Raport opracowany przez „Conflict and Environment Observatory” z 2022 r. wskazuje, że armie świata i działania militarne mogą odpowiadać za około 5,5 procent globalnej emisji gazów cieplarnianych
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynik ten jest niedoszacowany ze względu na braki w raportowaniu emisji, za które odpowiedzialne są wojska. Kraje nie są zobowiązane do takiego raportowania, eksperci i ekspertki są zgodni – powinno to ulec zmianie.
W obecnym roku międzynarodowy zespół badaczy i badaczek kompleksowo pochylił się nad wpływem działań militarnych Izraela i Hamasu na środowisko, czego wynikiem jest dokument „A Multitemporal Snapshot of Greenhouse Gas Emissions from the Israel-Gaza Conflict” (pol. Wieloetapowy obraz emisji gazów cieplarnianych w konflikcie Izrael-Gaza).
Na emisję mają wpływ również działania pośrednie
Zauważono, że aby oszacować całkowity wpływ, konieczne jest uwzględnienie nie tylko bezpośrednich działań wojennych, ale także działań pośrednich, które występują w okresie przygotowawczym, jak również w okresie powojennym, który wiąże się z odbudową zniszczonych domów i pozostałej infrastruktury.
Na podstawie danych z pierwszych czterech miesięcy prowadzenia działań wojennych (bombardowania, ataki rakietowe czy loty patrolowe i rozpoznawcze) pomiędzy Izraelem a Hamasem oszacowano, że wynikające z nich emisje były większe niż roczne emisje 26 pojedynczych krajów. Gdy wzięto pod uwagę także emisję na skutek budowy infrastruktury wojennej przed 7 października 2023 roku, całkowite emisje wzrastają do poziomu większego niż emisje 36 krajów.
Odbudowa domów w Strefie Gazy
Odbudowa domów i pozostałej infrastruktury w Strefie Gazy, która została doszczętnie zniszczona, przewyższy roczne emisje 135 krajów.
Emisje gazów cieplarnianych z działań przygotowawczych, właściwych działań wojennych oraz działań, które będą musiały zostać wykonane po zakończeniu konfliktu, można porównać do spalenia 31 tysięcy kilogramów węgla. Taka ilość wystarczyłaby do zasiania około 15.8 elektrowni węglowych przez rok.
Całkowitą emisję z bezpośrednich działań wojennych w trakcie pierwszych 120 dni walk w Strefie Gazy oszacowano na pomiędzy 420,265 a 652,552 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Po dodaniu działań przygotowawczych i powojennych emisja sięga od 47,669,097 do 61,443,739 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.
„Badanie podkreśla potrzebę kompleksowego raportowania emisji wojskowych do UNFCCC i zwiększonej świadomości wpływu konfliktów na klimat. Ponieważ świat zmaga się z podwójnym kryzysem: zmianą klimatu i konfliktami zbrojnymi, zrozumienie i łagodzenie wpływu wojny na środowisko ma kluczowe znaczenie”– podkreślił współautor badań, dr Benjamin Neimark z Queen Mary University of London.
Źródła: Conflict and Environment Observatory, Queen Mary University of London
Monika Toporek – członkini Zarządu Stowarzyszenia. Jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a obecnie z pasji studiuje bałkanistykę oraz filologię serbską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma kilkuletnie doświadczenie korporacyjne, jak również zarządcze — pełniła funkcję członkini zarządu jednej z organizacji pozarządowych, w której działała nieprzerwanie przez 5 lat.