nietknięta tego typu ostrzeżeniami. Szczególnie jako matka dwóch córek, która w trakcie całego procesu męża wysłuchała niejednej historii przemocy wobec kobiet, które stanęły na drodze kartelu Sinaloa [8]. 

Fakt, że była tak młoda, kiedy wyszła za El Chapo, rodzi również pytania o to, jak dużą rolę odgrywa nie tyle w samym kartelu, co w ich małżeństwie. „Pomyśl o innym starszym mężczyźnie, który nie jest El Chapo, i innej kobiecie, która nie jest Emmą Coronel” – mówi Hernandez. „Ma zaledwie 17 lat i mieszka w małym kraju, jej rodzina nie ma pieniędzy, jest nikim. A król pojawia się i cię uwodzi, ale masz 17 lat. Jakie decyzje może podejmować 17–letnia kobieta?” [9].

Wizerunek Divy z Sinaloa – przypadek czy strategia?

„To Diva z Sinaloa” – mówi Romain Le Cour Grandmaison, analityk ds. bezpieczeństwa, który bada meksykańskie kartele. Czerwona szminka, brylanty i obcisłe dżinsy – Emma Coronel ucieleśnia popularny wizerunek tzw. buchony, czyli miłosnego zainteresowania narcos.

„Noszą bardzo drogie ubrania, torebki Louis Vuitton. Wszystko jest przesadzone, a ona jest idealną reprezentacją tego wizerunku. Wszystko sprowadza się do wyglądu, chirurgii plastycznej” [10].

Emma Coronel stała się wręcz influencerką. Prowadzone przez nią konto na Instagramie zgromadziło ponad pół miliona obserwujących. Jej efektowny wizerunek kontrastował z ponurą rzeczywistością działalności kartelu El Chapo i stał się główną cechą charakterystyczną Divy z Sinaloa. Odwracał uwagę nie tylko od pełnionej przez nią roli w kartelu, ale także od jej nietuzinkowej osobowości [11]. 

Screenshot z konta Emmy Coronel na Instagramie. 

Dlaczego seksualizujemy takie postacie? 

Baronessy narkotykowe, kobiety dyktatorów i dziewczyny gangstera. One wszystkie zostały w sposób krzywdzący i odbierający podmiotowość zaszufladkowane w popkulturze i społecznej świadomości. Nie inaczej było w przypadku Emmy Coronel Aispuro. Tym większe było zdziwienie obserwatorów, kiedy narko–celebrytka okazała się odważną, wręcz niebezpieczną kobietą, która w niczym nie ustępuje swojemu małżonkowi. 

Odkładając na bok kwestię winy lub niewinności Aispuro, analitycy badający świat handlu narkotykami twierdzą, że odegrała ona niezwykłą rolę. Była osobą publiczną, przedsiębiorczynią i strażniczką. Pomagała  kontrolować, kto miał dostęp do jej męża, gdy kierował kartelem.

„Tradycyjnie żony handlarzy narkotyków są postrzegane jako obiekty seksualne, które nie posiadają własnej agendy” – mówi Cecilia Farfán-Méndez, naukowczyni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Coronel udowadnia, że to nieprawda: „Pokazała, że ​​kobiety mogą zajmować stanowiska u władzy” – dodaje Farfán–Méndez. A sprawowanie władzy w kartelu to jedno z najbardziej ryzykownych przedsięwzięć na świecie. Derek Maltz, były agent specjalny odpowiedzialny za politykę antynarkotykową USA mówi: „Kiedy jesteś w tym biznesie, albo zostaniesz złapany, albo zostaniesz zabity” [12].

Coronel zacisnęła pięści – planowała założyć firmę modową, była oddaną matką, lecz federalni śledczy zbliżali się do celu. Sprowadzanie roli kobiet takich jak Emma Coronel do obiektów seksualnych i „ozdób” swoich wpływowych mężów oddziałuje na to, w jaki sposób postrzegamy kobiety w ogóle – patriarchalnie, odbierając im prawo do zabierania głosu we własnej sprawie. Niezależnie od tego, czy „meksykańska piękność” to niebezpieczna przestępczyni, odbieranie jej podmiotowości i spłycanie jej roli powoduje, że powielamy szkodliwe stereotypy, które wpływają na traktowanie kobiet w rzeczywistości. 

A co z Meksykiem? 

Historia Emmy Coronel i kartelu Sinaloa to także historia przemocy, która dotknęła niemal cały Meksyk. Mówiąc o kluczowych figurach narkobiznesu nie powinniśmy pomijać implikacji tego rodzaju przestępczości, która odebrała niejedno niewinne życie. Brutalna wojna narkotykowa w Meksyku każdego roku pochłania tysiące ofiar, a potężne grupy handlarzy walczą o terytorium i wpływy. 

Kartele kontrolują ogromne obszary kraju, są odpowiedzialne za korupcję polityczną, zabójstwa i porwania. Według danych opracowanych przez CIA w 2018 roku, pod kontrolą karteli może znajdować się nawet 20% kraju [13]. Nic dziwnego zatem, że Emma Coronel nie jest lubiana i Meksykanie z radością przyjęli informację o jej aresztowaniu. 

Kobiety zrobiły rewolucję i… przegoniły kartele. Poznaj bohaterki z Cheran >>>

Rząd USA nazwał kartel Sinaloa jedną z największych organizacji zajmujących się handlem narkotykami na świecie. Pod kierownictwem El Chapo, dzięki bezprecedensowej przemocy, kartel zyskał krwawą reputację i pokonał kilka rywalizujących grup. Meksykańskie kartele często ścierają się ze sobą, ale warto zauważyć, że mogą tworzyć strategiczne sojusze. Sinaloa stała się największym dostawcą nielegalnych narkotyków do USA podczas długich rządów Guzmána jako przywódcy [14]. 

Podobno obecnie Sinaloa jest częściowo kontrolowana przez syna El Chapo, Ovidio Guzmána Lopeza. Aresztowanie Coronel Aispuro może jawić się jako sensacja i pozorny sukces służb. Jednak próżno liczyć, że z perspektywy meksykańskiego bezpieczeństwa będzie to przełom. Eksperci twierdzą, że kartel nadal zarabia miliardy dolarów na przemycie nielegalnych narkotyków do Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji [15]. 

Źródła

[1] Associated Press, Wife of drug kingpin 'El Chapo’ pleads guilty

[2] New York Post, Gabrielle Fonrouge, Who is El Chapo’s wife Emma Coronel Aispuro?

[3] CNN, Catherine E. Shoichet, Mexico: Drug lord’s father-in-law arrested

[4] BBC, Emma Coronel Aispuro: Wife of El Chapo pleads guilty to drugs charge,

[5] The New York Times, ‘El Chapo’ Guzmán Sentenced to Life in Prison, Ending Notorious Criminal Career,

[6] BBC, Rosie Blunt, Emma Coronel Aispuro: El Chapo’s beauty queen wife,

[7, 8, 9] Rolling Stone, Who Is the Real Mrs. El Chapo?,

[10, 12] BBC, Tara Kelvey, Emma Coronel Aispuro: The rise and fall of a drug kingpin’s wife,

[11] Deutsche Welle, Emma Coronel Aispuro’s route from pageants to Chapo’s wife,

[13] The Washington Post, Mary Beth Sheridan, The search for the disappeared points to Mexico’s darkest secrets,

[14, 15] BBC, Mexico cartels: Which are the biggest and most powerful?.

Na zdjęciu tytułowym Emma Coronel Aispuro (fot. Instagram.com).

#Najnowsze publikacje