Hasła na ten rok: współpraca, integracja, przemyślane działania

Panel „Ludzie w drodze. Polacy wobec migracji”. Zuzanna Tamas, członkini Zarządu, trzecia od lewej. Fot. Darek Bobak.


Współpraca, integracja, przemyślane działania? Co się kryje za tymi hasłami? Przeczytajcie, jak działaliśmy w styczniu i co planujemy zrobić w następnych miesiącach.

Styczeń minął pod znakiem intensywnego planowania działań na cały rok. Z naszej burzy mózgów wyłoniła się pewna wizja, którą chcemy wdrażać od pierwszych miesięcy 2023 roku. W odpowiedzi na wybuch wojny w Ukrainie Salam Lab rozrósł się kilkukrotnie i stał się kilkudziesięcioosobową organizacją intensyfikującą działania pomocowe na rzecz uchodźców i uchodźczyń. Przy takim gwałtownym wzroście musimy dbać o współpracę wewnątrz, między działami, ale też na zewnątrz, ponieważ stajemy się coraz bardziej rozpoznawalni.

Drugie hasło to integracja. Naszym celem jest świadczenie pomocy długoterminowej, przemyślanej, opartej na współpracy z osobą, która jej potrzebuje. Chcemy dawać jej autonomię, pokazywać, że jest jednostką zdolną stanąć samodzielnie na nogi. Nie uzależniamy jej od naszej pomocy. Najpełniej nasze ideały realizujemy w projekcie „Żyj w Krakowie”, który jest rocznym programem wsparcia dla osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji. 

Organizacjom pomocowym zdarza się popełniać błędy polegające na skupianiu się na ilości, a nie jakości świadczonej pomocy, udzielania wsparcia ad hoc, z dnia na dzień, byle do jutra. Nie możemy pozwolić sobie na takie działanie. 

I wreszcie, przemyślane działania. Wojna postawiła nas wszystkich w stan gotowości. Punkt Pomocy „Radziwiłłowska 3” razem z zaprzyjaźnionymi organizacjami zorganizowaliśmy dosłownie w kilkadziesiąt godzin od informacji o inwazji Putina. Mamy za sobą prawie rok działania działu pomocowego, edukacyjnego i medialnego w nowej rzeczywistości. Możemy czerpać z naszych doświadczeń, krytycznie przyglądać się pomysłom sprzed kilku miesięcy i wdrażać nowe projekty. Mamy przestrzeń działać w sposób spokojny i przemyślany.

SPA, czyli Społeczna Przestrzeń Aktywna

W ramach realizacji naszych celów integracyjnych, kontynuujemy działalność Społecznej Przestrzeni Aktywnej. Wiecie, co to jest SPA? To przestrzeń spotkań nowych i dotychczasowych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Przy „Radziwiłłowskiej 3” organizujemy warsztaty, debaty, zajęcia sportowe i plastyczne. W styczniu do naszej oferty dodaliśmy nowe wydarzenia cykliczne. Pojawił się m.in. stretching i jogę dla kobiet, a także fluid art i malowanie farbami akrylowymi.

Zmiany zaszły również w zespole SPA. W ubiegłym miesiącu team tworzący Społeczną Przestrzeń Aktywną znacznie się powiększył. Dołączyli do nas wolontariusze i wolontariuszki. Jeśli też chcesz dołączyć się do grona osób tworzących wyjątkowe miejsce integracji i spotkań, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Koordynatorki SPA skontaktują się z Tobą, aby porozmawiać o przyszłej współpracy.

W ubiegłym miesiącu w ramach cyklu „Kuneco/Pokaż mi swój świat” spotkaliśmy z syryjskim kompozytorem i muzykiem Wassimem Ibrahimem. Rozmawialiśmy o codzienności Syryjczyków, syryjskiej kulturze, muzyce i sztuce. Na innych warsztatach dowiedzieliśmy więcej o turystyce all inclusive oraz jej ekskluzywności. Uczyliśmy się capoeiry, czyli sztuki walki, a także nakładania krok po kroku makijażu. 28 stycznia w SPA odbył się pokaz filmu białoruskiej reżyserki Mary Tamkowicz, po którym porozmawialiśmy o protestach w Białorusi i obecnej sytuacji w kraju. 

W styczniu udało się zorganizować 136 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 1350 osób. Wiemy, że w następnych miesiącach będzie ich tylko więcej! 

Wielokulturowe Ferie w Krakowie

Zostajesz w ferie zimowe w mieście? Nic straconego! Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Krakowa i okolic do spędzenia z nami przerwy od nauki. A jak? Jak to u nas, wielokulturowo!

Dział edu i team SPA połączyły siły, by stworzyć wyjątkową serię spotkań z różnymi mniejszościami narodowymi i etnicznymi, czyli Wielokulturowe Ferie z Salam Lab dla dzieci i dorosłych. W poniedziałek rozpoczęliśmy je spotkaniem z białoruską lalka motanką. Podczas warsztatów uczestniczki i uczestnicy poznali historię białoruskiej tradycji tworzenia lalek. Prowadząca spotkanie, Natallia Drobysh, opowiedziała o ich rodzajach, o tym, kto je tworzył, w jaki sposób, z jakich materiałów i w jakim celu. Po zapoznaniu się z tajnikami tworzenia motanek, uczestniczki i uczestnicy warsztatów wspólnie stworzyli własne lalki, które miały odzwierciedlać ich osobisty stan ducha, obecny nastrój i emocje. 

Drugi dzień ferii, wtorek 31 stycznia, był spotkaniem z kulturą ormiańską. Prowadząca warsztaty Zofia Bohosiewicz, reprezentująca mniejszość ormiańską w Polsce, opowiedziała o historii i kulturze Ormian oraz o ich wpływie na kulturę i tradycje Rzeczypospolitej. Uczestniczki i uczestnicy wspólnie wykonali repliki pasów kontuszowych i zagrali w planszową grę „Obwiąż się”. To pierwsza na świecie gra o pasach kontuszowych.

Przed nami jeszcze pięć warsztatów w ramach Wielokulturowych Ferii z Salam Lab, poświęconych kulturom: żydowskiej, wilamowskiej, ukraińskiej i afgańskiej. Zapisy trwają, dlatego zachęcamy Was do dołączenia do nas w SPA.

Media Salam Lab

Dziewczyny z działu medialnego zapraszają do nadrobienia ostatniego lajwa. Ewelina Kaczmarczyk rozmawiała z Konradem Pędziwiatrem na Instagramie Salam Lab na temat migracji. Jak wyglądały migracje do Polski w przeszłości? W jaki sposób poradziliśmy sobie z wyzwaniami powstałymi po wybuchu wojny w Ukrainie? Jak zmienia się stosunek Polaków do cudzoziemców? Czy polskie społeczeństwo będzie wielokulturowe? Jakie wyzwania stoją przed naszymi instytucjami i naszym społeczeństwem w 2023 roku? Dlaczego integracja z poszanowaniem wielokulturowości jest niezwykle istotna? Tego wszystkiego dowiecie się z ciekawej rozmowy, której możecie wysłuchać tutaj

Jak zawsze, zapraszamy na naszego Facebooka, Instagrama i Twittera.

A już niebawem wrócimy do rozmów wokół kryzysu humanitarnego, który cały czas trwa na polsko-białoruskiej granicy. Stay tuned!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Współpraca z Polską Akcją Humanitarną

Skoro już o Podlasiu mowa, zdradzimy Wam, że współpracujemy z PAH-em, największą organizacją humanitarną w Polsce, i innymi podmiotami, które działają na polsko-białoruskim pograniczu. Łączymy siły w niesieniu pomocy rzeczowej na Podlasiu. Tam buty, ciepła kurtka czy latarka są bezcenne. 

Dział „Edu”

„Edu”, czyli Edukacja Globalna. Tuż przed rozpoczęciem ferii, nasz Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 odwiedziła 8 klasa krakowskiej szkoły Montessori. Porozmawialiśmy o naszych działań pomocowych, o tym jak działanie Punktu zmieniło się od lutego ubiegłego roku oraz na jakie potrzeby osób uchodźczych obecnie odpowiadamy. Następnie osoby uczniowskie wzięły udział w warsztacie antydyskryminacyjnym. 

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

Co słychać w „R3”?

Dorota Kwaśniewicz-Michalik, menadżerka Punktu Pomocy, i Zuzanna Tamas, członkini Zarządu, spotkały się w ostatnich dniach z osobami z Centrum Praw Kobiet. Dziś możemy powiedzieć Wam już oficjalnie, że udało się nawiązać współpracę! My zabieramy się do pracy – wszystkie procedury będą wdrażane w naszej recepcji. Chcemy jak najlepiej dbać o nasze beneficjentki i ich bezpieczeństwo. 

Projekt „Cash”, czyli wsparcia gotówkowego dla osób uchodźczych, rozwija się dalej. Zespół koordynujący ma się czym chwalić: w piątek w zeszłym tygodniu zakończyła się druga tura rejestracji na pomoc pieniężną od Mercy Corps. Tym razem zarejestrowaliśmy aż 388 rodzin. 

Staże w IKEA

Z wielką radością chcemy też ogłosić, że rozpoczęliśmy współpracę z IKEA Retail Sp. z o.o. Wspólnie z naszymi partnerami proponujemy staże dla osób, które zaczynają swoją ścieżkę zawodową w Polsce. To już kolejna edycja programu, który zmienia życie.

W tym roku na chętne osoby czekają 52 miejsca stażowe w aż pięciu sklepach IKEA w czterech miastach: Warszawie (w Jankach i na Targówku), Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Każdy z tych sklepów oferuje od 8 do 12 płatnych staży dla osób z doświadczeniem uchodźczym. W sklepie IKEA w Krakowie na uchodźców i uchodźczynie czeka 8 płatnych staży. Wymaganiem koniecznym jest znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Staże będą trwały 6 miesięcy od marca do sierpnia 2023 roku. 

Podczas programu organizatorzy i partnerzy oferują w godzinach pracy intensywny kurs języka polskiego, warsztaty kulturowe oraz warsztaty podnoszące kompetencje na rynku pracy. Osobom uczestniczącym w projekcie oferujemy również wszechstronne wsparcie zespołu Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju Salam Lab w postaci pomocy asystentów i asystentek międzykulturowych oraz wsparcia zespołu psychologicznego i prawnego Internationaler Bund Polska. 

Projekt jest realizowany w ramach globalnej inicjatywy IKEA „Refugee Skills for Employment” („Zwiększanie kompetencji zawodowych uchodźców i uchodźczyń”). Organizatorami projektu są IKEA Retail sp. z o.o. oraz Fundacja Ocalenie. Lokalni partnerzy: Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (Gdańsk), Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju oraz Internationaler Bund Polska (Kraków).

Mamy też ważne ogłoszenie: od lutego skracamy godziny otwarcia naszego Punktu Pomocy. Od dzisiaj działamy od 9:00-19:00 w dni powszednie i od 9:00-15:00 w weekendy.

Salam Lab „na zewnątrz”

Zuzanna Tamas, członkini Zarządu, reprezentowała Salam Lab na panelu dyskusyjnym „Ludzie w drodze. Polacy wobec migracji” w Rzeszowskich Piwnicach – interaktywnej instytucji kultury w Rzeszowie. Jeden z organizatorów napisał po spotkaniu, że „udało się dyskutować rzeczowo. Zarówno bez hurra-entuzjazmu, jacy to jesteśmy wspaniali, ale też bez zbytniego pesymizmu. Takie rozmowy nigdy nie są łatwe, ale też tym bardziej należy je odbywać. (…) Zuzanna Tamas wniosła doświadczenie w bezpośrednim kontakcie z ludźmi, które zmienia bardzo wiele”. Wśród innych panelistów była Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Zuzanna Tamas podczas panelu. Fot. Darek Bobak.

Z kolei Anna Walczak, specjalistka recepcji, i Tetiana Shapka, specjalistka ds. relokacji, odbyły trzydniowe szkolenie w Krakowie dla młodych osób z Ukrainy i Polski, organizowane przez OSCE i ODIHR. Dotyczyło walki ze stereotypami, budowania inkluzywnych społeczeństw oraz tego, jak być liderem(ką) w swojej społeczności i wprowadzać pozytywne zmiany.



Najnowsze publikacje