Szukasz dla kogoś noclegu? Stosuj się do tych zasad!


Dziewięćdziesiąt procent każdego rodzaju przemocy ma miejsce w domach prywatnych. Uchodźcy uciekający z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, są szczególnie narażeni w obcym kraju na przemoc za zamkniętymi drzwiami.

Kryzysy humanitarne są sytuacjami, w których zwykle panuje chaos. Organizacje zajmujące się od lat prawami człowieka znają niebezpieczeństwa związane z migracją i uchodźctwem. Jednak w kryzysach humanitarnych pomagają także wolontariusze i wolontariuszki, którzy mają dobre intencje, ale działają czasem bez świadomości tych zagrożeń.

Wynikający z tego chaos przyciąga osoby o złych intencjach, które chcą wykorzystać osoby wrażliwe, narażone na niebezpieczeństwo, a co za tym idzie, bardziej podatne na oszustwa. Liczne skandale w sektorze humanitarnym doskonale pokazują ten problem.

Nie jest jasne, w jakim stopniu rosyjska armia lub osoby prywatne o złych zamiarach stosują do tej pory taktykę cyberwojny. Ale niewykluczone, że będą próbować udaremniać wysiłki, a nawet zaatakować Ukraińców.

Dlatego też obecna sytuacja szczególnie zagraża bezpieczeństwu naszych Gości zza wschodniej granicy.

Rekomendacje dla wolontariuszy i wolontariuszek:

  1. Zapewnij jakość zamiast ilości: lepiej pomóc mało i wolno niż dużo i szybko. Uchodźcy obecnie nie umierają na ulicach ani nie cierpią głodu. Pomocy jest pod dostatkiem.
  1. W miarę możliwości współpracuj ze znanymi organizacjami pozarządowymi i samorządowymi: zanim połączysz uchodźców z gospodarzem, zarekomenduj im profesjonalne opcje zapewniane np. przez Salam Lab, Fundację Ocalenie, Ukraiński Dom czy inne doświadczone organizacje.
  1. Weryfikuj gospodarzy: ID Now to narzędzie, które zapewnia taką weryfikację. Poproś gospodarzy o przesłanie swojego profilu w mediach społecznościowych i poproś kogoś (np. z organizacji), aby ręcznie przejrzał przesłane przez nich informacje.
  1. Upewnij się, że osoby poszukujące gospodarza mają zapisany numer alarmowy 112. Jeśli coś się stanie podczas wizyty, uchodźcy powinni mieć numer alarmowy, pod który mogą zadzwonić, aby natychmiast wysłać policję.
  1. WAŻNE: NIE pokazuj publicznie danych gospodarza lub osoby poszukującej gospodarza. Wiele platform robi to teraz. Pokaż dane kontaktowe tylko w przypadku dopasowania osoby szukającej mieszkania do osoby to mieszkanie oferującej.
Uchodźcy z Ukrainy w Krakowie. Przeczytaj, co już udało nam się zdziałać >>>

To nie jest rywalizacja, kto lepiej, szybciej lub bardziej pomoże. Upewnijmy się, że każdy i każda poszukująca schronienia jest dopasowana do najbezpieczniej możliwej opcji i pracujmy razem, aby to zapewnić. Dzielmy się między sobą zasobami i doświadczeniami oraz współpracujmy z lokalną policją i instytucjami rządowymi.

Ta notatka została stworzona w wyniku konsultacji z doświadczonym ekspertem ds. kryzysów humanitarnych Thomasem von der Osten-Sacken. Thomas wielokrotnie doświadczył takich sytuacji (np. podczas kryzysów humanitarnych w Iraku, Syrii, Grecji / Lesbos) w ciągu swojej 30-letniej kariery i swojej działalności jako dyrektor generalny wadi eV.

Zdjęcie: Matthias Berg, Flickr. Licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

#



Najnowsze publikacje