Często pytacie nas, jak można pomóc Palestyńczykom i Palestynkom. Dlatego przygotowaliśmy dla Was przewodnik po możliwych formach wsparcia
Mija 44 dzień działań zbrojnych w Palestynie i Izraelu. Wobec docierających do nas codziennie informacji i obrazów niewyobrażalnego cierpienia i tragedii mieszkańców i mieszkanek Strefy Gazy wiele z nas czuje bezsilność i bezradność. Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń i liczbę zabitych osób, może się wydawać, że niewiele możemy zdziałać. Niewiele to jednak zawsze więcej niż nic.
Nagłaśnianie sprawy
Przede wszystkim nagłaśniajmy rzetelne informacje o sytuacji w Palestynie. Każdy z nas może udostępnić w social mediach wiadomości ze sprawdzonych źródeł. W ten sposób możemy wyrazić solidarność z Palestyńczykami i Palestynkami, wpłynąć na zwiększenie świadomości o aktualnych wydarzeniach oraz przeciwdziałać dezinformacji. Możemy także podpisać petycję Amnesty International. Rozmawiajmy z ludźmi o tej sytuacji, informujmy i alarmujmy o zagrożeniu w Strefie Gazy. Nie pozwólmy, żeby ten temat zniknął z przestrzeni publicznej. Nie wolno nam milczeć.
Protesty i demonstracje
Na całym świecie trwają demonstracje solidarnościowe z Palestyńczykami i Palestynkami w Gazie. Protestujący domagają się natychmiastowego zawieszenia broni i ochrony ludności cywilnej. W ostatnich tygodniach podobne wydarzenia odbywają się także w całej Polsce. Biorąc w nich udział możemy wyrazić swój sprzeciw i solidarność z mieszkańcami i mieszkankami Strefy Gazy. W ten sposób wywieramy także presję na rządy i organizacje, które nie podejmują działań mających na celu powstrzymanie dokonywanych przez Izrael zbrodni przeciwko ludzkości. Lista polskich akcji solidarnościowych dostępna jest np. na stronie prowadzonej przez grupę aktywistek, dziennikarek i akademiczek Wieści z Palestyny.
Bojkot firm
Inną formą protestu jest bojkot firm, które finansują politykę apartheidu prowadzoną przez Izrael na ludności palestyńskiej i czerpią zyski z izraelskich działań ludobójczych. Ich listę znajdziemy na stronie internetowej i w social mediach BDS, palestyńskiego ruchu na rzecz wolności, sprawiedliwości i równości. Znajdują się na niej m. in. firmy takie jak Carrefour, Puma, Siemens czy McDonald’s, Pizza Hut i Burger King. Powiązania firm z Izraelem można również sprawdzić na stronie Who Profits Research Center. Izraelską siecią sklepów są np. popularne w Polsce drogerie Super Pharm.
Podobnie bojkotować można linie lotnicze, które prowadzą interesy z Boeingiem. Boeing to jeden z największych producentów broni na świecie i kluczowy dostawca broni precyzyjnego rażenia, której Izrael rutynowo używa do atakowania ludności cywilnej w Strefie Gazy. W maju tego roku RyanAir ogłosił złożenie rekordowego zamówienia na nowe samoloty Boeing o wartości 40 miliardów dolarów. Warto więc rozważyć rezygnację z lotów tymi liniami.
Wsparcie finansowe
Jeśli chodzi wspieranie finansowe zbiórek i organizacji pomocowych należy być bardzo ostrożnym. 9 października Izrael ogłosił całkowitą blokadę Strefy Gazy, co oznacza, że poza nielicznymi wyjątkami, nie docierają tam żadne zewnętrzne dostawy wody, prądu, żywności, lekarstw czy paliwa. Niesienie pomocy humanitarnej w takich warunkach jest bardzo utrudnione. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) ogłosiła 17 listopada, że zaplanowana na kolejny dzień transgraniczna akcja pomocowa na przejściu w Rafah nie odbędzie się ze względu na brak paliwa. Jak pisze agencja na platformie X, „uniemożliwia to zarządzanie konwojami z pomocą humanitarną lub ich koordynację”.
Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie
Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów.
Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za każdy wkład, który pomaga nam zachować niezależność.
W tej sytuacji jedynymi osobami, które mogą realnie pomóc Palestyńczykom i Palestynkom, są pracownicy i pracowniczki organizacji będących już na miejscu. Jedną z nich jest Medical Aid for Palestine (MAP). Mimo kurczących się zapasów i pustych półek w ocalałych sklepach organizacja stara się dystrybuować środki medyczne i żywność, którą pozyskuje na terenie Strefy Gazy. Placówki medyczne w Strefie Gazy borykają się z brakiem paliwa, prądu, wody, jedzenia i środków znieczulających. Mimo to, pomoc medyczną w dalszym ciągu niesie część pracowników i pracowniczek Lekarzy bez Granic. Sprawdzoną organizacją, która od lat działa na rzecz przede wszystkim chorych i rannych dzieci, jest też Fundusz Pomocy Dzieciom Palestyńskim (PCRF). Jednak ze względu na ciągłe narażenie życia i przesiedlenia organizacja zwolniła swoich lokalnych pracowników i pracowniczki z obowiązków zawodowych. Część z nich mimo to postanowiło nadal nieść wsparcie.
Wesprzeć można również polską rodzinę Kamili i Muhammada, których trójka dzieci została ewakuowana ze Strefy Gazy. Para z sześciorgiem dzieci w wyniku bombardowań w Gazie straciła bliskich i dorobek całego życia. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone m.in. na wynajem mieszkania, opłacenie rachunków i opiekę psychiatryczną i psychologiczną dla ocalałych dzieci.
Poniżej podajemy linki do zbiórek tych organizacji.