Za oknem coraz chłodniej, ale nasz zapał nie ostygł. We wrześniu robiliśmy warsztaty, przeprowadzaliśmy rozmowy i, jak zawsze, pokazywaliśmy, że świat nie jest czarno-biały.
Pożegnanie z Migration and Media
We wrześniu zakończyliśmy tegoroczną edycję treningów dla młodych influenserek/ów i dziennikarek/rzy „Migration and Media”.
„Niesamowicie uważna i zróżnicowana publiczność z zaskakującymi i odmiennymi poglądami” – tak pisała o uczestnikach i uczestniczkach warsztatów Migration and Media jedna z trenerek, szefowa ukraińskiej Fundacji Studiów nad Bezpieczeństwem, Julia Kazdobina. Julia opowiadała o strategiach manipulacyjnych Kremla, które zwłaszcza przybrały na sile od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Publiczność była faktycznie zróżnicowana. W Krakowie mieliśmy przyjemność gościć osoby z Afganistanu, Ukrainy, Litwy, Libii, Polski i Słowacji.
Trening otworzył Karol Wilczyński, współzałożyciel Salam Lab i strateg komunikacji, który przeprowadził intensywny warsztat o tym, jak określić grupę odbiorców naszych treści. Mieliśmy okazję zapoznać się z materiałami zawierającymi dobre i złe przykłady skutecznej komunikacji medialnej.
Wysłuchaliśmy też opowieści o pracy Karola Grygoruka – fotografa, dokumentalisty i aktywisty, który fotografuje znane szlaki migracyjne, m.in. polsko-białoruskie pogranicze.
Ewa Wołkanowska-Kołodziej opowiadała o aktywistycznej samotności, z którą mierzy się w Litwie. Ewa jest dziennikarką zajmującą się sprawami społecznymi i migracją, nominowaną do Pióra Nadziei Amnesty International i Grand Press. Od zeszłego roku zawiesiła swoją dziennikarską działalność, by założyć „litewską Grupę Granica”, czyli Sienos Grupe. Razem z aktywistami i aktywistkami Ewa chodzi po przygranicznych lasach w Litwie, niosąc pomoc uchodźcom i uchodźczyniom. Przeczytaj więcej o jej działalności i o tym, czym Litwa różni się od Polski, w rozmowie Ewy z Katarzyną Makarowicz, redaktorką Salam Lab.
Połączyliśmy się także z Rojin Shamo – Jezydką i uchodźczynią z irackiego Kurdystanu, którą możecie znać z naszych wcześniejszych rozmów. Tutaj możecie przeczytać wywiad Julii Parkot z Rojin. Nasza ostatnia gościni, Dalia al-Mokdad, specjalistka od social mediów z Libanu, przeprowadziła warsztat z efektywnej komunikacji w mediach.
W przyszłym roku planujemy kolejną edycję treningów. Projekt Migration and Media jest finansowany przez Landecker Democracy Fellowship Program i Humanity in Action.
Jak u siebie
„Po raz pierwszy spotkaliśmy się wszyscy razem” – powiedziała jedna z koordynatorek programu, gdy pod koniec września zobaczyła wszystkie rodziny, układające swoje życie od nowa w Krakowie, razem, w nietypowym miejscu: w zoo. Dziś w programie „Żyj w Krakowie” bierze udział 15 rodzin z Afganistanu i Ukrainy, w tym rodziny romskie. Każda z nich, zanim znalazła się w Polsce, sporo przeszła w ojczystym kraju. Wspieramy je w znalezieniu nowego domu, odpowiedniej pracy, szkoły. Jednym z najważniejszych elementów pomocy osobom z doświadczeniem uchodźczym jest integracja.
Idea wyjścia do zoo pojawiła się dość spontanicznie. „Na początku odczuwalna była bariera językowa, ale już po jakimś czasie spędzonym razem zobaczyłyśmy, jak dzieci bawią się wspólnie i dzielą się swoimi wrażeniami, a rodzice wymieniają się numerami telefonów, żeby spotykać się częściej” – mówi jedna z asystentek. Większość z tych osób, zarówno dzieci i dorosłych, była w zoo po raz pierwszy w swoim życiu. Nadia, jedna z osób z doświadczeniem uchodźstwa, podzieliła się swoimi przeżyciami podczas zwiedzania parku: „jest mi teraz bardzo trudno, ale takie miejsca pomagają mi choć na chwilę odpocząć i zapomnieć o tym, co przeżyłam. Cieszę się, że mogę dać moim dzieciom możliwość rozwoju. Gdy widzę, że są radosne i uśmiechnięte, ja też jestem szczęśliwa”.
Dziękujemy krakowskiemu Zoo, które pomogło w organizacji wyjścia i przygotowało zniżkę na bilety wejściowe dla grupy liczącej 50 osób.
Osoby, które wzięły udział w wycieczce, są beneficjentami i beneficjentkami naszego projektu wsparcia dla rodzin uchodźczych „Żyj w Krakowie”. To długofalowy program integracyjny finansowany przez Salam Lab, Jewish Community Centre Kraków (JCC) i Fons Catala, podczas którego 15 rodzin z doświadczeniem uchodźczym otrzymuje systemową pomoc przez 12 miesięcy. W tym miesiącu osoby z doświadczeniem uchodźstwa, wraz z wolontariusz(k)ami i pracowni(cz)kami Salam Lab wzięły też udział w arteterapii z Joanną Wróblewską.
Empatia? Spokojnie, tego da się nauczyć!
Czy empatii można się nauczyć? Czy Polska może być wielokulturowa? Dlaczego ludzie uciekają z własnych krajów? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas wrześniowych warsztatów dla nauczycieli/ek i edukatorów/ek „Empatia i Wielokulturowość”.
Chcemy sprawić, aby każda osoba, dla której Polska staje się nowym domem, spotkała się z ciepłym przyjęciem i otwartością. Dlatego nieustannie szkolimy osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, którym zależy na budowaniu postawy szacunku do drugiego człowieka.
Na ostatnich warsztatach odbywających się od 14-16 września rozmawialiśmy o fake newsach i manipulacji w przestrzeni publicznej i mediach. Zastanawialiśmy się wspólnie, kim tak naprawdę są uchodźcy i migranci? Skąd pochodzą? Z czym muszą mierzyć się w państwach, do których trafią?
Próbowaliśmy też dociec, czy w naszych rodzinach byli lub są migranci. Na koniec rozkładaliśmy na czynniki pierwsze wielokrotnie powtarzane w mediach pojęcie „kryzys uchodźczy”.
Jeśli szukasz nowych metod i narzędzi edukacyjnych, które pomogą Ci w pracy, mamy dla Ciebie wyjątkowe zaproszenie. Weź udział w naszych warsztatach i zostań trenerem_ką naszego najważniejszego programu „Empatia i Wielokulturowość”. Razem z nami naucz się tego, jak kształtować wśród młodzieży postawę otwartości na drugiego człowieka, jak mówić o migracjach i wielokulturowości. Najbliższe zajęcia odbędą się w dniach 17 i 20 października 2022 r. Dowiedz się więcej z tego wpisu na naszej stronie internetowej.
Jeśli uczysz w szkole lub przedszkolu i chcesz być na bieżąco z naszą ofertą warsztatową, jesteś nauczycielem/ką bądź edukatorem/ką i interesują Cię szkolenia, które planujemy w najbliższym czasie, pracujesz w organizacji, firmie, instytucji i szukasz szkoleń dla swojego zespołu – zapisz się do newslettera edukacyjnego Salam Lab. Bądź na bieżąco z naszymi inicjatywami edukacyjnymi!
Zapisz się do Edu Newslettera!
Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych.
Salam Lab talks
Od tego tygodnia rusza cykl, na który wiele z Was czekało. Wracamy do naszych cotygodniowych rozmów na żywo. Już 5 października Aleksandra Łojek, redaktorka Salam Lab z Belfastu w Irlandii Północnej, autorka książki „Belfast. 99 ścian pokoju”, porozmawia o Dubaju z Anną Dudzińską. Pretekstem do rozmowy jest premiera jej reportażu „Dubaj. Miasto innych ludzi” wydanego nakładem wydawnictwa Marginesy. Czy życie w Dubaju w rzeczywistości jest „życiem w raju”? Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie mają także swoje ciemne oblicze? Dlaczego część mieszkańców i mieszkanek nie ma nawet podstawowych praw i wygód? Dlaczego w tak nowoczesnym mieście robotnicy z Azji i Afryki są traktowani jak obywatele drugiej kategorii? Jakie ograniczenia dotykają kobiety, które są obywatelkami innych państw, w tym mieście? Żeby się tego dowiedzieć, wysłuchajcie rozmowy już w środę o 19:00 na profilu Salam Lab na Facebooku.
Tydzień później Julia Parkot porozmawia z Irakijką mieszkającą w Polsce, Lubną al-Hamdani, o hidżabie, aborcji i feminizmie w islamie. Żeby nie przegapić tego live’a, kliknij „Biorę udział!” w wydarzeniu na Facebooku.
Śledźcie uważnie nasze media – tam już niedługo pojawi się więcej informacji na temat live’ów. Szykujemy się na rozmowy wokół islamu, praw kobiet i literatury. Stay tuned!
Rozmów na żywo zorganizowanych przez Salam Lab możesz posłuchać na Spotify i YouTube.
Salam Lab w radiu
Pod koniec września w SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej odbyły się 108. obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli wspólnot religijnych Krakowa zorganizowała Wspólnota Hanna – katolicki ruch świeckich angażujący się w pomoc osobom wykluczonym.
Z tej okazji też Valeria Buchak, koordynatorka działu zakwaterowania krótkoterminowego w Salam Lab, została zaproszona do udziału w audycji Anny Kluz-Łoś w Radiu Kraków. „Uchodźcy wojenni z Ukrainy, których przyjęła Polska, są nam bliscy kulturowo” – mówiła na antenie Valeria. „Walczymy o większą otwartość na migrantów i uchodźców, szczególnie tych, którzy przechodzą przez granicę polsko-białoruską” – powtarzała z mocą. Valeria wypowiedziała się dla nas na temat swojego podwójnego, polsko-ukraińskiego, pochodzenia. Przeczytaj ten poruszający tekst tutaj.
Do edukacji podchodzimy na poważnie
Nieustannie rozwijamy nasz projekt „Żyj w Krakowie”, w ramach którego udzielamy wsparcia długoterminowego osobom uchodźczym. Żeby jednak skutecznie i etycznie pomagać, trzeba dobrze znać kulturę i środowisko beneficjentów i beneficjentek. Dlatego też w połowie września odbyło się szkolenie wewnętrzne dla pracowników i pracowniczek Salam Lab o pracy ze społecznością romską. Warsztat poprowadziła Joanna Talewicz, doktorka antropologii z UJ, skupiająca się w swoich badaniach na zagładzie Romów. To spotkanie było dla nas bardzo ważne i wiele wniosło w nasze wzajemne relacje.
We wrześniu na terenie SPA prowadzone były także szczególne badania. Bardzo się cieszymy, że możemy w nich pomóc Agencji Praw Podstawowych UE i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Nasze działania oraz wsparcie mogą mieć wpływ na kształtowanie polityki migracyjnej w Europie w przyszłości.
Jesteś pod wrażeniem tego, jak się rozwijamy, i jak skutecznie działamy? Czy tak, jak my, chcesz, żeby Twoja praca miała społeczne znaczenie? Jeśli tak, dołącz do nas! Cały czas trwają rekrutacje na różne stanowiska we wszystkich działach naszego stowarzyszenia. Tutaj znajdziesz opis wszystkich stanowisk.
R3 i SPA
Przy Radziwiłłowskiej 3 cały czas działa także SPA, Społeczna Przestrzeń Aktywna. To miejsce integracji dla nowych i starych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Możecie przyjść tu na darmowe zajęcia z jogi lub pilatesu, warsztaty z akwareli czy samomasażu. W tym miesiącu szczególnym powodzeniem cieszył się English Speaking Club z native speakerem Denisem, i English Game Night – wieczór gier planszowych w języku angielskim. Pełen harmonogram wydarzeń znajdziecie na stronie SPA. Śledźcie także Facebooka i Instagrama, żeby nie przegapić żadnego warsztatu!
R3, czyli Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3, także działa na pełnych obrotach. W tym miesiącu po pomoc zgłosiły się do nas 302 osoby, to prawie trzykrotnie mniej niż w zeszłym miesiącu. Wszystkie te osoby otrzymały należną pomoc. Dowiedz się więcej, jak pomagamy w R3 tutaj.
Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię: +48 12 323 66 30 (w języku polskim) oraz +48 12 323 66 20 (w języku ukraińskim). Jesteśmy dla Ciebie w każdej sprawie.
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.