Księżniczka Latifa, córka szejka Dubaju, która została porwana na żądanie swojego ojca w 2018 roku po nieudanej ucieczce z przyjaciółmi, została sfotografowana na “europejskich wakacjach”. Post i komentarze na instagramie wskazują, że księżniczka przebywa obecnie w Hiszpanii
Historia Latify od lat budzi ogromne zainteresowanie mediów na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że to nie historia bogatej muzułmańskiej księżniczki zamkniętej w złotej klatce, lecz kobiety, której bez względu na arystokratyczne pochodzenie odebrano wolność, prawo do głosu we własnej sprawie oraz narzędzia do walki o sprawiedliwość.
Skoro Latifa ma się dobrze, dlaczego nie odpowie?
Zdjęcie opublikowano w niedzielę na koncie na Instagramie należącym do Sioned Taylor, Brytyjki z Dubaju. Przedstawia Latifę i Sioned obejmujące się ramieniem i zostało wykonane na lotnisku w Madrycie. Żadne inne informacje dotyczące fotografii nie zostały jednak przedstawione. Nie wiadomo zatem, kiedy tak naprawdę zdjęcie zostało wykonane. Nie towarzyszą mu też inne fotografie, które uwiarygodniłyby historię o “europejskich wakacjach”.
Po raz kolejny to nie Latifa zabiera głos we własnej sprawie. Podpis zdjęcia przerywany uśmiechniętym emotikonem brzmi: „Wspaniałe europejskie wakacje z Latifą. Bawimy się odkrywając!” Komentarze Taylor potwierdziły lokalizację fotografii – to lotnisko Barajas w stolicy Hiszpanii.
Saudyjki mówią same za siebie. Poznaj portrety kobiet z Arabii Saudyjskiej >>>
Pod postem szybko zaroiło się od komentarzy. O zdrowie Latify pytali internauci i dziennikarze. Taylor odpowiadała, że Latifa “ma się świetnie”, dodając emoji kciuka w górę. Niestety inne, bardziej dociekliwe i niewygodne pytania, które zrodziły się po ostatniej z serii wyreżyserowanych obrazów ukazujących księżniczkę w rzekomo świetnym stanie psychofizycznym, zostały zignorowane.
Kim jest towarzyszka Latify? Taylor pierwotnie pracowała jako przyzwoitka księżniczki, lecz miała nawiązać przyjacielską relację z Latifą przed jej nieudaną ucieczką w 2018 roku. Pod koniec ubiegłego miesiąca opublikowała zdjęcia Latify, pokazujące ją w dwóch lokalnych centrach handlowych w Dubaju. To dopiero jej drugi publiczny występ od trzech lat.
Czy sytuacja Latify się poprawia?
Na pierwszy rzut oka zdjęcie opublikowane na Instagramie wydaje się dowodzić poprawy sytuacji kobiety. Zaledwie cztery miesiące temu opublikowane w sieci nagranie ukazywało ją uwięzioną i w niebezpieczeństwie. Po tej publikacji jej przyjaciele i solidaryzujący się obserwatorzy z całego globu martwili się, czy ubezwłasnowolniona księżniczka jeszcze żyje.
Dziś przyjaciele i obserwatorzy jawią się jako wyjątkowo ostrożni optymiści, lecz z niewygodnymi pytaniami bez odpowiedzi. Pewne kwestie nasuwają się same. Na jakich warunkach pozwolono jej podróżować? Może w tle dyskretnie czai się przyzwoitka z rodziny jej ojca i donosi o każdym jej ruchu, publicznie udając jej przyjaciółkę? Ma w ogóle coś do powiedzenia na temat tego, czy może ponownie podróżować? Czy wróci do aresztu domowego w Dubaju? Jak w takich warunkach radzi sobie kobieta, która cierpi na chorobę dwubiegunową?
ONZ: Prawie połowa kobiet nie posiada własnych ciał. Kto i dlaczego je niewoli? >>>
Optymizmem napawa, że to właśnie dobrostan Latify traktowany jest w przestrzeni publicznej jako kwestia priorytetowa, zamiast infantylnej kontynuacji wątków arystokratyczno-orientalnych i antymuzułmańskich.
Obserwatorzy bez zdziwienia przyjęli fakt, że władze w Dubaju nie podjęły się odpowiedzi na żadne z wspomnianych komentarzy. Komentując jej sytuację, jeden z jej zwolenników powiedział: „Poznamy odpowiedzi tylko wtedy, kiedy i czy będzie mogła przyjechać do Londynu jako wolna kobieta”.
Użytkownicy Instagrama pytają o los Latify. Komentarze do najnowszego zdjęcia brzmią następująco: “Chciałabym zobaczyć, jak Latifa samodzielnie publikuje te zdjęcia. Jakieś pomysły, dlaczego nie ma dostępu do swoich kont w mediach społecznościowych?”, “Czy nie może mówić sama za siebie? I cokolwiek stało się Shamsie, której nie widziano od 20 lat?”.
Emanacja negatywnych następstw patriarchatu
Latifa to córka szejka Mohammeda bin Raszida Al Maktouma. Pełni on funkcję wiceprezydenta i premiera, a także jest dziedzicznym władcą Zjednoczonych Emiratów Arabskich. ZEA to federacja siedmiu szejkanatów, w tym Dubaju, z których najpotężniejsze jest sąsiadujące z nim Abu Zabi.
35-letnia księżniczka próbowała potajemnie uciec z Dubaju w lutym 2018 roku. Z przyjaciółką udała się do Omanu, aby dostać się na pokład jachtu. Jacht wraz z jej przyjaciółmi wypłynął na Ocean Indyjski. Osiem dni później jacht został zaatakowany przez indyjskich komandosów w dramatycznej akcji 30 mil od wybrzeża Goa. Akcja została przeprowadzona przez wojsko na osobistą prośbę despotycznego ojca.
Latifa została porwana i pod przymusem powróciła Dubaju. W filmach opublikowanych w lutym przez BBC pisała, że przebywa w willi, która „została przekształcona w więzienie”.
Wzięły, co było pod ręką i przegoniły kartele. Poznaj kobiety z Cheran >>>
Dramatyczna, nieudana ucieczka przez morze i jej następstwa poważnie nadszarpnęły starannie konstruowany obraz rodziny szejka Mohammeda. Emiracki władca jest ojcem trzydzieściorga dzieci i prominentnym politykiem. Niektórzy z jego synów i córek zajmują ważne miejsca w lokalnych mediach i Internecie. Większość trzyma się z dala od czujnego oka opinii publicznej.
Ma to związek także z dramatyczną historią siostry Latify. W sierpniu 2000 roku Shamsa uciekła Range Roverem z posiadłości ojca. Pomimo wszystkich zabezpieczeń udało jej się wyjechać. Kilka tygodni później została porwana z ulic Cambridge i zabrana helikopterem do Francji. Stamtąd zabrano ją prywatnym odrzutowcem do Dubaju, gdzie spędziła lata w więzieniu. O losach Shamsy nie słyszano już 31 lat.
Bogactwo nie gwarantuje wolności od przemocy
Historia Latify oraz jej rodziny pokazuje, że przemoc domowa i ubezwłasnowolnienie mogą dotyczyć każdego, bez względu na poziom zamożności. Podobnie zresztą jest w przypadku choroby psychicznej. Pomimo “bajecznego bogactwa”, Latifa nie dość, że nie ma prawa mieć głosu, tożsamości i wolności, cierpi także na chorobę afektywną dwubiegunową. Jej rodzina, a w szczególności jej despotyczny ojciec, nie rozumieją jej choroby. Pomimo tego, Latifa jest traktowała jak własność przez swojego rodzica.
Patriarchalne schematy myślenia ugruntowuje sposób, w jaki funkcjonuje tamtejszy reżim polityczny, a nie niesłusznie demonizowane “islamskie wytyczne”. Koran nie zezwala bowiem na przemoc wobec kobiet. Rodzina szejka stała się ofiarą monarchii, której specyfika w połączeniu z patriarchatem skutkuje naruszeniami praw człowieka, w tym praw kobiet.
Kobiety w Kuwejcie mają dość. Pytają: „która z nas będzie następna?” >>>
Historia Latify oraz mobilizacja jej obrońców i sojuszników to dobry znak. Kampanie takie jak brytyjska #FreeLatifa, która odniosła już małe sukcesy na drodze sądowej, potrzebują poparcia społeczności międzynarodowej. Są pośrednikiem Latify, która sama chciałaby, aby jej historia stała się cenną nauką dla ofiar opresji.
Organizatorzy kampanii #FreeLatifa napisali na swojej stronie:
– Chciała opowiedzieć światu o sobie i jej siostrze, trwającej dwie dekady walce o wolność od tortur, maltretowania i ucisku. Oprócz toczenia własnej bitwy, Latifa jest również orędowniczką równości. Wyjaśniła, że nawet jeśli jej się nie powiedzie, ma nadzieję, że jej historia zachęci inne kobiety na Bliskim Wschodzie do przeciwstawienia się męskiej opiece i patriarchatowi. A ostatecznie do uwolnienia się.
Anna Słania – ekspertka ds. bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, publicystka. Zainteresowana zagadnieniami współczesnych konfliktów zbrojnych, terroryzmu oraz humanitaryzmu w stosunkach międzynarodowych. Pracuje w nurcie dziennikarstwa pokoju. Możesz śledzić Annę w mediach społecznościowych: na Instagramie: @annaslania oraz na Facebooku: anna.slania4. Pracowała w Salam Lab do grudnia 2021 roku.
Źródła
[1] Noizz, Karol Wilczyński, Porwanie Latify, córki szejka Dubaju, to historia o przemocy domowej, a nie o islamie,
[2] The Guardian, Dan Sabbagh, Princess Latifa: Instagram image appears to show Dubai ruler’s daughter in Spain,
[3] New York Times, Nick Cumming-Bruce, Is Dubai Princess, Unseen in Public, Still Alive?,
[4] The New York Times, Vivian Yee, In Videos, Dubai Princess Says She Is a ‘Hostage’,
[5] BBC, Frank Gardner, Princess Latifa: Photo appears to show Dubai ruler’s daughter in Spain,
[6] Deutsche Welle, Dubai Princess Latifa allegedly appears in Madrid photo,
[7] #FreeLatifa, Shamsa Bint Mohammed Bin Rashid Al Maktoum,
[8] #FreeLatifa, About Latifa and Our Campaign,
[9] BBC, #MissingPrincess: What has happened to Princess Latifa?.