Program Jedność w różnorodności
Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Prowadzimy warsztaty i tworzymy narzędzia edukacyjne, które rozwijają empatię i krytyczne myślenie, wzmacniają postawy szacunku dla różnorodności i wspierają budowanie wspólnoty.

Czym jest program Jedność w różnorodności?
Od 2023 r. realizujemy program „Jedność w różnorodności”, który wspiera szkoły w realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego. Program zakłada kompleksowe działania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i uwzględnia:
- szkolenia dla kadry pedagogicznej,
- cykle warsztatów antydyskryminacyjnych,
- jednorazowe warsztaty,
- spotkania ewaluacyjne z zespołem psychologiczno-pedagogicznym działającym w szkole.
Głównym celem programu jest wzmacnianie postaw szacunku wobec różnorodności, rozwijanie empatii oraz krytycznego myślenia. Cele szczegółowe programu są dostosowywane do diagnozy szkoły w zakresie potrzeb uczniów oraz kadry pedagogicznej.
Nasze działania

Obszary tematyczne

Prowadzimy działania edukacyjne podejmujące tematy:
- migracji (połączone ze spotkaniem z osobą z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym),
- międzykulturowości,
- mniejszości narodowych i etnicznych,
- praw człowieka,
- globalnych zależności i narracji,
- przeciwdziałania dyskryminacji i mowie nienawiści,
- języka równościowego.

Działania edukacyjne w liczbach


Mówią o nas!
„Współpraca z Salam Lab była bardzo pozytywnym doświadczeniem. Warsztaty zostały przeprowadzone profesjonalnie i z dużą dbałością o potrzeby uczestników. Dzięki nim zyskaliśmy nowe spojrzenie na kwestie międzykulturowe, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć różnorodność społeczną, z którą spotykamy się na co dzień.
Warsztaty wniosły nie tylko cenne narzędzia do pracy w zróżnicowanym środowisku, ale także wzmocniły nasze zaangażowanie w budowanie bardziej inkluzywnej społeczności”.
Fundacja „Uwaga, śmieciarka jedzie”
„Zajęcia z Salam Lab nie tylko poszerzyły wiedzę naszych uczniów, ale także zainspirowały ich do większej otwartości dla różnorodności kulturowej i do lepszego zrozumienia pojęć takich jak empatia, dialog, wspólnota, integracja, akceptacja czy mniejszość.
Warsztaty te odegrały niezwykle istotną rolę w pracy wychowawczej naszych nauczycieli. Dzięki nim wychowawcy zyskali nowe narzędzia i metody, które pomagają im skuteczniej przekazywać wartości takie jak empatia, tolerancja oraz zrozumienie dla różnic między ludźmi. Państwa program edukacyjny dostarczył inspiracji do wprowadzenia nowych, kreatywnych rozwiązań w codziennej pracy wychowawczej, co znacznie wzbogaciło nasze podejście do edukacji”.
Szkoła Podstawowa w Minodze
im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski
„Uważamy, że tematy podejmowane na warsztacie są niezwykle ważne w budowaniu świadomości uczniów na temat konsekwencji stereotypizowania oraz stosowania dyskryminacyjnych zachowań wobec siebie nawzajem oraz wobec grup mniejszościowych.
Polecamy Stowarzyszenie Laboratorium Działań dla Pokoju jako kompetentną organizację
z ciekawym programem warsztatowym odpowiadającym na aktualne potrzeby”.
Szkoła Podstawowa nr 67 w Krakowie
im. Władysława Łokietka
