Ostatnie trzy miesiące to kolejny etap prac nad strategicznym rozwojem Stowarzyszenia. Poza tym nie zabrakło wydarzeń, warsztatów edukacyjnych, a redakcja pod koniec roku odetchnęła z ulgą
Za nami wiele rozmów, spotkań i warsztatów w temacie rozwoju organizacji. Rozpoczęłyśmy współpracę z Fundacją Pro NGO, która wspiera nas merytorycznie w tych działaniach.
Wspólnie z Fundacją rozwijamy naszą ofertę odpłatnej działalności statutowej. To intensywny czas – wierzymy, że zaowocuje on większą stabilnością finansową Salam Lab. Nie możemy się doczekać, kiedy zobaczycie efekty naszej pracy!
Prowadzimy szkolenia
Członkinie Zarządu, Sylwia Jankowska i Nina Wójtowicz na zaproszenie Centrum Pro NGO poprowadziły w ubiegłym tygodniu webinar pt. ,,Siła różnorodności zespołów i budowanie kultury dialogu w organizacji”, podczas którego przyjrzały się temu, jak różnorodność i kultura dialogu mogą stać się kluczowymi narzędziami w budowaniu bardziej innowacyjnych, kreatywnych i efektywnych zespołów.

Listopad upłynął nam pod hasłem networkingu, konferencji i zbierania inspiracji na kolejny rok działań. Członkini Zarządu, Monika Toporek wzięła udział w Open Eyes Economy Summit w Krakowie oraz Greenpact European ESG Summit w Poznaniu, gdzie przyglądała się współpracy organizacji pozarządowych i biznesu.
W ostatnim czasie złożyłyśmy także bardzo ważny wniosek w konkursie na dofinansowanie rozwoju instytucjonalnego organizacji oraz realizację celów statutowych. Konkurencja jest bardzo liczna, więc trzymajcie kciuki! Wyniki zostaną ogłoszone w marcu.
Działania w środowisku szkolnym i na uniwersytetach
W ramach edukacyjnego programu „Jedność w różnorodności”, w którym wspieramy szkoły w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, Dział Edukacji zrealizował cykl warsztatów równościowych dla klasy V jednej z krakowskich szkół podstawowych. Częścią tego działania były także konsultacje z zespołem pedagogiczno-psychologicznym szkoły oraz udział w spotkaniu z rodzicami.
W ostatnim kwartale nasze edukatorki Blanka i Monika zintensyfikowały rownież działania na uczelniach wyższych. Zrealizowały warsztaty „Wyobrażona tożsamość” dla studentów i studentek Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (ze szczególnym uwzględnieniem studentów z Koła Naukowego) oraz warsztaty dotyczące tematu dezinformacji i fact-checkingu dla studentów i studentek SGGW w Warszawie.
Współpraca z instytucjami kultury i organizacjami
W ramach współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ostatnich trzech miesiącach Dział Edukacji zrealizował szereg warsztatów dla młodzieży szkolnej w murach Pałacu. Pięć klas ze szkół podstawowych uczestniczyło w warsztatach „Jedność w różnorodności”, podczas których uczniowie i uczennice dyskutowali o tym, czym jest społeczeństwo wielokulturowe, dowiedzieli się, czym są dyskryminacja i nierówności społeczne oraz jaki wpływ mają te zjawiska na funkcjonowanie społeczeństwa, które wspólnie tworzymy. Ważną częścią zajęć były spotkania z osobami z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym, które dzieliły się z osobami uczniowskimi swoją historią i odpowiadały na nurtujące młodzież pytania.
Uczniów szkół ponadpodstawowych zaprosiłyśmy natomiast na wyjątkowy cykl warsztatów połączony ze spacerem po pałacu: „Czy krytycznie to etycznie? Co nasze zbiory mówią o nas i o innych”. Tematem przewodnim spotkań było odczytywanie znaczeń kryjących się w sposobie budowy, prezentacji i gromadzenia muzealnych kolekcji oraz etyczne podejście do ich budowania i interpretacji. Celem naszych zajęć było rozbudzenie wśród uczestników i uczestniczek odwagi i śmiałości do kwestionowania schematów oraz utartych narracji. Wspierając postawy otwartości i szacunku, młodzież zmierzyła się z pojęciem europocentryzmu i jego przejawami w muzealnych kolekcjach. Zamknięciem wspólnego projektu było grudniowe szkolenie „Empatia w działaniu” skierowane do edukatorów i edukatorek muzealnych współpracujących z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Celem szkolenia było wzmocnienie wiedzy na temat mechanizmów poznawczych, które prowadzą do stereotypizacji i uprzedzeń i mogą być przyczyną dyskryminacji oraz refleksja nad tym, jak znajomość własnej tożsamości i własnych procesów poznawczych może nam pomóc w budowaniu postawy otwartości i szacunku wobec „inności”.
29 listopada swoja premierę miał warsztat „Wyobrażona tożsamość” w formie online, który nasze edukatorki poprowadziły dla członków i członkiń Stowarzyszenia SIETAR Polska. Z kolei na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu 4 grudnia Blanka i Monika zrealizowały ten sam warsztat – w formie tradycyjnej – dla bibliotekarzy, nauczycieli i edukatorów, pracowników instytucji publicznych (muzeów, bibliotek). Warsztat poprzez wykorzystanie gry ma z jednej strony silną funkcję integrującą, z drugiej natomiast służy zrozumieniu kompleksowości ludzkiej tożsamości oraz zwiększeniu świadomości zależności pomiędzy własną tożsamością kulturową, a tym, w jaki sposób postrzegamy świat.
Obecność Działu Edukacji na konferencjach i kongresach
Blanka Błaszczak-Rozenbaum – Specjalistka ds. Edukacji w Salam Lab reprezentowała nasze Stowarzyszenie na licznych wydarzeniach. 12 października uczestniczyła w konferencji „Kobieta-skautka-harcerka” organizowanej przez Wydział Zagraniczny GK ZHP, Harcerski Instytut Badawczy oraz Chorągiew Krakowską ZHP. Tematyka konferencji koncentrowała się wokół obywatelskiego zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet oraz społecznego zaangażowania członków i członkiń ZHP, ze szczególnym uwzględnieniem harcerek i instruktorek.
16 listopada Monika i Blanka były obecne na konferencji „Dziecko pępkiem świata” organizowanej przez NZS UKEN w Krakowie. Oprócz stoiska, na którym wśród studentów pedagogiki były promowane nasze działania oraz narzędzia warsztatowe (m.in. gra i wielkoformatowe puzzle), Blanka miała swoje wystąpienie pod tytułem „Uczenie przez doświadczenie w edukacji globalnej i edukacji równościowej na przykładzie działań Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju (Salam Lab)”.
20 listopada, podczas Open Eyes Economy Summit 2024, Blanka moderowała panel dyskusyjny pt. „Z całym szacunkiem, ale…, Jestem tolerancyjny, ale…, czyli kiedy zapominamy o wrażliwości na drugiego człowieka”, realizowany pod patronatem IKEA, w ramach projektu #ZmieniamyNarracje. W Panelu wzięli udział Lucyna Styrkacz (Fundacja „W stronę dialogu”), Maciej Makselon (ambasador akcji, językoznawca) oraz Judyta Rozmus (osoba odpowiedzialna z ramienia IKEA za projekt #ZmieniamyNarracje). Rozmowa dotyczyła języka inkluzywnego, jego przejawów, problemów związanych z językiem inkluzywnym oraz kampanii poruszających temat języka włączającego.

10 grudnia Monika Zielińska i Blanka Błaszczak-Rozenbaum uczestniczyły w konferencji „Czas Edukacji Globalnej – Czas na Zmianę Społeczną” organizowanej przez Grupę Zagranica. Celem konferencji była refleksja nad sytuacją i rolą edukacji globalnej w Polsce z perspektywy ostatnich 20 lat jej wdrażania; wzmacnianie osób realizujących działania w zakresie edukacji globalnej w Polsce, a także stworzenie przestrzeni do dyskusji i refleksji.
Działania wewnętrzne
30 listopada i 1 grudnia edukatorzy i edukatorki tworzący Grupę Edukatorską Salam Lab uczestniczyli w wewnętrznym szkoleniu, którego celem było wzmocnienie wiedzy z zakresu kolonializmu i neokolonializmu, refleksja nad kontekstami europocentryzmu, orientalizmu, rozwoju i teorii zależności. Szkolenie było formą wprowadzenia do prowadzenia cyklu zajęć dla młodzieży „Lekcje o neokolonializmie”. Odbyło się ono w Centrum Wielokulturowym w Krakowie, któremu ogromnie dziękujemy za wsparcie przestrzenne. W pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu własnych wrażliwości i wymianie perspektyw wspierało nas zaopatrzenie kawowo-herbaciane od Fundacji Fairtrade Polska, której dziękujemy za możliwość zadbania o zrównoważoną organizację wydarzenia.
Z życia redakcji
Dla redakcji Salam Lab ostatnie tygodnie były naznaczone zmaganiami z poszukiwaniem stałego dofinansowania, które pomogłoby nam przetrwać i, w obecnym składzie, pisać dla Was dalej w nowym roku. Zanim jednak do tego przejdziemy, chciałybyśmy przypomnieć Wam o naszych działaniach medialnych z ostatnich tygodni.
Regularnie wysyłałyśmy Pokojową Prasówkę, w której niezmiennie pojawiały się zarówno pozytywne wiadomości ze świata, jak i tematy, od których media spoza mainstreamu odwracają oczy. Updatowałyśmy Was o Syrii, Gazie, granicy polsko-białoruskiej i innych regionach, które zmagały i zmagają się z kryzysami lub wyzwaniami.
Opublikowałyśmy recenzję „Innej Strony Świata” Wojciecha Jagielskiego – za egzemplarz książki dziękujemy wydawnictwu Znak.

Jednym z ważniejszych tekstów opublikowanych w tym czasie na naszych łamach był obszerny artykuł grupy aktywistów, dotyczący sprawy saudyjskiego obrońcy praw człowieka – Aldulrahmana al-Khalidiego. Al-Khalidi stał się ofiarą międzynarodowych represji, grozi mu ekstradycja do Arabii Saudyjskiej. To właśnie takie sprawy chcemy dla Was nagłaśniać. Świat powinien o nich wiedzieć, a my chcemy być medium, które pomaga w rozpowszechnianiu ważnych informacji skoncentrowanych na człowieku.
Przyszłość Działu Medialnego
Końcówka tego roku przyniosła naszym mediom ogromny świąteczny prezent i pozytywne zakończenie trudnej sytuacji – dzięki Waszej hojności udało się osiągnąć cel naszej zbiórki: 20 tysięcy złotych! Wspieraliście nas na siepomaga, na portalu Patronite, poprzez darowizny i wpłaty przez Paypal.
W skarbonce na siepomaga zebrałyśmy 5678 złotych, wzrosła ilość Matronek i Patronów, a cel zbiórki, czyli 20 tysięcy złotych, został osiągnięty dzięki anonimowej darczynce, która wpłaciła nam darowiznę bezpośrednio na konto.
To wszystko dzięki Wam! Wasze wpłaty i udostępnienia sprawiły, że dotarliśmy do osób, dla których jakościowe dziennikarstwo pozbawione uprzedzeń ma znaczenie. Dziękujemy za każde serduszko, udostępnienie i wpłatę. Każdy gest w tym okresie był dla nas niezwykle ważny i cenny.
Dzięki zebranej kwocie będziemy mogły działać przez kolejne trzy miesiące. Zostanie ona przeznaczona w całości na wynagrodzenia naszych redaktorek, które w okresie styczeń-marzec będą publikować dla Was treści, równocześnie poszukując nadal źródeł finansowania na działania medialne na rok 2025.
Będziemy więc pisać (być może nie tak aktywnie, jak kiedyś) i dbać o stabilizację. Ponadto, Pokojowa Prasówka, czyli nasz newsletter zawierający przegląd informacji ze świata, pozostanie z nami i z Wami bez zmian – dostarczymy ją na Wasze skrzynki w dwie niedziele w miesiącu.
Wasze zaufanie i wsparcie są dowodami na to, że nasza praca ma sens, a tworzone przez nas artykuły, wywiady czy Prasówka – wypełniają ważną lukę. Mamy nadzieję, że podołamy wyzwaniom i uda nam się zabezpieczyć naszą działalność. Trzymajcie kciuki i bądźcie z nami, bo my walczymy dalej!
Jeśli to, co robimy jest dla Was wartościowe – w nowym 2025 roku rozważcie dołączenie do grona naszych Patronów i Matronek. Stałe, comiesięczne wsparcie da nam poczucie bezpieczeństwa i zapewni nie tylko utrzymanie Redakcji Salam Lab, ale także jej rozwój w dłuższej perspektywie.
Cel dotychczasowej skarbonki został osiągnięty, dlatego zdecydowałyśmy się na jej zamknięcie. Nie chcemy Was jednak zostawiać bez możliwości wygodnej jednorazowej wpłaty, jeżeli taka forma jest dla Was najbardziej odpowiednia. Z myślą o Was założyłyśmy nową skarbonkę.
Aby wpłacić jednorazową darowiznę możecie także skorzystać z PayPal oraz przelewu tradycyjnego.
Wydarzenia
W ostatnich miesiącach razem z Kinem Paradox i Centrum Wielokulturowym w Krakowie zorganizowałyśmy dwa wyjątkowe wydarzenia, które stały się przestrzenią do rozmów o różnorodności oraz budowania mostów międzykulturowych. Wydarzenia te odbywały się w ramach cyklów „Bridging the Gap: Minority Perspective Forum” oraz „Bridging the Gap: A Symposium on Diversity and the Minority Experience in Poland”.
Spojrzenie na Palestynę – pokazy filmowe i dyskusja
W październiku zorganizowałyśmy spotkanie poświęcone Palestynie i palestyńskiemu kinu. Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki mieli okazję obejrzeć dwa krótkometrażowe filmy: „I Wish I Weren’t Palestinian” (reż. Feda Naser) oraz „The Shepherdess” (reż. Fidaa Ataya), które opowiadają o codziennych wyzwaniach, marzeniach i sile palestyńskich kobiet. Filmy zostały udostępnione przez Shashat Women Cinema, palestyńską organizację pozarządową wspierającą młode palestyńskie reżyserki, promującą ich twórczość oraz dialog społeczny poprzez sztukę filmową.
Po projekcjach odbyła się dyskusja, którą poprowadziła Ewelina Kaczmarczyk z redakcji Salam Lab. W rozmowie wzięły udział: Nada Khalefa – reżyserka i przedstawicielka Shashat Women Cinema; Patrycja Król – obserwatorka praw człowieka i badaczka pokojowych form oporu w Palestynie; Julia Pelka – reżyserka i autorka zdjęć do wyświetlonych filmów.

Dyskusja dotyczyła zarówno treści filmów, jak i aktualnej sytuacji w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu. Dzięki tłumaczeniu symultanicznemu dyskusja mogła przebiegać swobodnie, niezależnie od języka uczestniczek. W wydarzeniu wzięło udział 36 osób z Polski i Ukrainy.

Wieczór Kultury Kurdyjskiej
W listopadzie przenieśliśmy się na chwilę do świata kurdyjskiej tradycji i sztuki. Wieczór Kultury Kurdyjskiej w Centrum Wielokulturowym w Krakowie rozpoczął się od opowieści Soni Saeed i Zubeyide Beyaz o historii, tożsamości i tradycjach Kurdów, którzy żyją na styku wielu granic i kultur. Dzięki Zubeyidzie mieliśmy okazję podziwiać oryginalne kurdyjskie stroje – rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W drugiej części wieczoru wszyscy spróbowaliśmy swoich sił w sêva mêxekrêj, czyli tradycyjnej kurdyjskiej sztuce ozdabiania jabłek goździkami. Choć zajęcie wymagało cierpliwości i precyzji, uczestnicy i uczestniczki zgodnie przyznali, że efekt wart był wysiłku – jabłka nie tylko pięknie wyglądały, ale także roztaczały piękny zapach. W międzyczasie rozmawialiśmy o podobieństwach i różnicach między kulturą polską a kurdyjską, słuchając ulubionych kurdyjskich pieśni ludowych naszych gości. Na zakończenie wieczoru czekała na nas uczta: tradycyjna herbata i słodkie przysmaki.
Do spotkania dołączyło 27 osób z Polski, Kurdystanu, Kazachstanu, Austrii, Irlandii i Ukrainy.
Każde z tych wydarzeń stało się okazją do zbliżenia ludzi, wspólnej refleksji i lepszego zrozumienia różnorodnych tradycji i kultur. Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do nas tej jesieni i zapraszamy na kolejne spotkania w nadchodzącym roku.

Biblioteka
W okresie od października do grudnia zorganizowałyśmy też kilka wydarzeń w ramach naszej Biblioteki we współpracy z Fundacją Kocham Dębniki.
W październiku zaprosiliśmy uczestników na spektakl słowno-muzyczny „Judyta zwycięska”, będący modlitwą o pokój w Ukrainie. Zorianie Grzybowskiej, mistrzyni gry na bandurze towarzyszył Artur Grzybowski, który czytał fragmenty biblijnej Księgi Judyty, tworząc poruszającą opowieść o sile, wierze i nadziei. Kolejnym wydarzeniem był wieczór poświęcony ukraińskim tradycjom i kulturze z okazji Święta Pokrowy i Dnia Kozactwa, podczas którego odbyła się wystawa obrazów Kateryny Hotsuliak, prezentacja książki Volodymyra Stetsiuka oraz wykład etnografki Lesi Borodavki.
W listopadzie odbył się wieczór poezji z Natalią Belczenko, poetką i tłumaczką, która zaprezentowała swoje wiersze oraz przekłady utworów polskich poetów, takich jak Jarosław Iwaszkiewicz czy Czesław Miłosz, a także zostały zaprezentowane polskie kolędy w ukraińskim tłumaczeniu.
Z kolei w grudniu odbył się wieczór twórczy „Droga do domu” z Oleną Oliinyk, dziennikarką, pisarką i poetką z Ukrainy. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać jej poezji i prozy oraz poznać historie powstawania utworów.
Śledźcie nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco nie tylko z naszymi publikacjami, ale i wydarzeniami, w których możecie wziąć udział.
Do zobaczenia!
Zespół Salam Lab