Rok współpracy z Airbnb.org – dzielimy się sukcesami


Czas na podsumowanie działań rocznej współpracy z Airbnb.org, czyli programu zakwaterowania krótkoterminowego. Nieśliśmy pomoc w czasie największego niepokoju, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, i już wiemy, że nawet w najtrudniejszych momentach, możemy liczyć na solidarność i wsparcie partnerów

Musimy działać 

Luty 2022 roku, w Ukrainie wybucha wojna na pełną skalę. Wiele osób straciło swoje domy na zawsze, liczni nie mogą wrócić z powodu okupacji ich miast lub nieustannych ataków lotniczych. Salam Lab otwiera Punkt Pomocy przy ul. Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Od pierwszego dnia wojny niesiemy podstawową pomoc. Udzielamy informacji i schronienia. Kwaterujemy ludzi do domów polskich rodzin, które same się do nas zgłaszają.

Maj. Liczba beneficjentek i beneficjentów otrzymująca pomoc od Salam Labu w znalezieniu bezpiecznego miejsca sięga tysięcy. A potrzeby tylko rosną; musimy więc działać dalej. Rozpoczynamy współpracę z Airbnb.org, czyli projektem zakwaterowania krótkoterminowego.

Czas na nowe życie 

1675 to nie tylko liczba. Tylu osobom udzieliliśmy miesięcznej pomocy mieszkaniowej w całej Polsce w ciągu roku. Specjalistki dokonywały rezerwacji bezpośrednio na platformie AirBnb, dzięki czemu mogły dostosować warunki mieszkaniowe do indywidualnych potrzeb osób uchodźczych. Niektórzy potrzebowali mieszkania z windą dla osób z niepełnosprawnością czy z podjazdem dla osób na wózku inwalidzkim. 

Pracowniczki działu zakwaterowania odpowiadały na wszystkie potrzeby. Chciały, aby dzięki komfortowym warunkom w mieszkaniach osoby uchodźcze mogły poczuć się  jak w domu, żebymogły myślami wracać do przeszłego życia, jednocześnie wiedząc, że w Polsce również mają bezpieczny kąt.

Dla Salam Lab prowadzić taki projekt to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim radość ze  zwiększania szans na lepsze jutro i rozpoczęcie nowego życia w Krakowie.

Historie, które zapadają w pamięć

Po roku udzielania pomocy, w pamięci pracowniczek działu zakwaterowania zostały historie wielu rodzin – każda była ważna. ”Najczęściej wspominam małżeństwo z dzieckiem z Bachmutu, miasta w obwodzie Donieckim, gdzie do dziś toczą się walki. Cud pomógł im wyjechać do Polski i zaprowadził na Radziwiłłowską 3. Osobiście robiłam dla nich rezerwacje i trudno mi było wyrazić dla nich wystarczający podziw, gdy zadzwonili z wiadomością, że znaleźli własne mieszkanie, wymeldowują się z tego zapewnionego przez AirBnb i chcą je przekazać innym potrzebującym ludziom. Takie historie dają nam siłę  do dalszych działań. Oni są wdzięczni nam, ale my również im dziękujemy” – dzieli się refleksjami Nataliia Nosonenko, koordynatorka działu zakwaterowania.

Działamy, nie wykluczając

Inwazja Rosji dotknęła nie tylko obywateli i obywatelki Ukrainy. Ucierpieli także m.in. studenci spoza Europy uczący się u naszych wschodnich sąsiadów czy mniejszości narodowe, z granatowym, ukraińskim paszportem.

To grupy ludzi, którzy nie mogli liczyć na spontaniczną pomoc Polek i Polaków. Powodem niechęci wobec ich były uprzedzenia wobec ich „inności”. Taką grupę stanowili  Romowie i Romki – najliczniejsza grupa etniczna w Ukrainie. Ci, którym uało się dostać do Krakowa, zostali bez wsparcia i spotkali się z uprzedzeniami ze strony Polek i Polaków. Jako Laboratorium Działań dla Pokoju stoimy po stronie praw każdej jednostki. Nie ważne co nas odróżnia, kolor skóry czy kolor paszportu. Dzięki AirBnb wsparliśmy również te rodziny, którym inni nie byli skłonni pomóc. Dziś niektóre z tych rodzin uczestniczą  w projekcie zakwaterowania długoterminowego „Żyj w Krakowie”.

Kończymy współpracę, ale kontynuujemy działania pomocowe

Rok działania, który kończymy z dumą. Dziękujemy wsparciu Airbnb.org, a także specjalistkom ds. zakwaterowania w Punkcie Pomocy przy ul. Radziwiłłowskiej 3, które nieustannie pracowały nad realizacją projektu. Jej efektem jest 1675 uśmiechów i 1675 uszczęśliwionych osób.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

Salam Lab nie kończy działań pomocowych Rozwijamy się dalej, reagujemy na aktualne potrzeby i jesteśmy przygotowani na kolejne projekty i łączenie sił. Nie przestajemy wierzyć w siłę dobra i solidarności. 

Jesteśmy przekonani, że dalsze działania Salam Lab będą nadal przynosić pozytywne efekty i pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują. 

Valeriia Buchak – Polko-Ukrainka, członkini redakcji Salam Lab, współprowadzi media SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej. Wcześniej odpowiedzialna za projekt AirBnb.



Najnowsze publikacje