Wraz z listopadową zimniejszą pogodą przyszedł czas na duże zmiany. Jakie? Dowiedz się z tego artykułu.
Nowy zarząd, nowi członkowie i członkinie stowarzyszenia, nowe pomysły
17 listopada minął rok, odkąd Salam Lab, mały projekt na rzecz mniejszości, osób wykluczonych i dialogu, stał się Stowarzyszeniem Laboratorium Działań dla Pokoju, które od miesięcy niesie pomoc tysiącom osób uchodźczych. Zaangażowaliśmy się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej, później udzielaliśmy wsparcia przybywającym do Krakowa uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy. Do tego prowadziliśmy działania edukacyjne i medialne.
Czujemy ogromną wdzięczność za to, ile zdołaliśmy zrobić przez ten rok i za to, czym jest dziś Salam Lab. Zamierzamy nieustannie działać dalej i rozwijać nasze Stowarzyszenie. Dlatego nadszedł czas na zmiany i na to, by zrobić krok naprzód.
W ostatnim czasie przyjęliśmy nowych członków i członkinie do naszego Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju. Dziś tworzy je 19 wyjątkowych osób, które wybrały też nowy zarząd. Jego nowy skład to: Alla Adamchuk, Julia Parkot, Zuzanna Tamas, Przemysław Trepka i Monika Zielińska.
To dopiero początek drogi Salam Lab. Mamy mnóstwo pomysłów na to, aby Laboratorium Działań dla Pokoju stało się jeszcze lepsze. I wierzymy, że uda nam się je zrealizować.
Dziękujemy za wsparcie i za to, że jesteście z nami!
Dziennikarstwo pokoju
W listopadzie dział medialny Salam Lab skupiał się na przygotowywaniu spotkań na żywo, które co tydzień można oglądać na naszym Facebooku. W tym miesiącu Julia Parkot rozmawiała o islamie z imamem Adamem Wajeehem Abdel Fattahem, który mówi, że „na całym świecie są dobrzy i źli ludzie. Gdy osoba, która zna islam co najwyżej z telewizji, spotyka muzułmanina twarzą w twarz, zauważa, że to też jest człowiek, który ma swoje plany, marzenia, hobby. Bo dużo więcej rzeczy nas łączy niż dzieli. Budowanie mostów jest lepsze niż stawianie murów”.
Oprócz rozmów o islamie lubimy spotkania poświęcone tematowi migracji. W listopadzie Aleksandra Łojek, pisarka, autorka „Belfast. 99 ścian pokoju” prowadziła lajwa z Izą Klementowską, autorką reportażu „Skóra. Witamy uchodźców”. Książka „Skóra…” to rozmowy z osobami z doświadczeniem uchodźczym, które z różnych życiowych i politycznych powodów znalazły się w Polsce. Pokazuje ich ogromną determinację i pokorę w obliczu niesprzyjających okoliczności.
A pod koniec miesiąca odbyła się debata na żywo „Koniec Putina”. Jan Klata, dr Anna Adamska-Gallant i Marina Lobanova rozmawiali po przedpremierowym pokazie sztuki „Act of Killing” (reż. Jan Klata) w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie o tym, czy Władimira Putina uda się postawić przed sądem? Czy jest szansa na to, że obywatelki i obywatele Rosji powiedzą „nie”?
Spotkanie poprowadził Jakub Roszkowski – reżyser, dramaturg, dramatopisarz.
Wszystkie rozmowy będzie można odsłuchać już niebawem na naszym kanale na Spotify i YouTube’ie, a na razie zapraszamy na dzisiejszą rozmowę z mistrzem reportażu, Wojciechem Jagielskim, o jego książce „Druga strona świata”. Widzimy się dzisiaj o 18:30 na Facebooku Salam Lab!
Wystawa „Wbrew wojnie”
W Społecznej Przestrzeni Aktywnej (SPA), którą prowadzi Salam Lab, zawisły portrety kobiet. Jest to projekt partnerski z Fundacją Dobra Wola, Biurem Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich, Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Mieroszewskiego.
Jak mówią autorzy, pomysł tej skromnej ekspozycji powstał z potrzeby ukazania ukrytego, codziennego heroizmu ukraińskich kobiet, którym udało się uciec do Polski przed wojną. Żyjąc nadal w przerażającym cieniu wojennego koszmaru, doświadczając tęsknoty, lęku i rozpaczy, dają One zarazem świadectwo nadziei, siły i determinacji, jak i radości oraz miłości. Jakby wiedziały, że tego najbardziej będzie potrzebował kiedyś powojenny świat.Autorką i pomysłodawczynią zdjęć jest Inka U. Rosocha. Zdjęcia zdobiły naszą przestrzeń cały listopad.
Dzień Niepodległości Polski w SPA
10 i 11 listopada w Społecznej Przestrzeni Aktywnej razem z Wami świętowaliśmy Dzień Niepodległości Polski. Rozmawialiśmy o historii, recytowaliśmy wiersze w różnych językach, jednym głosem śpiewaliśmy piosenki o niepodległości, próbowaliśmy tradycyjnych polskich dań. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy hymn narodowy.
Dziękujemy naszym gościom i osobom wspierającym nas za to, że świętowaliście razem z nami.
Edukacja globalna
Listopad edukacyjnie minął nam bardzo intensywnie. Miesiąc rozpoczęliśmy warsztatem na temat odpowiedzialnej pomocy, który zrealizowałyśmy dla wolontariuszek projektu #DamyRadę prowadzonego przez portal Mamo Pracuj.
Odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Koniecpolu, gdzie przeprowadziłyśmy warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży z klas V-VIII. Nasze pracowniczki Punkty Pomocy, Olena Vasylieva i Marina Lobanova, przy wsparciu Nadii Ohly, poprowadziły warsztat dla wolontariuszy i wolontariuszek działu pomocowego na temat kultury romskiej.
W tym miesiącu zakończyłyśmy warsztaty na Uniwersytecie Dzieci pt. „Czy w Polsce mieszkają tylko Polacy?”. Z czterema ostatnimi grupami rozmawiałyśmy o mniejszościach narodowych i etnicznych mieszkających w naszym kraju oraz na temat naszego rozumienia „inności”.
Między wspólnotowością a dialogiem
Kończąc jeden projekt od razu rozpoczęłyśmy kolejny: we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana ruszyliśmy z realizacją warsztatów międzykulturowych dla klas V-VIII Szkół Podstawowych na terenie Krakowa. Za nami pierwszy warsztat w ramach tego projektu, pt. „Między wspólnotowością a dialogiem”, który poprowadziłyśmy w klasie V. Podczas warsztatów osoby uczniowskie pochodzenia polskiego i ukraińskiego rozmawiały o tym, jak za pomocą integracji możemy tworzyć mosty pomiędzy różnymi kulturami, a dzielące nas cechy, przekuwać w dialog i wspólne inicjatywy.
20 listopada w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez Fundację IB Polska oraz Centrum Wielokulturowe w Krakowie, nasz zespół wolontariacki poprowadził warsztaty dla dzieci i młodzieży. Poprzez ciekawą formę gry planszowej nasi edukatorzy rozmawiali z uczestnikami o prawach, jakie posiadają dzieci oraz o dokumentach, które te prawa regulują.
Miesiąc kończymy obecnością na Kongresie Edukacyjnym „SPRAWCZOŚĆ – WSPÓLNOTOWOŚĆ – DZIAŁANIE” organizowanym przez Uniwersytet Śląski (reprezentowany przez Uniwersytet Otwarty) oraz Miasto Katowice. Patronat nad kongresem objął UNICEF. Podczas wydarzenia poprowadzimy warsztat dla nauczycieli i nauczycielek, na którym osoby uczestniczące poznają narzędzia i metody warsztatowe pomocne w podejmowaniu z osobami uczniowskimi tematów związanych z wielokulturowością, migracjami oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji.
W sumie w minionym miesiącu udało nam się zrealizować 12 warsztatów docierając z naszym przekazem do 225 osób!
Co jeszcze nowego na R3 i w SPA?
Przy Radziwiłłowskiej 3 cały czas działa także SPA, Społeczna Przestrzeń Aktywna. To miejsce integracji dla nowych i starych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Możecie przyjść tu na darmowe zajęcia z jogi lub pilatesu, warsztaty z akwareli czy samomasażu. W tym miesiącu szczególnym powodzeniem cieszyły się zajęcia z języka polskiego, na które przychodzą przede wszystkim osoby z Ukrainy.
Pełen harmonogram wydarzeń znajdziecie na stronie SPA.
W Punkcie Pomocy „Radziwiłłowska 3” od listopada zapewniamy wsparcie osobom uchodźczym w sprawach urzędowych.
W tym miesiącu wprowadziliśmy program dystrybucji gotówki dla osób uchodźczych, które na nowo zaczynają swoje życie w Polsce. Dzięki temu wsparciu będą w stanie stanąć na nogi.
Przypominamy, że Punkt jest czynny 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00. Możesz też zadzwonić na naszą infolinię: +48 12 323 66 30 (w języku polskim) oraz +48 12 323 66 20 (w języku ukraińskim). Jesteśmy dla Ciebie w każdej sprawie.
Przygotowała Katarzyna Makarowicz.