Wszyscy jesteśmy sąsiadami – szczyt A World of Neighbours


Już w tę niedzielę rozpoczyna się szczyt sieci A World of Neighbours (pl. Świat sąsiadów), której jesteśmy częścią. To wyjątkowa inicjatywa, w której mieliśmy okazję brać udział już kilka razy

W tegorocznym programie szczytu znajdują się warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, projekcje filmów i koncerty. A World of Neighbours to tydzień dyskusji i spotkań o tym, jak działać wspólnie na rzecz humanitarnej, inkluzywnej i spójnej społecznie Europy.

Jak to wszystko się zaczęło? 

Podczas szczytu kryzysu uchodźczego w 2015 roku, Antje Jackelén, prymaska Kościoła Szwecji od 2014 roku, zadała sobie pytanie, jaką rolę powinna odgrywać jako przywódczyni religijna w Europie. Doniesienia medialne o fatalnych warunkach życia osób przybywających do Europy sprawiły, że stało się dla niej jasne, iż popieranie i wzmacnianie pozycji osób migrujących w całej Europie ma kluczowe znaczenie.

Dokąd migrują ludzie w XXI wieku? Czytaj Salam Lab >>>

Tak powstała sieć A World of Neighbours. Inicjatywa stawia sobie za cel wypracowanie strategii skuteczniejszego wsparcia migrantów i uchodźców, a także pracujących z nimi praktyków, wspólnot religijnych i NGO’sów, poprzez działania medialne i sposób, w jaki w publicznej debacie wypowiadamy się o migracjach.

Nowa solidarność

Wspólnie z aktywistami i aktywistkami z całego świata chcemy budować bardziej solidarne społeczeństwa, które będą w stanie odpowiedzieć na dwa największe wyzwania współczesnego świata – migrację i zmiany klimatyczne.

Pomóż nam działać na rzecz osób wykluczonych. Wspieraj Salam Lab >>>

Całe wydarzenie odbywa się w formie online, a trwa od 20 do 24 lutego. Spotkania popołudniowe i wieczorne są otwarte dla szerokiej publiczności.

Polecamy szczególnie dwa wydarzenia w ramach szczytu: 

Rozmowę „THE BORDERS OF DEMOCRACY – WELCOME TO FORTRESS EUROPE!” [Granice demokracji – witamy w twierdzy Europa], która odbędzie się 21 lutego o godz. 15:15. Podczas spotkania prof. Itamar Mann, prawnik zajmujący się prawami człowieka, prof. Katja Franko i prof. Peo Hansen będą dyskutowali o normalizacji przemocy i łamaniu praw człowieka wobec migrantów na europejskich granicach. Pochylimy się również nad wykluczeniem ekonomicznym większości osób ubiegających się o azyl i uchodźców politycznych. Dyskusję będzie moderować Aude Sathoud. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tutaj.

Dołącz do spotkania „Granice demokracji”! Link do platformy Zoom >>>

Drugie polecane przez nas wydarzenie to panel pt. „HOW IS SOLIDARITY CONSTRUCTED IN PRACTICE? SUPPORTING ASYLUM SEEKERS FROM GRASSROOTS ENGAGEMENTS TO EUROPEAN LEVEL POLITICS” [Jak solidarność jest konstruowana w praktyce? Wspieranie osób ubiegających się o azyl – od zaangażowania oddolnego do polityki na poziomie europejskim].

Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 14:00. Ulla Siirto i Timo Keskitalo z Fińskiej Rady Ekumenicznej, Sanna Valtonen wspierająca osoby ubiegające się o azyl oraz Tuija Samila, proboszczka z parafii Olari w Espoo będą rozmawiać o  tym, jak pomagać jednostkom w naszych społecznościach i być przyjaznymi społecznościami dla ludzi w drodze, jak kierować wolontariuszami, jak mówić w mediach o wypracowanych rozwiązaniach i jak komunikować decydentom cele, które są  konieczne do zrealizowania, aby przyszłość osób przybywających do Europy była bezpieczna. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dołącz do spotkania „Jak solidarność jest konstruowana w praktyce” >>>

Po trzecie, w czwartek 24 lutego o 15:30 rozpocznie się dyskusja prowadzona przez abp. Antje Jackelen z udziałem m.in. Anny Alboth – “Keeping our humanity live” („Podtrzymywanie naszego człowieczeństwa”), która będzie transmitowana między innymi na naszym fanpejdżu na Facebooku. Więcej informacji i przydatne linki znajdują się tutaj.

Zapraszamy i polecamy serdecznie!

Cały program szczytu sieci A World of Neighbours znajdziesz tutaj >>>

#



Najnowsze publikacje